Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. december 2021

Kresťania v Sýrii sú chudobnými vyhnancami. Seniorom chýba aj pravidelná strava

Na okraji sýrskeho Aleppa nachádzajú vysídlenci zo severu krajiny útočisko vo farnosti Zvestovania Panne Márii. O všetok majetok prišli vo vojne – dnes sa o nich starajú kňazi a rehoľníci. Kňaz Hugo Alaniz, misionár Inštitútu vteleného Slova, sa od roku 2017 usiluje o zlepšenie situácie pre utečencov vo farnosti.

 

Kresťania v Sýrii sú chudobnými vyhnancami. Seniorom chýba aj pravidelná strava

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi chce prostredníctvom darov zabezpečiť chod projektu Jedlo na kolesách určeného najmä pre starších farníkov. Podľa oficiálnych správ žije 90 % sýrskeho obyvateľstva pod hranicou chudoby. Najzraniteľnejšou skupinou sú seniori – mnohí pre pokročilý vek alebo podlomené zdravie opustili svoje domovy ako poslední pod hrozbou smrti.

„Sú veľmi osamelí. Navštevujeme ich a zisťujeme, čo najviac potrebujú. Najčastejšie ide o lieky a plienky,“ vysvetľuje otec Alaniz. „Prví kresťania pochádzali z tohto regiónu – zo Sýrie, z Palestíny, Jordánska, dnešného Izraela… Pomôcť kresťanom na Blízkom východe je podľa môjho názoru záväzok pre nás ako Cirkev. Nielen kvôli dôležitosti Svätej zeme, ale aj preto, že im vďačíme za to, že sme spoznali posolstvo evanjelia,“ zdôrazňuje.

Manželia Moufida a Moussa z Idlibu hovoria o krutosti, s akou ich islamskí extrémisti pripravili o majetok a domov a zničili ich obec. Boli tiež nútení nosiť oblečenie, ktoré ich celkom zahaľovalo. Dnes sú v Aleppe. „Nemôžeme si dovoliť niektoré životne dôležité veci, ale Cirkev nám pomáha. Ďakujeme ACN, že podporuje farnosť Zvestovania Panne Márii a my tu môžeme naďalej žiť,“ dodáva pani Moufida.

Podľa otca Alaniza je situácia utečencov kritická. V dôsledku hospodárskych sankcií sú aj základné výrobky príliš drahé a je náročné zohnať lieky, náhradné diely do strojov alebo áut, ako aj potraviny a oblečenie z dovozu.

Nový potravinový projekt Jedlo na kolesách pomôže sto seniorom zabezpečiť šesť jedál v týždni. Jedlo sa pripraví v pastoračnom centre, odkiaľ sa bude distribuovať. V spolupráci s Radou cirkví Blízkeho východu (Middle East Council of Churches) tu bola vybudovaná nová kuchyňa. Teraz farnosť potrebuje získať prostriedky na jej vybavenie.

Pápežská nadácia ACN pomôže zaobstarať vybavenie a prevádzku kuchyne. Celkový rozpočet na jeden rok je 17 000 eur – z neho sa uhradia náklady na kuchynské spotrebiče, základné potraviny na prípravu jedla, na výplaty pre 8 spolupracovníkov a na poplatky za elektrickú energiu.

 

Projekt je možné podporiť ľubovoľným darom cez nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Inzercia

Odporúčame

Rys ostrovid a jeho dobrodružstvá

Rys ostrovid a jeho dobrodružstvá

V týchto dňoch prichádza na trh nová detská kniha začínajúcej slovenskej autorky Moniky Macákovej s názvom Rys ostrovid a jeho dobrodružstvá. Využite špeciálnu zľavu pre čitateľov Postoja.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.