Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. december 2015

Časti USA sužuje extrémne počasie, vyžiadalo si najmenej 29 obetí

Najmenej 29 ľudí zahynulo počas vianočných sviatkov na juhovýchode USA v dôsledku tornád, búrok a ďalších extrémnych prejavov počasia. Len v Texase v aglomerácii Dallasu majú tornáda na svedomí 11 obetí, 18 ľudí doplatilo životom na výčiny počasia v štátoch Mississippi, Alabama, Tennessee a Arkansas, uviedla agentúra AP.

Na mnohých miestach boli zatopené domy a ulice. Zatiaľ čo severozápad krajiny postihlo husté sneženie, severovýchod mal letné teploty a Kalifornia zápasí s tradičnými lesnými požiarmi.

Svoj "pozdrav" poslal včera do Nového Mexika, na severozápad Texasu a do Oklahomy studený front blížiaci sa od Aljašky, kam priniesol poľadovicu a husté sneženie. Meteorológovia predpovedajú, že na niektorých miestach Nového Mexika môže napadnúť až 60 centimetrov snehu.

Už na Prvý sviatok vianočný prišlo na juhovýchode USA o život 17 ľudí, z toho desať v Mississippi, šesť v Tennessee a jeden v Arkansase. V štáte Mississippi sa k smrštiam pridali aj záplavy.

V sobotu sa tornádo prehnalo predmestiami texaskej metropoly Dallas. Len v Garlande si vyžiadalo osem obetí, poškodilo 600 budov a spôsobilo značné materiálne škody. Okolo 50.000 ľudí sa podľa webu novín Dallas Morning News ocitlo bez elektriny.

Búrlivé počasie na juhozápade USA spôsobil stret chladného vzduchu prúdiaceho zo severu s teplými vzduchovými hmotami nad východným pobrežím. V newyorskom Central Parku namerali na Štedrý deň 22 stupňov - najviac od začiatku meraní v roku 1871, na Floride bolo dokonca 28 stupňov.

Na západnom pobreží v štáte Washington sa momentálne tešia z výborných snehových podmienok. Opačné problémy majú niekoľko stoviek kilometrov južnejšie v kalifornskom okrese Ventura, kde sa nedarí zastaviť šírenie lesného požiaru. 

Inzercia

Odporúčame

Lyžuje sa najmä v oblasti Tatier, v blízkych dňoch sa má ochladiť

Lyžuje sa najmä v oblasti Tatier, v blízkych dňoch sa má ochladiť

Lyžiarske podmienky na Slovensku sú vzhľadom na počasie dobré, v niektorých lokalitách obmedzené. K zlepšeniu by mohlo dôjsť už v najbližších dňoch, kedy sa očakáva ochladenie, ktoré má okrem mrazivých teplôt potrebných pre ďalšie spustenie zasnežovacej techniky priniesť od vyšších polôh aj prírodný sneh. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.