Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. december 2015

O niekoľko týždňov vznikne ázijská rozvojová banka AIIB

Čínou propagovaná ázijská rozvojová banka AIIB sa spustí o niekoľko týždňov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Oficiálne slávnostné otvorenie banky sa uskutoční v polovici januára a voliť by sa mal aj jej prezident, uviedla v piatok (25.12.) čínska štátna televízia. Sedemnásť zakladajúcich členov AIIB, na ktorých pripadá vyše polovica základného kapitálu, predtým schválilo dohodu, ktorou formálne založili Ázijskú banku pre investície do infraštruktúry (AIIB). Finančný inštitút sa na začiatku sústredí na financovanie projektov v oblasti energetiky a dopravy.

S projektom banky prišla vlani Čína, aby prilákala viac peňazí do infraštruktúry v Ázii. Zakladajúcich členských štátov je 57, medzi ktorými je okrem ostatných krajín Európskej únie (EÚ) aj Nemecko. Nemecko prispeje ku kapitálu banky sumou 4,5 miliardy USD (4,11 miliardy eur) a je štvrtým najväčším podielnikom po Číne, Indii a Rusku. Celkovo má byť AIIB vybavená kapitálom vo výške 100 miliárd USD. Experti ju považujú za konkurenta pre Svetovú banku (SB), v ktorej dominujú USA. V prípade úspechu AIIB by to bol veľký diplomatický triumf Číny.

Inzercia

Odporúčame

Slováci zvládli kľúčový zápas, Bielorusko zdolali 4:2

Slováci zvládli kľúčový zápas, Bielorusko zdolali 4:2

Slovenskí hokejisti otvorili účinkovanie na juniorských MS vo Fínsku víťazstvom. Hoci sa s nováčikom elitnej kategórie z Bieloruska poriadne natrápili, napokon zvládli úlohu papierového favorita a triumfom 4:2 sa z B-skupiny priblížili k bránam štvrťfinále. Víťazný presný zásah zaznamenal v 41. minúte Lukáš Hrušík, 19 sekúnd pred koncom potvrdil triumf technickým gólom Juraj Šiška.     

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.