Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. december 2015, 10:03

Budúci rok bude pre Európu osudový, hovoria nemeckí priemyselníci

Už dlhová kríza a kríza eura podporili dezintegračné sily v EÚ, uviedol šéf nemeckého obchodného zväzu BGA.

Berlín 26. decembra (TASR) - Nemecké firmy sa obávajú rozpadu Európskej únie (EÚ). Dôvodom sú hlboké rozdiely v imigračnej politike a ďalších základných otázkach. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šéfovia najdôležitejších priemyselných a obchodných zväzov varovali v prieskume agentúry Reuters, že v prípade, že projekt spoločnej Európy skrachuje na národných egoizmoch, hrozí strata blahobytu, ekonomického úspechu a bezpečnosti.

"Budúci rok bude pre Európu osudový," uviedol prezident spolkového zväzu nemeckého priemyslu BDI Ulrich Grillo. "Pociťujem veľké obavy o budúcnosť Európskej únie." V čase, keď sú solidarita a spolupráca potrebné ako nikdy predtým, narastá separácia a návrat k hradbám medzi národnými štátmi. Každá forma nacionalizmu však podľa Grilla nevedie k zvyšovaniu blahobytu, ale k nárastu ekonomickej nestability.

Podobný názor má aj šéf zväzu remeselníkov Hans Peter Wollseifer. "Európa sa v tejto chvíli sama privádza do nebezpečenstva." Ak sa krajiny utopia v maloštátnom myslení a odmietnu solidaritu, "stratíme všetko". Takýto postoj podľa neho ohrozuje to, čo sme dosiahli v uplynulých desaťročiach.

"Európa už dlhší čas pláva v búrlivých vodách," myslí si šéf nemeckej obchodnej a priemyselnej komory DIHK Eric Schweitzer. Mnohé medzinárodné problémy však už nemajú národné riešenia. Upozornil, že Európa má vo svete váhu len jednotná. A aj nemeckej ekonomike sa bude na svetových trhoch dariť len v prípade, ak bude mať za sebou spoločný európsky trh.

Už dlhová kríza a kríza eura podporili dezintegračné sily v EÚ, uviedol šéf nemeckého obchodného zväzu BGA Anton Börner. "Prúdy imigrantov a s tým spojené výzvy pre Európu a jej členské štáty a spoločnosti ešte priliali olej do ohňa." Ďalšie vzďaľovanie sa v rámci Európy je jedným z najväčších rizík budúceho roka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 45 minútami

Astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu Covid-19 skôr. Na rad prídu spolu s ostatými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia, teda po zdravotníkoch, senioroch a vážne chorých ľuďoch, napríklad s onkologickým ochorením v štádiu liečby. (tasr)

pred hodinou

Poľský pacient v anglickej nemocnici, ktorého na základe rozhodnutia súdu odpojili od vyživovania, v utorok zomrel. Podľa neziskovky Christian Concern poslednú noc, teda 25. januára, právnici rodiny písali do nemocnice s tým, aby obnovili vyživovanie Poliaka vzhľadom na jeho diplomatický status, ktorý zabezpečilo Poľsko, aby ho mohlo previesť do vlasti a skúsiť tak ďalšiu liečbu. Nemocnica to však odmietla. Viac v článku Pavla Rábaru.

pred hodinou

V Českej republike pribudlo v utorok 9144 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 500 menej než pred týždňom. Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému zostal druhý deň po sebe na úrovni 68 bodov, čo zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti. V Česku však aj naďalej platia opatrenia na úrovni piateho stupňa. (tasr)

pred hodinou

Bratislavský okresný súd pre pandémiu zrušil termín procesu s Pavlom Ruskom a spol. v prípade prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej naplánovaný na budúci štvrtok. Vo veci sa naposledy konalo koncom novembra, keď vypovedali bývalá riaditeľka kancelárie expredsedu vlády Vladimíra Mečiara Anna Nagyová, bývalý spoločník Mikuláša Černáka Ján Kán, bývalý vojak a ochrankár bosa a ďalší spoločník Černáka v stavebnej firme. (tasr)