Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. december 2015, 10:03

Budúci rok bude pre Európu osudový, hovoria nemeckí priemyselníci

Už dlhová kríza a kríza eura podporili dezintegračné sily v EÚ, uviedol šéf nemeckého obchodného zväzu BGA.

Berlín 26. decembra (TASR) - Nemecké firmy sa obávajú rozpadu Európskej únie (EÚ). Dôvodom sú hlboké rozdiely v imigračnej politike a ďalších základných otázkach. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šéfovia najdôležitejších priemyselných a obchodných zväzov varovali v prieskume agentúry Reuters, že v prípade, že projekt spoločnej Európy skrachuje na národných egoizmoch, hrozí strata blahobytu, ekonomického úspechu a bezpečnosti.

"Budúci rok bude pre Európu osudový," uviedol prezident spolkového zväzu nemeckého priemyslu BDI Ulrich Grillo. "Pociťujem veľké obavy o budúcnosť Európskej únie." V čase, keď sú solidarita a spolupráca potrebné ako nikdy predtým, narastá separácia a návrat k hradbám medzi národnými štátmi. Každá forma nacionalizmu však podľa Grilla nevedie k zvyšovaniu blahobytu, ale k nárastu ekonomickej nestability.

Podobný názor má aj šéf zväzu remeselníkov Hans Peter Wollseifer. "Európa sa v tejto chvíli sama privádza do nebezpečenstva." Ak sa krajiny utopia v maloštátnom myslení a odmietnu solidaritu, "stratíme všetko". Takýto postoj podľa neho ohrozuje to, čo sme dosiahli v uplynulých desaťročiach.

"Európa už dlhší čas pláva v búrlivých vodách," myslí si šéf nemeckej obchodnej a priemyselnej komory DIHK Eric Schweitzer. Mnohé medzinárodné problémy však už nemajú národné riešenia. Upozornil, že Európa má vo svete váhu len jednotná. A aj nemeckej ekonomike sa bude na svetových trhoch dariť len v prípade, ak bude mať za sebou spoločný európsky trh.

Už dlhová kríza a kríza eura podporili dezintegračné sily v EÚ, uviedol šéf nemeckého obchodného zväzu BGA Anton Börner. "Prúdy imigrantov a s tým spojené výzvy pre Európu a jej členské štáty a spoločnosti ešte priliali olej do ohňa." Ďalšie vzďaľovanie sa v rámci Európy je jedným z najväčších rizík budúceho roka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Rumunsko začalo dodávať plyn do Moldavska, ktoré v dôsledku vojny na Ukrajine zápasí s energetickou krízou. Plyn začal cez plynovod, ktorý spája mesto Jasi na severovýchode Rumunska s pohraničným moldavským mestom Ungheni, prúdiť cez víkend. (tasr)

pred 58 minútami

Súhrn udalostí v pondelok 5. decembra:

pred hodinou

Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať klauzula, ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento krok je podľa neho predkonzultovaný s Európskou úniou. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Chorvátska postúpili do štvrťfinále MS v Katare. Vicemajstri sveta zdolali Japonsko v jedenástkovom rozstrele 3 : 1, keď sa duel v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1 : 1. Hrdinom Chorvátov bol brankár Dominik Livaković, ktorý zneškodnil tri pokusy súpera z bieleho bodu. (tasr)

pred 3 hodinami

Koaličná rada by sa mala dnes zaoberať aj novelou ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami z dielne Sme rodina. Podľa programu aktuálnej schôdze parlamentu by sa o návrhu mohlo rokovať v stredu. OĽaNO však podľa slov predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša trvá na svojom vete. (tasr)

pred 4 hodinami

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár ukončil pondelkové rokovanie skôr. V rokovacej sále totiž chýbali predkladatelia viacerých návrhov. Blanár poukázal aj na to, že niektorým návrhom počas dňa prepadlo poradie opakovane. Poslanci sa zídu opäť v utorok ráno. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.