Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. december 2021

Hegerova dilema

Stačí byť za povinné očkovanie alebo treba aj odstaviť Matoviča?

Situácia z jari 2021 sa zopakovala. Prezidentka sa vložila do deja.

Stačí byť za povinné očkovanie alebo treba aj odstaviť Matoviča?

FOTO TASR – Martin Baumann

Vo štvrtok sa stalo toto: prezidentka si pozvala do svojho paláca premiéra Hegera. Pohovorili spolu a potom sa prezidentka postavila pred mikrofón.

Znepokojeným hlasom povedala, že požiadala premiéra, „aby prevzal plnú zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku boja s pandémiou a chaosu pri prijímaní reforiem“. Po krátkej dramatickej pauze dodala: „Sme v kríze a o to silnejšie líderstvo potrebujeme.“

V skutočnosti to znamenalo, že prezidentka si zavolala na koberec premiéra a vyzvala ho, aby sa stal skutočným lídrom.

Keby sme to preložili do takého čisto ľudového slovníka, zvozila ho, že nevie poriadne buchnúť do stola a urobiť si poriadok. Tak, aby ho rozhádaná koaličná svorka rešpektovala ako vodcu. A nikto, dokonca ani minister financií, nerobil sólo jazdy bez premiérovho vedomia.

Čo to znamená, že má prevziať plnú zodpovednosť a vložiť sa do riešenia problémov? Zdieľať

Sčasti to bolo aj ponižujúce. Zuzana Čaputová pritom trochu pripomínala Máriu Teréziu, keď si zavolala kohosi zo svojich dvoranov či poradcov a so všetkým svojím cisársko-kráľovským majestátom ho ponížila pred celým dvorom. Ak ste sledovali vydarený televízny seriál Mária Terézia, tak vám mohla Zuzana Čaputová panovníčku v podaní rakúskej herečky Steffi Reinsperger aj trochu pripomínať.

Keď človek videl tú prezidentku v mierne rozhorčenej a dosť naliehavej póze, napadlo mu nielen to, že je to pre premiéra Hegera aj trápna situácia, ale možno sa zamyslel aj nad tým, čo vlastne od Hegera očakáva. Čo to znamená, že má prevziať plnú zodpovednosť a vložiť sa do riešenia problémov?

Premiér Heger o tom zrejme tiež pár hodín rozmýšľal. A asi tušil, že niečo urobiť musí.

Asi mal pocit, že by inak vyzeral zbabelo, keď si v nedeľu sadal k facebooku.

Vo svojom nedeľnom statuse napísal najprv zopár slov pripomínajúc nedeľnú kázeň. Napísal, že si v prvom rade potrebujeme preukazovať úctu a nesmieme sa dať vyprovokovať, podľahnúť hnevu, ale ostať v postoji úcty, dokonca aj k svojim nepriateľom.

Skonštatoval, že tu máme atmosféru agresie, nespokojnosti, frustrácie, arogancie, ale aj túžbu po hľadaní rýchlych a často nepremyslených riešení. To trošku vyzeralo, akoby kritizoval svojho straníckeho šéfa. Ale zdanie môže aj klamať.

A ešte štýlom odvážneho skauta dodal: „Ja sa nevzdám. Nenechám sa zastrašiť ani odradiť.“ Zdieľať

No a potom nasledovali dôležitejšie vety. Heger vyhlásil, že cestou z pandémie je povinné očkovanie pre 60+. Prihlásil sa aj k robeniu reforiem.

A ešte štýlom odvážneho skauta dodal: „Ja sa nevzdám. Nenechám sa zastrašiť ani odradiť.“

Eduard Heger sa teda rozhodol, že tou tvárou, ktorá bude politicky stáť za povinným očkovaním pre 60+, bude on osobne.

Na jednej strane je to na Slovensku so silnou antivaxerskou komunitou odvážne politické rozhodnutie. Na druhej strane už sa táto myšlienka valí z každej strany. Urobia to Rakúšania, možno aj Nemci, hovorí o tom vedenie Európskej únie, myšlienka sa bude usadzovať, zvykneme si na ňu, a keď dôjde na vec, už ani príliš veľké vášne nevzbudí. Najmä ak to vynucovanie očkovania nebude nijako drastické.

Inzercia

Eduard Heger nie je v tomto vo vláde bielou vranou. Cez víkend sa za povinné očkovanie vyslovil aj Branislav Gröhling s tým, že v SaS bude mať v tejto veci každý poslanec či minister voľnú ruku.

No ale priznajme, že Eduard Heger prejavil istú politickú odvahu, keď sa postavil za povinné očkovanie. Lebo jeho politický šéf chce rozdávať dôchodcom peniaze, a nie ich do niečoho nútiť. To už je čosi ako drobná politická vzbura.

Mal teda Hegerov facebookový status o povinnom očkovaní znamenať to, k čomu ho prezidentka vyzvala, teda aby prijal plnú zodpovednosť a stal sa skutočným lídrom?

Prezidentka vyjadrila znepokojenie a veci sa pohli. Zdieľať

Reakcie na seba nedali dlho čakať. Najsilnejšia opozičná strana Hlas, ktorá začína pripúšťať, že očkovanie a dokonca aj lockdowny majú svoj význam, Hegerovi odkázala, že čaká niečo iné: odvolanie Igora Matoviča z funkcie ministra financií. Lebo vraj nie je „väčší zabijak politickej i ľudskej kultúry ako Matovič“.

Aj iné kruhy majú podobný názor. Zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský napísal, že Heger by mal vytiahnuť vlastnú atómovku, teda zaviesť povinné očkovanie a odvolať ministra financií. Heger ako predseda vlády môže podľa neho odvolať akéhokoľvek ministra bez toho, aby si na to musel žiadať od niekoho iného povolenie. Ústava premiérovi túto právomoc dáva, a keďže je správanie Igora Matoviča vo funkcii pre štát nebezpečné, je povinnosťou Hegera ju uplatniť.

Situácia sa trošku opakuje. Prezidentka vyjadrila znepokojenie a veci sa pohli. Netušíme však, či medzi štyrmi očami žiadala prezidentka premiéra aj o odvolanie ministra financií.

Predstava, že premiér jednoducho donesie prezidentke na stôl meno nového ministra financií (Marcela Klimeka či Petra Kremského), tá ho vymenuje a z Igora Matoviča sa stane radový poslanec, je náročná.

Pri povahe Igora Matoviča to môže priniesť politické zemetrasenie.

No aspoň vieme, aké dilemy a očakávania padajú na Eduarda Hegera, ktorý ani veľmi nechcel byť premiérom.

Mimochodom, v tom statuse napísal aj to, že polená pod nohy hádže každý, kto neprináša riešenie, ale iba ukazuje prstom.

Žeby tým myslel tých, ktorých prsty ukazujú na Igora Matoviča?

Nepredbiehajme. Iba skonštatujme. Všetko je otvorené.

A všetky možnosti sú opäť v hre.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.