Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. december 2015, 16:23

Slovenská ekonomika by mala v budúcom roku rásť tempom nad tri percentá

Slovenská ekonomika by mala v budúcom roku rásť tempom vyšším ako 3 %. Očakávajú to analytici ako aj Národná banka Slovenska (NBS).

Pod rast hrubého domáceho produktu (HDP) by sa mal podpísať najmä domáci dopyt a pozitívny vývoj u exportných partnerov Slovenska. Pomôcť ekonomike by mal aj príchod nového investora.

NBS predpokladá, že rast slovenskej ekonomiky v budúcom roku dosiahne 3,1 %. "V našej prognóze očakávame rast na úrovni 3,5 %. Tento rast sa zhoduje s očakávaným rastom v roku 2015 a je kombináciou viacerých predpokladov. Prvým a zásadným je vyššia dynamika rastu exportných partnerov Slovenska," skonštatoval analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Výkon slovenskej ekonomiky na rovnakej úrovni očakávajú aj analytici Slovenskej sporiteľne. "Efekt eurofondov v roku 2016 už nebude taký výrazný ako v roku 2015, avšak ekonomika by mala rásť podobne silným tempom, na úrovni okolo 3,5 %. Ekonomiku by v roku 2016 mal aj naďalej ťahať domáci dopyt, aj keď pozitívny vplyv zahraničného obchodu by tiež mohol prispieť k rastu," očakáva analytička banky Katarína Muchová.

Analytici predpokladajú aj stabilný vývoj domáceho dopytu. "Klesanie miery nezamestnanosti by nemalo zostať len pekne klesajúcim štatistickým číslom, ale aj dôvodom na vyššiu spotrebu obyvateľstva. Rast reálnych miezd by sa mal opäť blížiť k trom percentám, čo bude tiež vzpruha pre rast spotreby," uviedol Fojtík.

Podľa Muchovej rast verejných investícií by mal spomaliť po dynamickom raste v roku 2015, keď sa čerpanie eurofondov vráti na nižšie úrovne. "Na druhej strane, príchod novej automobilky Jaguar Land Rover na Slovensko by mohol pomôcť sčasti vyvážiť túto zmenu a pozitívne prispieť k domácemu dopytu," doplnila Muchová.

Pozitívny vplyv na rast HDP by mohol mať príchod novej automobilky aj podľa národnej banky. "Príchod automobilky na začiatku má hlavne vplyv na stavebníctvo a až neskôr na výrobu áut. Čo sa týka prvotného dopadu na HDP, tak predstavuje 0,3 % v roku 2016 a 0,2 % v roku 2017," vyčíslila NBS.

Analytici však vidia aj riziká, ktoré by mohli zrýchľovanie slovenskej ekonomiky ohroziť. "Najväčšou neznámou a zároveň rizikom budú investície, ktoré masívne potiahli tohtoročný rast ekonomiky. Silnú bázu, ktorú tohtoročný rast investícií vytvoril, bude v budúcom roku náročné zopakovať. Očakávame však, že lepšia dôvera v ekonomikách vyvolá silnejší rast súkromných investícií, ktoré aspoň čiastočne nahradia výpadok eurofondov," predpokladá Fojtík.

Negatívny vplyv na HDP by mohlo mať aj pokračujúce geopolitické napätie, krehký rast eurozóny, či spomaľovanie čínskej ekonomiky. "Na druhej strane, pozitívne riziko predstavuje prejavenie sa vplyvu kvantitatívneho uvoľňovania v reálnej ekonomike i pokračovanie nízkych cien ropy. Slovensko ropu dováža, takže nižšia cena ropy znamená nižšie produkčné náklady, a tým môže pozitívne vplývať na rast ekonomiky," dodala Muchová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

„V tomto momente sme ešte veľmi ďaleko od kolektívnej imunity, zaočkovaná je len polovica populácie a to percento musí byť oveľa vyššie. Podľa mňa sa tak nestane, pokým nezaočkujeme aj deti. No tie nebudeme očkovať, kým klinické štúdie neukážu, že očkovanie detí je bezpečné a efektívne. Podarí sa nám však dosiahnuť čiastočnú nepriamu imunitu, ktorú budú poskytovať zaočkovaní ľudia tým, ktorí sa zaočkovať nedali," hovorí pre Postoj profesor Ran Balicer, ktorý vedie tím expertných poradcov izraelskej vlády v boji proti pandémii.

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili nad Košicami 5:3. "Belasí" vyhrali na domácom ľade po štyroch prehrách a zo štvrtého miesta tabuľky strácajú na vedúci Poprad dva body. "Oceliari" figurujú na ôsmej priečke. (tasr)

pred 10 hodinami

Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Ako uviedol minister zdravotníctva, aktuálne sú už na ceste do krajiny. "Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať," avizoval Krajčí.

pred 10 hodinami

Kritika Tomáša Valáška zabúda, že Slovensko patrí medzi najhoršie postihnuté štáty na svete. V tejto situácii víťazstvom Kremľa nie je to, že očkujeme ruskou vakcínou, ale to, že niektorí politici vzbudzujú dojem, že zahraničná politika je dôležitejšia než boj proti pandémii. To škodí aj dôveryhodnosti zahraničnej politiky medzi Slovákmi, pretože tá by mala byť – parafrázujme Ivana Korčoka – nie proruská ani proamerická, ale proslovenská. Píše Christian Heitman.

pred 10 hodinami

"Nebudem utekať z boja, hoci by to bolo najjednoduchšie" odpovedal minister zdravotníctva na otázku, či plánuje podať demisiu. Podľa Krajčího ho môže odvolať len premiér Igor Matovič.

pred 11 hodinami

Minister tvrdí, že Poľsko ponúklo Slovensku 200 lôžok vo svojich nemocniciach, no o prevoz nie je veľký záujem, vzhľadom na to, že nemocnice na severe krajiny to podľa jeho slov zatiaľ zvládajú. Poľné nemocnice podľa neho nie sú témou, pretože nemáme nedostatok lôžok, ale personálu. Armáda by podľa neho takú nemocnicu však bola schopná postaviť. Minister tiež navrhuje, aby na českej hranici z dôvodu výskytu juhoafrickej mutácie platila aj pre pendlerov povinnosť 72-hodinového negatívneho testu.