Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. december 2015

Rusko a Katar sa dohodli, že presvedčia sýrsku opozíciu, aby rokovala s vládou

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes oznámil, že Rusko a Katar sa dohodli na tom, čo by mohli urobiť, aby presvedčili sýrsku opozíciu, aby si so sýrskou vládou sadla za rokovací stôl.

Lavrov sa však vyjadril, že podrobnosti o tejto dohode zatiaľ neprezradí. Rusko je oddaným podporovateľom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého Katar a iné blízkovýchodné krajiny obviňujú z vojnových zločinov, približuje agentúra Reuters. 

Lavrov sa dnes v Moskve stretol s ministrom zahraničných vecí Kataru Chálidom Attíjom. Šéf ruskej diplomacie uviedol, že zo strany Asadových odporcov, akým je aj Katar, vidí momentálne viac ochoty iniciovať začatie rozhovorov medzi sýrskou vládou a opozíciou.

Na tlačovej konferencii po rozhovoroch s Lavrovom Attíja obvinil Asada z toho, že podporuje teroristické skupiny, zatiaľ čo Lavrov trval na tom, že "je na sýrskom ľude" rozhodnúť o Asadovej budúcnosti.

Sýrii sa v stredu vo svojom televíznom prejave venoval aj saudskoarabský kráľ Salmán. Asadovu vládu obvinil zo vzostupu militantných skupín v regióne, pričom argumentoval, že teroristické organizácie by tam nenašli úrodnú pôdu, keby to neumožňovala politika sýrskej vlády.

Inzercia

Odporúčame