Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2015

Rusko označilo správu Amnesty International o bombardovaní Sýrie za predpojatú

Rusko označilo dnešné obvinenie zo strany medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) za predpojaté a obsahujúce nepodložené tvrdenia.

AI vo svojej správe uviedla, že ruské nálety v Sýrii by mohli vzhľadom na počet zabitých civilistov napĺňať skutkovú podstatu vojnových zločinov.

Ruské ministerstvo obrany si preštudovalo predmetný dokument, ktorý obsahuje "banálne klišé" a "falošné informácie", uviedol na brífingu hovorca príslušného rezortu Igor Konašenkov, ktorého citovala agentúra Reuters. Hovorca zároveň odmietol obvinenia ľudskoprávnych aktivistov, ktorí tvrdia, že Rusko používa pri vzdušných útokoch v Sýrii kazetovú muníciu.

Podľa AI takto v uplynulých mesiacoch zahynuli stovky sýrskych obyvateľov. Vo svojej správe poukazuje organizácia na množiace sa hlásenia o zhadzovaní kazetovej munície v oblastiach, na ktoré sa ruské sily zamerali po tom, ako sa 30. septembra formálne zapojili do vojny v Sýrii. Zbrane tohto druhu sú zo svojej podstaty nerozlišujúce a na mieste ich použitia často zostávajú nevybuchnuté nálože.

Najnovšia správa AI sa sústreďuje na šesť útokov zaznamenaných od septembra do novembra v sýrskych provinciách Homs, Idlib a Aleppo. Podľa ľudskoprávnych aktivistov pri nich zahynulo najmenej 200 civilistov, pričom nepriznanie týchto obetí Ruskom označujú za "hanebné zlyhanie".

Ruskí predstavitelia obvinenia tohto druhu opakovane odmietli, zatiaľ čo samotní obyvatelia i opoziční aktivisti v Sýrii priznávajú, že nemôžu s istotou vedieť, či za jednotlivými útokmi stoja Rusi alebo Sýrčania.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.