ZAHRANIČIE: Tiene Guantánama

Nariadenie zatvoriť väzenský tábor v zátoke Guantánamo vydal prezident Barack Obama hneď dva dni po svojej inaugurácii. Mračná kritiky, ktoré nad ním panovali, sa však nerozídu zo dňa na deň. Diskusie o americkej „vojne proti terorizmu“ budú zrejme s pribúdajúcimi svedectvami prepustených väzňov stále živšie.

Vznik vojenskej základne na Kube sa datuje od roku 1903, no do povedomia verejnosti sa dostala najmä zlomovým 11. septembrom. Po teroristických útokoch a následnej americkej invázii do Afganistanu prezident George Bush urobil väznicu v zátoke Guantánamo záchytnou stanicou pre ľudí podozrivých z terorizmu.

Autor knihy Guantánamo files (Guantánamske spisy), Andy Worthington, ktorý od júna 2007 napísal o tejto tematike viac ako 300 článkov pre popredné americké a anglické periodiká, v posledných dňoch zverejnil zoznam 779 mužov väznených na Kube. Worthington tvrdí , že zo spomínaného počtu odsúdených bolo aspoň 93 percent buď úplne nevinných, alebo to boli vojaci Talibanu naverbovaní do občianskej vojny, dávno pred 11. septembrom. Väčšina týchto mužov údajne nemá nič spoločné s Al-Káidou a medzinárodným terorizmom. Mnohí z väznených boli podľa jeho informácií kúpení, pričom priemerná cena „za hlavu“ bola v priemere 5000 dolárov. Za takéto sumy možno vydať za člena Talibanu, či Al-Káidy hocikoho.

Jeden z nich
Na konci februára bol z Guatánama prepustený prvý väzeň - Binyam Mohamed. V nedeľu sa Mohamed odhodlal prehovoriť a poskytol interview denníku Mail on Sunday.

Binyam sa narodil v Etiópii. Keďže otec pracoval pre leteckú spoločnosť vlastnenú štátom, po zosadení diktátora Mengista sa rodina rozhodla emigrovať do USA a odtiaľ do Londýna. Po krátkom čase sa Mohamedov otec s rodinou rozhodol vrátiť do Ameriky a 16-ročného syna nechal v krajine. Binyam požiadal o azyl a dostal povolenie ostať v krajine. S dobrými výsledkami dokončil elektronické inžinierstvo a vo vzdelaní pokračoval. Zlom prišiel, keď sa dal na drogy. Kvôli nim ho vyhodili zo školy. Mohamed pochádzal z moslimskej rodiny, no islam nikdy nepraktizoval. K náboženstvu sa začal utiekať až v čase, keď sa snažil zbaviť drogovej závislosti. Mohamed sa rozhodol, že chce vidieť „čistú“ formu islamu praktizovanú Talibanom. Retrospektívne však spomína, že nemal ani predstavu, o čom Taliban v skutočnosti je. Nakoľko sú cestovné doklady pre žiadateľ o azyl dosť veľkým problémom, do Afganistanu priletel na pas svojho priateľa s vymenenou fotografiou. Jeho zámerom bolo ísť do Čečenska, kde chcel pôsobiť ako humanitárny pracovník. Mohamedovi však povedali, že Rusi nerobia rozdiel medzi humanitárnymi pracovníkmi a vojakmi, a tak musí absolvovať výcvik. Keď v roku 2001 došlo k teroristickým útokom, Binyami sa v Kábule liečil z Malárie. Bolo mu však jasné, aké kroky Amerika po útoku uskutoční, a tak sa rozhodol vrátiť do Londýna. V roku 2002 sa mu podarilo uniknúť do Pakistanu. Na letisku však odhalili jeho falošné doklady. Svoj pokus odletieť domov zopakoval i druhýkrát, čo sa mu stalo osudným. Pakistanci ho zadržali.

Sedemročné peklo
Najväčšie problémy pre Mohameda nastali, keď vyšetrovateľovi z FBI povedal, že videl webstránku parodujúcu výrobu bomby. Hoci Mohamedovi ani nenapadlo, že by to agent s ohľadom na skutočne bizarný obsah stránky mohol brať vážne, práve v tomto bode sa začalo jeho mučenie. Nedovolili mu spať desať dní, bili ho priviazaného za zápästia, priložili mu k hlave pištoľ a vyhrážali sa, že ho zabijú. Keďže im povedal, že v Británii žil v marockej štvrti, poslali ho do Maroka. „Mysleli si, že musím vedieť, čo mali Maročania za lubom v Londýne“. V marockom väzení Binyami ostal 18 mesiacov. Praktiky mučenia boli ešte horšie. Pri príchode mu skalpelom otrhali oblečenie. Potom mu začali rezať hruď a genitálie. Pod vplyvom mučenia Mohamed priznal absurdnosti ako napríklad, že stretol Usámu bin Ládina tridsaťkrát, a že v New Yorku vyrobil rádioaktívnu bombu.

V roku 2004 ho premiestnili opäť do Aganistanu, kde prežil najhoršie mučenie počas celých siedmich rokov. Tu bol uväznený v tajnom väzení CIA. V totálne tmavej cele bolo iba vedro, ktoré malo slúžiť ako toaleta a tenký matrac na betónovej dlážke. „V cele boli reproduktory, z ktorých išla hudba s ohlušujúcou hlasitosťou asi 160 wattov, non-stop, 24 hodín denne,“ spomína Binyami. Dookola pri tom hralo jedno CD – Eminemov album The Eminem Show. Pri tom ho stále spútali v rôznych polohách. „Je zázrak, že po tom ostal môj mozog neporušený.“ Mohamed nemal ani potuchu, kedy je deň a kedy noc. Sprchy sa dočkal raz za týždeň. Ruky mal pri nej zviazané nad hlavou: „Voda bolo slaná a na konci ste sa cítili špinavší, ako keď ste do nej vošli. To nebola sprcha na umytie, ale na poníženie.“

Do väznice Guantánamo sa Mohamed dostal v septembri 2004. Tu ho vypočúvali tzv. clean teams . Boli to agenti, ktorí mali získať informácie od väzňov bez mučenia. „Povedali, že sa obávajú, že pred súdom poviem, že veci, ktoré som vypovedal, boli vyšetrovateľmi získané mučením.“ Mohamed v svojom svedectve opisuje aj hrôzy mučenia vo väzení na Kube. Tvrdí však, že temnému väzeniu v Kábule sa to svojou hrôzou nevyrovnalo. Podľa jeho slov však boli posledné dva mesiace extrémne ťažké. V októbri 2008 ho totiž zbavili všetkých obvinení, no sľúbený dátum prepustenia sa stále posúval. Binyami preto držal protestnú hladovku.

Asi najnepríjemnejším prekvapením pre Mohameda bolo zistenie, že v jeho mučení majú prsty aj Briti. „Keď som zistil, že Briti spolupracujú s ľuďmi, ktorí ma mučia, cítil som sa absolútne bezbranný.“ Momentálne sa Binyami zotavuje a túži začať žiť normálny život. „Popritom urobím čokoľvek, čo bude v mojich silách, aby som dostal ostatných nevinných z Guantánama.“

Pomoc EÚ
Podľa kritikov Obama nezodpovedal otázku, čo bude s väzňami, ktorých nebudú chcieť prijať naspäť do domovskej krajiny. Portál Euractiv.sk informuje, že Obamovi prisľúbili pomoc s prevzatím prepustených väzňov Portugalsko, Írsko, Nemecko a Francúzsko.

Mária Škvarlová

Foto: amnesty.ca, gep.de, cncmaps.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo