Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2015

Hromadné výpovede podali sestry z ďalších dvoch nemocníc

Do akcie hromadných výpovedí sa zapojili sestry z ďalších dvoch zariadení, ide o nemocnice v Trstenej a Dolnom Kubíne.

"Dnes podalo výpoveď 17 sestier v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ladislava Nádašiho Jégeho Dolný Kubín a šesť sestier v Nemocnici s poliklinikou Trstená," uviedol riaditeľ Kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milan Laurinc.

"Podané výpovede sú z kľúčových oddelení nemocníc. Je to dôkazom, že sestry v tlaku v žiadnom prípade nepoľavujú. Vzhľadom na vianočný čas, by si sestry na Slovensku želali od ministra zdravotníctva, aby zabránil tlaku na sestry, ktoré sú vo výpovediach aspoň v období Vianoc," uviedla šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.

Hromadné výpovede doteraz podali sestry v desiatich nemocniciach, celkovo ich padlo 1397. Ide o nemocnice v Košiciach, Trnave, Poprade, Bojniciach, Žiline, Prešove, Martine, Trenčíne, ako aj v Dolnom Kubíne a Tvrdošíne. V Poprade však sestry všetky výpovede stiahli. Aj po stiahnutí výpovedí chce však z nemocníc podľa Laurinca odísť stále 1079 sestier.

Ministerstvo a zástupcovia sestier sa naďalej navzájom obviňujú z vyvíjania nátlaku a zastrašovania zdravotníkov vo výpovedi. Komora preto odporučila sestrám a pôrodným asistentkám vo výpovediach, aby komunikáciu s nadriadenými pracovníkmi ohľadom výpovedí nechali na právnika komory, a tým sa vyhli neúmernému psychickému nátlaku. Ministerstvo nátlak odmieta. Sestrám tiež ponúka právnu pomoc v súvislosti s pokutou, ktorá im hrozí, ak výpoveď stiahnu.

Sestry pristúpili k hromadným výpovediam, pretože sú nespokojné so zákonom o platoch zdravotníkov. Ten od januára upraví ich mzdy, a to aj napriek tomu, že prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal novelu zákona o poskytovateľoch.

Právna norma tak bude platiť bez jeho podpisu. Poslanci ju opätovne schválili 15. decembra, keď odmietli prezidentove pripomienky. Zdravotníci tvrdia, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Minister Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ho, naopak, považuje za korektný a solídny.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.