Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. december 2021

Pandémia a politika

Polarizácia, z ktorej mrazí

Pandémia nám naznačuje aj budúcnosť našej politiky. A nie je to pekný pohľad.

Polarizácia, z ktorej mrazí

Foto: TASR/Jakub Kotian

Asi nič nedokáže otestovať stav politiky v konkrétnej spoločnosti lepšie ako ťažké krízy a schopnosť politických elít sa s nimi vyrovnať.

Francis Fukuyama vo svojej eseji Pandémia a politický poriadok vykresľuje v súvislosti s vyčíňaním vírusu obrázok rodiaceho sa nového sveta. Stavia do protikladu východnú Áziu a Čínu, ktoré na pandémiu dokázali rýchlo a efektívne reagovať, a USA, kde hlboká polarizácia spoločnosti a nekompetentní politickí lídri blokujú účinný boj štátu s nákazou.

Zároveň varuje, že dôsledkom tohto stavu bude ďalší úpadok medzinárodného demokratického poriadku.

Fukuyama, okrem iného autor tézy o „konci dejín“, je známy svojimi silnými hypotézami, ktoré nie vždy vychádzajú. Existuje tiež rozdiel v nástrojoch, ktoré má k dispozícii demokratická spoločnosť, a tými, ktorými disponuje autoritatívny režim.

Jav, na ktorý v súvislosti s pandémiou poukazuje, je však znepokojivý a už dlhé mesiace ho v takmer krištáľovo čistej podobe možno sledovať aj v našej politike.

Politika určite nie je o tom, že si jej aktéri šepkajú do uška nežné slová. Lenže ak ani v čase ťažkej krízy, keď sú ohrozené zdravie a životy ľudí, nie sú politici schopní nájsť základný konsenzus na tom, ako takejto výzve čeliť, tak sa z tejto disciplíny vytráca jej základný zmysel – služba občanovi.

Prakticky všetky kroky a opatrenia, ktoré sa v tejto krajine v súvislosti s pandémiou objavili na scéne, sa okamžite stali objektom politického boja. Či už to bolo celoplošné testovanie, nákup Sputnika, očkovanie, lockdownové opatrenia.

Prakticky všetky kroky a opatrenia, ktoré sa v tejto krajine v súvislosti s pandémiou objavili na scéne, sa okamžite stali objektom politického boja. Zdieľať

Hneď sa okolo nich sformoval hlavný front politického zápasu, kompromisy nikto nehľadal a k ľuďom sa dostávali spochybnené zo všetkých strán, navyše sprevádzané bizarnými (odchod z vlády kvôli nákupu vakcíny) a často nechutnými (ťaženie Smeru proti očkovaniu) politickými tančekmi. To všetko v čase, keď v nemocniciach zomierali ľudia.

Inzercia

Smutné je, že vôľu hľadať aspoň minimálnu dohodu v boji proti čínskemu vírusu nemal nikto. Koalícia ani opozícia.

V situácii, keď je mimo akejkoľvek pochybnosti, že masívne očkovanie seniorov a rizikových skupín je najlepšou ochranou pred kolapsom nemocníc a nadmerným umieraním, si Smer a extrémisti urobili z jeho spochybňovania hlavný nástroj svojej propagandy.

Ale ani vládne strany nenašli v čase krízy toľko veľkorysosti, aby utlmili svoj kriminalizujúci slovník na adresu opozície. Nie, to neznamená, že polícia a prokuratúra mali prestať vyšetrovať korupciu. Ak sú však politickí oponenti v každom verejnom vystúpení posielaní do basy, len ťažko sa s nimi dá sadnúť za stôl a hľadať širšiu koalíciu pre potrebné opatrenia.

Obzvlášť desivé je poznanie, že celé tieto dlhé mesiace sa v slovenskej politike neobjavil líder, ktorý by sa tento modus operandi pokúsil zmeniť. Taký, ktorý by prišiel s nejakou upokojujúcou iniciatívou a snažil sa aspoň pre boj s pandémiou vybudovať širší politický front.

Tomu, že to vôbec nemusí byť politická samovražda, nasvedčuje aj nedávny výskum Transparency International Slovensko, podľa ktorého ľudia v čase pandémie niekoľkonásobne viac dôverovali samosprávam ako vláde a parlamentu.

Jedným z dôvodov je aj to, že mestskí a obecní politici sa v čase krízy dokázali bez ohľadu na politické tričká zmobilizovať a na miestnej úrovni robiť to, čo od nich obyvatelia očakávali.

Polarizácia je, samozrejme, v politike nutná aj užitočná. Ak ju však v politici v zdravotnej kríze takýchto rozmerov nedokážu preklenúť, dokonca sa o to ani vôbec nepokúšajú, tak je to nielen ich obrovské zlyhanie počas týchto dní, ale aj mrazivá perspektíva pre budúcnosť.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.