Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2021, 14:48

Reforma nemocníc

Sme rodina je ochotná ju podporiť, ak sa zapracujú požiadavky z memoranda

Sme rodina je ochotná ju podporiť, ak sa zapracujú požiadavky z memoranda

Boris Kollár. Foto – TASR

Predseda parlamentu Boris Kollár prijal v parlamente zástupcov memoranda za lepšie zdravotníctvo. Medzi nimi Lunterovcov aj šéfa lekárskych odborov Petra Visolajského.

Hnutie Sme rodina je ochotné zahlasovať za reformu zdravotníctva v prípade, ak sa do nej zapracujú požiadavky memoranda za lepšie zdravotníctvo. Povedal to predseda Národnej rady a šéf hnutia Boris Kollár. Zdôraznil, že reforma zdravotníctva je potrebná, ale musí slúžiť ľuďom.

Kollár vyzval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby zo zástupcami memoranda za lepšie zdravotníctvo rokoval. O požiadavkách informoval aj predsedu vlády Eduarda Hegera.

Medzi signatárov memoranda patria predstavitelia vedenia Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, primátori Brezna, Jelšavy, Revúcej, Zvolena a zástupcovia lekárov. Parlament v ňom žiadajú, aby zastavila a dopracovala návrh reformy nemocníc.

Visolajský tvrdí, že pripravovaná reforma nehovorí nič o tom, ako bude postarané o pacientov, ktorí sa aktuálne nachádzajú na nemocničných lôžkach. Signatári sú presvedčení o tom, že sa zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti na väčšine územia.

Čo požadujú v memorande

Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter si myslí, že reforma je nevyhnutná, požaduje však garanciu, že nedôjde k zoškrtávaniu zdravotníckych lôžok skôr, ako sa dá do poriadku ambulantný sektor. Predkladatelia memoranda preto požadujú garanciu, že sa optimalizácia nemocničnej siete uskutoční súčasne s revitalizáciou ambulantnej sféry.

Od ministerstva zdravotníctva by uvítali predloženie presnej analýzy potrieb jednotlivých ambulancií až na úroveň okresov. Rovnako žiadajú predloženie presného plánu, ako podporiť vznik chýbajúcich ambulancií. Rovnako chcú prehodnotenie cenníka výkonov v ambulantnej sfére a kompetencií lekárov prvého kontaktu.

Požiadavkou memoranda je aj obnovenie vzdelávania v ambulanciách prvého kontaktu a špeciálnej ambulantnej starostlivosti s adekvátnym odmeňovaním lekárov, ktorí vzdelávanie vykonávajú.

Signatári žiadajú tiež reformu zoznamu kategorizovaných liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu, zdravotníckych pomôcok a indikačných obmedzení tak, aby pacient nemusel pre recepty putovať po ambulanciách.

Inzercia

Podľa memoranda je nevyhnutný tiež plán realizácie organizovaného prísunu a vzdelávania lekárov z tretích krajín, ale aj podpora lekárskych fakúlt a vytvorenie motivačného systému.

O reforme nemocníc by mal parlament rokovať na aktuálnej schôdzi v druhom čítaní. Nemocnice by podľa nej mali fungovať na piatich úrovniach – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Vzniknúť tak má zoptimalizovaná sieť nemocníc. Ministerstvo zdôrazňuje, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude.

Ministerstvo opakuje, že nemocnice sa rušiť nebudú

Rezort zdravotníctva v reakcii hovorí, že pozorne počúva odborníkov a stretáva sa aj so zástupcami nemocníc a regiónov. 

„Reforma nemocníc vo svojom cieli prinesie menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov, kvalitnejšie podmienky na prácu zdravotníkom, čo prinesie ruka v ruke nesmierne potrebné zastabilizovanie zdravotníckeho personálu,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. 

Zdôraznila, že žiadna nemocnica sa nebude rušiť. „Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe veľmi presných analýz a dát na iný typ starostlivosti, ktorá dnes mnohým pacientom chýba, a preto sa ťažko vracajú do svojho normálneho života,“ dodáva. 

 

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

Belgický cyklista Yves Lampaert zvíťazil v úvodnej etape 109. ročníka Tour de France a ako prvý si tento rok obliekol žltý dres. Jazdec QuickStep Alpha Vinyl zvládol najrýchlejšie mokrú časovku na 13,2 km v uliciach Kodane, keď preťal cieľ v čase 15:17 min. Peter Sagan v drese TotalEnergies obsadil 140. miesto so stratou 1:32 min. (tasr)

pred 2 hodinami

Egyptský futbalista Mohamed Salah bude obliekať dres FC Liverpool aj v ďalších sezónach. Dvadsaťdeväťročný útočník podpísal s anglickým vicemajstrom nový dlhodobý kontrakt. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.