Variant omikron
O jeho priebehu a závažnosti je predčasné hovoriť, hovorí rezort zdravotníctva

Foto TASR/AP
Ministerstvo tvrdí, že zatiaľ nie je k dispozícii dostatok epidemiologických dát. Variant zatiaľ nebol opísaný v žiadnych epidemiologických štúdiách.
Nateraz je predčasné hovoriť o priebehu a závažnosti ochorenia, ktoré spôsobuje omikron variant nového koronavírusu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva s tým, že tento variant sa však šíri rekordne rýchlo.
Ministerstvo tvrdí, že zatiaľ nie je k dispozícii dostatok epidemiologických dát, na základe ktorých by bolo možné stanoviť, akú veľkú hrozbu tento nový variant predstavuje. Limitované dáta vypovedajú o tom, že omikron variant je oveľa infekčnejší.
Povinná karanténa
Úrad verejného zdravotníctva preto od stredy mení pravidlá pre osoby platné pri návrate z Juhoafrickej republiky a ďalších rizikových krajín. Platiť bude pre ne povinná karanténa.
Variant sa objavil po prvý raz v Juhoafrickej republike. Prvé importované prípady boli počas víkendu zaznamenané v Európskej únii, Veľkej Británii, Izraeli a Hongkongu.
V Českej republike potvrdili prvý prípad nákazy novým variantom v pondelok. Ide o osobu, ktorá sa vrátila z Afriky. Infikovaná žena je momentálne v izolácii. Výskyt koronavírusového variantu omikron oficiálne potvrdili aj v Rakúsku.
Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková informovala o tom, že omikron variant, teda nový variant nového koronavírusu, sa na Slovensku v doposiaľ testovaných vzorkách nepotvrdil.

Variant zatiaľ nebol opísaný v žiadnych epidemiologických štúdiách. Ministerstvo preto hovorí, že zatiaľ sa nevie, ako sa bude reálne šíriť v svetovej populácii.
Presný rizikový profil omikron variantu bude možné podať až v priebehu niekoľkých týždňov, prípadne mesiacov, keď už budú verejne prístupné štúdie dokumentujúce štatisticky významnú skupinu pacientov.
Ministerstvo tiež uviedlo, že neexistujú dáta, na základe ktorých by sa dala určiť efektívnosť doterajších vakcín proti novému variantu. Neexistujú ani dáta, na základe ktorých by sa dalo určiť riziko ťažkého priebehu ochorenia, prípadne smrtnosť vírusu.
Publikované neboli ani žiadne štúdie, ktoré by určili inkubačnú dobu omikron variantu. Inkubačný čas zásadne ovplyvňuje, ako skoro je možné identifikovať nákazu v populácii.
Aký je omikron nebezpečný?
Nový variant covidu-19 s označením omikron B.1.1.529 získal v Juhoafrickej republike dominanciu za rekordných menej ako 20 dní. Dovtedy mala dominanciu delta.
Limitované dáta omikronu indikujú veľmi pravdepodobný potenciál extrémne vysokého R0, čo by znamenalo vyššiu infekčnosť. Jednotlivé krajiny zavádzajú opatrenia s cieľom spomaliť jeho šírenie.
R0 prvotného Wuhanského kmeňa bolo odhadované medzi 2 – 3, to znamená, že v priemere jedna infekčná osoba nakazila ďalšie dve až tri osoby.
R0 „britského“ alfa variantu sa odhadovalo medzi 3,5 – 4,5 a vo väčšine štátov trvalo niekoľko mesiacov kým sa stal dominantným. R0 „indického“ delta variantu sa odhaduje medzi 6 - 8. Zatiaľ nevieme s presnosťou určiť R0 nového B.1.1.529 variantu.

Vysoký počet mutácií na spike proteíne a rýchle šírenie potvrdzujú, že vakcíny by si mohli vyžadovať zmeny.
Na základe sekvenčných dát z Juhoafrickej republiky sa všaknazdávame, že je výrazne vyššie ako u predošlého delta variantu. Za menej ako 20 dní sa jeho podiel na sekvenovaných pozitívnych vzorkách zvýšil na viac ako 80%, čo vykazuje asi najrýchlejší rast aký kedy bol u SARS-CoV-2 variantov doposiaľ pozorovaný.
Efektívne reprodukčné číslo vyjadruje rýchlosť šírenia vírusu v danom časovom momente a mení sa na základe správania sa obyvateľstva, aktívnych kontrolných opatrení a zaočkovanosti populácie.
Efektívne reprodukčné číslo omikron variantu v JAR je odhadované na 2, kým u delta variantu na 1.48, čo ďalej potvrdzuje jeho evolučnú výhodu v rýchlom šírení.
To znamená, že i napriek protiepidemickým opatreniam a vysoko zaočkovanej populácií, jedna infikovaná osoba v priemere nakazí ďalšie dve osoby.
Kolektívna imunita až pri 90-percentnej zaočkovanosti
Na dosiahnutie kolektívnej imunity vo Wuhnaskom prostredí bolo potrebné zaočkovať iba 50 – 66 percent, v prostredí infekčnejšieho Alfa variantu sa zvýšila potreba zaočkovanosti populácie na 71 – 77 percent a v prostredí Delta variantu až na 83 – 88 percent.
Ak by R0 nového variantu dosiahol hodnoty 10-12, tak by bolo nutné zaočkovať 90-92% populácie na to, aby sa efektívne zabránilo epidemickému rastu.
Pri narábaní s konceptom kolektívnej imunity však treba dôrazne podotknúť, že pri očkovaní nemôžeme nikdy ísť na samotnú matematicky vypočítanú hodnotu kolektívnej imunity. Vždy je potrebné ešte zaočkovať dodatočné percento a vytvoriť tak dodatočnú rezervu, lebo populácia sa vždy mieša nehomogénne, informuje rezort zdravotníctva.
Zhodnotiť bude treba aj generačný čas vírusu je doba, počas ktorej sa infikovaná osoba stáva infekčnou, čiže schopnou šíriť nákazu ďalej v populácii. Krátke generačné časy predstavujú významný problém, lebo vďaka nim sa nákaza dokáže šíriť rýchlo a reťazovito.
Toto bola evolučná výhoda aj pri Delta variante, pri ktorom sa osoba stala v priemere infekčnou už na 2 – 3 deň. Klasické testovanie a vyhľadávanie kontaktov preto v prostredí Delta variantu stratilo významný efekt.
Kým úzke kontakty stihli byť skontaktované, zväčša už boli nielen infekčné, ale stihli nakaziť aj ďalšie osoby, čím Delta variant získal výrazný náskok. Zatiaľ neboli publikované žiadne štúdie, ktoré by zisťovali generačný čas omikron variantu.
Dnes treba vedieť
Alexeja Navaľného umiestnili na tri dni na samotku
Väznený líder ruskej opozície založil minulý týždeň v trestaneckej kolónii odbory.
Vo veku 75 rokov zomrel slovenský architekt a pedagóg Peter Bauer. Bol autorom budovy Slovenskej poisťovne a tiež spoluautorom novostavby Slovenského národného divadla. (tasr)
Nemecký kancelár Scholz
Pri zákaze vydávania víz do EÚ musíme myslieť na ruských disidentov
„Je dôležité, aby sme rozumeli, že z Ruska uteká veľa ľudí, ktorí nesúhlasia s ruským režimom,“ hovorí Olaf Scholz.
Anglická futbalová asociácia obvinila trénerov Thomasa Tuchela a Antonia Conteho z nevhodného správania počas nedeľného zápasu medzi Chelsea a Tottenhamom (2:2). Vo vypätom derby mali niekoľko konfliktov a po záverečnom hvizde dostali červené karty. Hrozí im aj zákaz činnosti. (tasr)
Polícia zasahuje na vlakovej stanici vo Veľkých Levároch v okrese Malacky, kde došlo k strhnutiu elektrickej troleje. K strhnutiu malo dôjsť pri prekládke dreva z vozňa. „Momentálne je vlaková stanica bez elektrickej energie,“ uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, podľa ktorej k zraneniu osôb nedošlo. (tasr)
Súhrn udalostí v pondelok 15. augusta:
- Ak by to bol osobný spor, odišiel by som už vtedy, keď ma Matovič nazval idiotom, hovorí Sulík o koaličnej kríze.
- Strana Za ľudí chce požiadať Richarda Sulíka, aby z vlády odišiel až po zime.
- Pre incident s policajtom obvinili poslanca Sme rodina Patricka Linharta.
- Ceny za júl na Slovensku medziročne narástli o 13,6 percenta.
- Ukrajina zasiahla veliteľstvo Vagnerovej skupiny, miesto odhalil ruský novinár.
- Čína spustila neohlásené vojenské cvičenie v okolí Taiwanu, na ostrov prišla delegácia z amerického Kongresu.
Kysučan dostal za extrémizmus 20 mesiacov väzenia
Dávid Kúrňava bol už v minulosti za extrémizmus potrestaný. Okrem iného za to, že v auguste 2015 zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny 25 eur za postrieľanie migrantov.
Moskva tvrdí, že chce v záporožskej elektrárni namiesto demilitarizácie prímerie
Na demilitarizáciu oblasti vyzval generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou.
Ceny zemného plynu v Európe prudko vzrástli
Dôvodom je nárast dopytu po energiách pre horúčavy, ktoré spôsobujú vysychanie riek v regióne.
Polícia vyvracia tvrdenia Fica, Kičurovi zaistila zlaté tehličky v banke
V prípade bol najnovšie vydaný európsky vyšetrovací príkaz na podnet vyšetrovateľa v zahraničí.