Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2015

Boje za vytlačenie IS z irackého mesta Ramádí budú trvať ešte niekoľko dní

Osem vysokopostavených veliteľov Islamského štátu (IS) bolo zabitých pri náletoch irackých síl. Informovala o tom dnes iracká štátna televízia s odvolaním sa na vyhlásenie armády.

"Stíhačky F-16 usmrtili pri náletoch na mesto Hawídža a provinciu Anbár desiatky teroristov vrátane ôsmich vysokopostavených veliteľov Dáišu," uviedla armáda vo vyhlásení, v ktorom použila hanlivý výraz pre extrémistickú organizáciu Islamský štát. Ďalšie podrobnosti neposkytla, napísala tlačová agentúra Reuters.

Iracké ozbrojené sily začali v utorok aj veľký útok zameraný na vytlačenie militantov Islamského štátu z mesta Ramádí, metropoly západoirackej provincie Anbár, ktoré IS dobyl v máji. Hawídža sa nachádza 210 kilometrov severne do Bagdadu v provincii Kirkúk.

Vládne sily predpokladajú, že militantov IS vytlačia z Ramádí do niekoľkých dní. Pre irackú štátnu televíziu to dnes povedal veliteľ pozemného vojska generálporučík Usmán Ghánimí.

Ak vojaci Ramádí dobyjú, bude to po Tikríte druhé veľké mesto v Iraku znovu získané od Islamského štátu. Bude to pre iracké bezpečnostné sily aj obrovské povzbudenie, keďže extrémistická organizácia má od vlaňajška dobytú až tretinu Iraku. Ten je dôležitým producentom ropy v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a spojencom USA.

"V nasledujúcich dňoch oznámime dobrú správu o úplnom oslobodení Ramádí," citovala veliteľa televízia Irákíja.

Iracké ozbrojené sily začali v utorok postupovať smerom k poslednej časti, ktorú ešte majú v centre Ramádí v rukách militanti. Ramádí so sunnitským moslimským obyvateľstvom leží na rieke Eufrat približne 100 kilometrov západne od Bagdadu.

Postup armády je pomalý, pretože sa chce spoliehať úplne na vlastných vojakov a nechce využívať šiitské milície, aby sa vyhla porušovaniu ľudských práv, ku ktorému došlo v apríli po znovudobytí mesta Tikrít od militantov.

Islamský štát ovláda aj Mosul, druhé najväčšie mesto Iraku, a Fallúdžu, ktorá leží medzi Ramádí a Bagdadom, ako aj rozsiahle oblasti v Sýrii. Na týchto územiach vyhlásil IS kalifát.

Inzercia

Odporúčame

Škrtel dementoval správy o trojmesačnej pauze

Škrtel dementoval správy o trojmesačnej pauze

Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel dementoval správy médií, podľa ktorých bude pre zranenie stehenného svalu pauzovať tri mesiace. Stopér FC Liverpool na sociálnej sieti Instagram napísal, že mimo hry bude šesť týždňov.