Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2021, 22:03

Rusko môže kedykoľvek spustiť vojenskú operáciu voči Ukrajine, tvrdí Kyjev

Rusko môže kedykoľvek spustiť vojenskú operáciu voči Ukrajine, tvrdí Kyjev

Ukrajinskí vojaci. Foto AP

Ukrajina vyzvala svojich spojencov, aby urýchlene podnikli kroky, ktoré by zabránili hroziacej invázii zo strany Moskvy.

Ukrajina v pondelok vyzvala svojich spojencov, aby urýchlene podnikli kroky, ktoré by zabránili hroziacej invázii zo strany Moskvy. Podľa Kyjeva môže Rusko kedykoľvek spustiť vojenskú operáciu voči Ukrajine, informovala agentúra AFP.

„Lepšie je konať teraz, a nie až neskôr,“ uviedol na brífingu pre zahraničné médiá ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

„To, čo vidíme, je veľmi vážne. Rusko vyslalo početné vojenské sily do regiónov blízko ukrajinskej štátnej hranice,“ povedal.

Šéf ukrajinskej diplomacie uviedol, že Moskva zhromaždila v okolí hraníc Ukrajiny 115-tisíc vojakov, a to na Krymskom polostrove, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, a v blízkosti dvoch východoukrajinských regiónov ovládaných proruskými separatistami.

Dodal, že Rusko v pohraničných oblastiach rozmiestnilo okrem vojakov aj tanky, delostrelectvo, prostriedky na vedenie elektronickej vojny a tiež letectvo a vojnové loďstvo.

„Ak sa Rusko rozhodne podniknúť vojenskú operáciu, može sa tak stať doslova v okamihu,“ varoval Kuleba.

Zdôraznil však, že Ukrajina, ktorej armáda je od roku 2014, keď sa začal konflikt v Donbase, „neporovnateľne silnejšia“ a bude prípadnej ruskej invázii vzdorovať.

Obavy zo zhromažďovania ruskej vojenskej techniky a vojakov pri hraniciach s Ukrajinou už vyjadrili Spojené štáty, Severoatlantická aliancia i Európska únia.

Moskva akékoľvek plány na napadnutie Ukrajiny popiera a obviňuje Kyjev z provokácií. Vinu za vyhrocovanie napätia v regióne pripisuje aj Washingtonu.

Inzercia

Zasahuje prezident Zelenskyj

V pondelok informovala agentúra Ukrinform, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal Olexandra Rusnaka z funkcie šéfa odboru kontrarozviedky Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU). Dôvod prezidentská kancelária neuviedla. Rusnaka vymenoval do funkcie Zelenskyj v septembri roku 2019.

Ukrajinské médiá okrem toho informovali, že hlavné vyšetrovacie oddelenie SBU začalo predsúdne vyšetrovanie údajného pokusu o prevrat na Ukrajine, ktorý sa podľa Zelenského informácií mal odohrať 1. a 2. decembra.

Do prípravy prevratu boli údajne zapletení občania Ukrajiny i Ruska, ako aj oligarcha Rinat Achmetov. Ten správy o svojej údajnej účasti na štátnom prevrate označil za „úplnú lož“.

Zelenskyj minulý piatok na tlačovej konferencii v Kyjeve vyhlásil, že 1. alebo 2. decembra sa mal na Ukrajine odohrať štátny prevrat.

Do diskusií o ňom sa údajne zapojili aj „niektorí predstavitelia Ruskej federácie a Ukrajiny“. Túto informáciu podľa prezidenta potvrdzujú zvukové záznamy.

Zelenskyj pozval Achmetova, aby si prišiel vypočuť nahrávky, v ktorých sa spomína jeho meno. Zelenskyj však zdôraznil, že v zvukových záznamoch nebolo počuť oligarchov hlas.

Na tvrdenia ukrajinského prezidenta počas piatkového brífingu v Moskve reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Slová o plánovanom vojenskom prevrate za účasti Ruska kategoricky poprel.

„Rusko takéto veci vôbec nikdy nerobí,“ povedal Peskov podľa agentúry TASS.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 5 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva