Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2021, 21:40

Juhoafrickí lekári evidujú u pacientov s omikronom prevažne mierne príznaky

„Zaočkovaným ľuďom sa darí oveľa lepšie. Nezaznamenali sme veľký nárast v počte hospitalizácií, ale je ešte len začiatok. Hospitalizácie často prichádzajú až niekoľko dní po náraste potvrdených prípadov,“ upozornili.

Juhoafrická republika (JAR) eviduje v rámci súčasnej vlny koronavírusovej nákazy spôsobenej variantom omikron zatiaľ najmä pacientov s miernym priebehom ochorenia. S odvolaním sa na vyjadrenia miestnych lekárov o tom informovala v pondelok agentúra AP.

„V uplynulých desiatich dňoch sme boli svedkami prudkého nárastu počtu prípadov. Doteraz išlo väčšinou o veľmi mierne prípady – pacienti mali príznaky podobné chrípke: suchý kašeľ, horúčku, nočné potenie a najmä bolesti tela,“ povedal všeobecný lekár Unben Pillay pôsobiaci v najľudnatejšej juhoafrickej provincii Gauteng, odkiaľ pochádza až 81 percent všetkých nových prípadov v krajine.

„Väčšina z týchto pacientov sa liečila doma,“ priblížil Pillay počas virtuálnej tlačovej konferencie.

„Zaočkovaným ľuďom sa darí oveľa lepšie. Nezaznamenali sme veľký nárast v počte hospitalizácií, ale toto je ešte len začiatok. Hospitalizácie často prichádzajú až niekoľko dní po náraste potvrdených prípadov (nákazy),“ upozornil Pillay.

Väčšina novoinfikovaných v JAR sú ľudia vo veku medzi 20 až 40 rokov, ktorí majú podľa lekárov vo všeobecnosti miernejšie príznaky choroby covid-19. Preto varujú, že starší ľudia nakazení omikronom by mohli mať vážnejší priebeh ochorenia.

Inzercia

Sedemdňový priemer nových prípadov nákazy v JAR prudko stúpol za posledné dva týždne z 200 denne na vyše 2 000, všíma si AP. Vedci nový variant omikron intenzívne skúmajú, aby zistili, v čom sa líši od v súčasnosti dominantného variantu delta.

Podľa experta na infekčné choroby Salima Abdoola Karima je však zrejmé, že je ešte nákazlivejší ako predchádzajúce varianty. Je možné, že koncom tohto týždňa budú juhoafrické úrady hlásiť až 10-tisíc nových prípadov denne, upozornil Karim.

Podľa juhoafrického ministerstva zdravotníctva drvivá väčšina novoinfikovaných nie je zaočkovaná proti covidu.

O variante omikron prvýkrát informovala WHO 24. novembra z južnej časti Afriky, kde počet prípadov nákazy náhle prudko stúpol. Odvtedy sa rozšíril po svete a nové prípady sa objavili v Česku, Španielsku, Holandsku, Dánsku a Austrálii či ďalších štátoch sveta. Podozrenia na omikron hlásilo v pondelok aj Francúzsko.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 5 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

pred 6 hodinami

Predsedníčka českej snemovne Markéta Pekarová Adamová príde v pondelok na Slovensko. Pricestuje vlakom. Na Bratislavskom hrade ju privíta predseda parlamentu Boris Kollár. Súčasťou pracovného programu je aj pietne uctenie pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva