Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2021, 20:20

V snahe porozumieť omikronu sa teraz pretekáme s časom, tvrdí von der Leyenová

V snahe porozumieť omikronu sa teraz pretekáme s časom, tvrdí von der Leyenová

Predsedníčka eurokomisie von der Leyenová. Foto TASR/AP

Predsedníčka eurokomisie požiadala ľudí, aby sa dali zaočkovať, nosili rúška a respirátory a dodržiavali vzájomné rozstupy. Americký prezident Joe Biden hovorí, že nový variant omikron nie je dôvodom na paniku.

Za „preteky s časom“ označila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová snahu celého sveta porozumieť novému koronavírusovému variantu omikron a v prípade potreby upraviť existujúce vakcíny tak, aby boli voči tomuto variantu účinné. Uviedla to počas svojej návštevy Litvy, píše agentúra AFP.

„Vieme, že sú to preteky s časom. Vedci a výrobcovia vakcín potrebujú dva až tri týždne, aby získali úplný obraz o vlastnostiach mutácií tohto variantu,“ povedala von der Leyenová.

Dajme vedcom čas

Verejnosť zároveň vyzvala, aby prijala preventívne opatrenia s cieľom poskytnúť vedcom dostatok času na to, aby nový variant preskúmali a porozumeli mu. Ľudí okrem toho požiadala, aby sa dali zaočkovať, nosili rúška a respirátory a dodržiavali vzájomné rozstupy.

Podľa von der Leyenovej zmluva uzavretá v lete Európskou komisiou so spoločnosťou Pfizer-BioNTech na dodanie 1,8 miliardy dávok vakcíny obsahuje klauzulu pre prípad objavenia „únikového variantu koronavírusu“, ktorý sa môže vyhnúť imunite získanej očkovaním.

Klauzula v zmluve uvádza, že „ak sa koronavírusový variant zmení na únikový variant... konzorcium Pfizer-BioNTech je schopné prispôsobiť mu svoju vakcínu do 100 dní“, dodala.

Nový variant omikron po prvý raz hlásili tento týždeň z Juhoafrickej republiky. Odvtedy ho zaznamenali aj v ďalších krajinách v južnej časti Afriky, v Hongkongu, Izraeli, Belgicku, Nemecku, Taliansku i Británii. Viaceré krajiny v súčasnosti prijímajú opatrenia v oblasti cestovania s cieľom zabrániť šíreniu tohto variantu.

Biden: Nie je dôvod na paniku

Americký prezident Joe Biden v pondelok uviedol, že v súvislosti so šírením nového variantu koronavírusu omikron neočakáva zavedenie ďalších cestovných obmedzení okrem tých, ktoré od tohto týždňa platia pre osem afrických krajín. Informovala o tom agentúra AFP.

„Úroveň šírenia (vírusu) má vplyv na to, či sú alebo nie sú potrebné nejaké cestovné obmedzenia. V tomto momente to však neočakávam,“ povedal Biden.

Inzercia

Nový variant omikron je „dôvodom na obavy, ale nie je dôvodom na paniku“, uviedol v televíznom prejave z Bieleho domu.

„Dnes máme viac prostriedkov na boj proti tomuto variantu, než sme mali kedykoľvek predtým,“ uviedol prezident. „Budeme proti tomuto variantu bojovať vedeckými a odbornými opatreniami a rýchlosťou  a nie chaosom a zmätkom,“ zdôraznil.

Prisľúbil tiež „detailnú stratégiu“ boja proti covidu počas zimného obdobia, avšak zároveň naznačil, že na Američanov tentoraz nedoľahnú prísne opatrenia, ako napríklad lockdown.

Cestovateľské obmedzenia aj v USA

Voči nákaze je totiž podľa jeho slov nutné bojovať „nie uzáverami či lockdownami, ale rozsiahlejšou vakcináciou, posilňujúcimi dávkami a testovaním“. Čo sa týka letov v rámci USA, Biden nateraz nevidí potrebu zavádzať povinné testovanie či očkovanie proti covidu.

Spojené štáty od tohto týždňa neumožňujú vstup do krajiny väčšine cestujúcim z ôsmich juhoafrických krajín – Botswany, Eswatini (bývalé Svazijsko), JAR, Lesotha, Malawi, Mozambiku, Namíbie a Zimbabwe. Z týchto krajín môžu pricestovať iba občania USA a obyvatelia s trvalým pobytom v USA.

Biden dodal, že popredný odborník na infekčné choroby Anthony Fauci, ktorý je poradcom americkej vlády pre covid-19, vychádza z toho, že súčasné vakcíny, ako aj ich posilňujúce dávky budú i naďalej poskytovať ochranu pred nákazou.

Prezident vo svojom prejave apeloval na približne 80 miliónov nezaočkovaných Američanov vo veku od piatich rokov, aby sa dali zaočkovať. Vyjadril tiež podporu očkovaniu treťou dávkou po pol roku od absolvovania kompletného očkovania. Ľuďom odporučil tiež nosiť rúška vo všetkých vnútorných verejných priestoroch.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 6 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva