Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2015

Paríž nebude odoberať francúzske občianstvo osobám podozrivým z terorizmu

Francúzska vláda upustila od plánov oznámených krátko po novembrových teroristických útokoch v Paríži, na základe ktorých mali prísť občania s dvojakým občianstvom v prípade podozrenia z terorizmu o francúzske občianstvo.

Oznámila to v utorok francúzska ministerka spravodlivosti Christiane Taubirová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Taubirová spresnila, že vládny zámer bol stiahnutý z návrhu novelizácie ústavy, ktorú predstavia v stredu. "Predstavovalo to základný problém z hľadiska národnostných práv určených miestom narodenia, na čom mne osobne veľmi záleží," uviedla ministerka v rozhovore pre alžírsky rozhlas.

Medzi ďalšími opatreniami zahrnutými v návrhu legislatívnej úpravy je i zákaz vstupu na územie Francúzska pre osoby s dvojakým občianstvom, ktoré predstavujú teroristickú hrozbu. Má sa tým predísť tomu, aby sa francúzski občania bojujúci v radoch islamských extrémistov vrátili do vlasti.

Schválenie ústavnej zmeny si však vyžaduje trojpätinovú väčšinu hlasujúcich zákonodarcov v oboch komorách parlamentu alebo úspešné referendum, pripomína Reuters.

Momentálne je možné zbaviť francúzskeho občianstva iba naturalizovaných občanov Francúzska. Rozšíriť túto možnosť na všetky osoby s dvojakým občianstvom názorovo rozdelilo politikov z ľavicového i pravicového spektra francúzskej politickej scény.

Keďže francúzske občianstvo možno udeliť ľuďom narodeným na francúzskej pôde, v krajine žije množstvo ľudí s dvojakým občianstvom, ktoré majú i občianstvo bývalých francúzskych kolónií, najmä z oblasti severnej Afriky.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.