Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. november 2021

Demokrati v USA

Prečo sa americkí liberáli obávajú, že budúci rok utrpia porážku

Prieskumy ukazujú, že povesť Demokratickej strany je naštrbená.

Prečo sa americkí liberáli obávajú, že budúci rok utrpia porážku

Foto TASR/AP

Po tom, čo demokrati prehrali vo voľbách guvernéra v štáte Virgínia, kde sa guvernérom stal konzervatívny kresťan Glenn Youngkin, sa stratégovia strany rozhodli, že urobia rozsiahly prieskum. Ich cieľom bolo zistiť, prečo ich strana stráca popularitu.

Podľa serveru Politico prišli na to, že situácia je pre nich ešte horšia, ako očakávali. Voliči nemajú problém len s demokratickými guvernérmi alebo vládou prezidenta Joea Bidena. Naštrbená je povesť celej Demokratickej strany.

„Voliči nedokázali pomenovať ani jednu vec, ktorú demokrati dosiahli, až na pár ľudí, ktorí spomenuli presadenie návrhu zákona o infraštruktúre,“ uvádza sa v správe o prieskume, ktorý realizovala organizácia Third Way.

Voliči z predmestia Virgínie napríklad takmer vôbec „nedokázali pomenovať to, čo demokrati zastávajú“. Takisto nedokázali povedať, čo demokratickí politici vo Washingtone robia okrem toho, že „zápasia“. Pritom ide o ľudí, ktorí volili Joea Bidena.

Títo voliči podľa výsledkov prieskumu o ňom vedeli povedať iba málo pozitívneho a „mnohí vyjadrili sklamanie alebo pocit, že sa mu nedarí“.

Tento pocit môže prameniť aj z toho, že Joe Biden nedávno podstúpil prvú lekársku prehliadku ako prezident, no jej súčasťou zrejme nebolo vyšetrenie kognitívnych schopností, ako uviedol Sanjay Gupta zo CNN. Bývalý Obamov lekár Ronny Jackson vyjadril názor, že Biden tieto testy nepodstúpil, pretože lekári „vedeli, že by v nich príšerne zlyhal“.

Kríza identity

Do volieb, v ktorých sa rozhodne o zložení federálnej Snemovne reprezentantov aj Senátu, ostáva menej ako rok a demokrati podľa portálu Politico prechádzajú krízou identity.

Voliči im neubúdajú len pre infláciu, nepopularitu Joea Bidena a fakt, že vládnuca strana v Spojených štátoch väčšinou príde v polovici vládnutia prezidenta o moc. Najväčším problémom je to, že voliči vlastne ani nevedia, čo demokrati robia teraz, keď sú pri moci.

Inzercia

Strana verila, že návrh zákona o infraštruktúre a sociálne balíčky jej pomôžu upútať voličov, no tieto dosiahnuté ciele ani zďaleka nemajú taký účinok, ako sa očakávalo.

Podľa prieskumu Quinnipiac University napríklad zákon o infraštruktúre schvaľuje 57 percent Američanov, čo sa však nezhoduje s popularitou prezidenta.

Počet ľudí, ktorí schvaľujú kroky vlády Joea Bidena, totiž klesol pod 43 percent. Ešte na začiatku roka ich bolo o desať percent viac. Biden je tak oveľa menej populárny, ako bol v podobnom období vládnutia Barack Obama. Viac ako šiesti z desiatich Američanov tvrdia, že sa ich krajina uberá nesprávnym smerom.

Aj pre tieto fakty demokrati očakávajú, že vo voľbách v roku 2022 prídu o vládu nad Snemovňou reprezentantov a možno aj nad Senátom.

Niektorí konzervatívni publicisti tvrdia, že voličov od volenia demokratov odrádza aj radikalizmus „woke“ krídla strany. Podľa Roda Drehera napríklad ľavicoví radikáli „žijú v takých vzduchotesných bublinách, že nevidia, ako ich radikalizmus odpudzuje obyčajných Američanov“.

„Ľudia majú dosť ideologického šialenstva a neschopnosti vedenia Demokratickej strany povedať nie radikálom,“ tvrdí Dreher a dodáva, že republikáni môžu vo voľbách zažiť úspech, keď do nich pôjdu ako „obrancovia normálnosti“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.