Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
29. november 2021

Rozčarovanie z OĽaNO

Načo sú nám takíto kresťania v politike?

Keď sa z laických kazateľov stanú politici laici.

Načo sú nám takíto kresťania v politike?

Igor Matovič počas snemu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) pri príležitosti 10. výročia vzniku hnutia, 17. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar

„Asi by sme mali pokrstiť Richarda Sulíka. Načo sú nám takíto katolíci v politike?“ Týmito silnými slovami reagoval koncom minulého týždňa známy katolícky kňaz Anton Ziolkovský na rozhodnutie vlády pozastaviť verejné bohoslužby.

Dodal, že liberálna strana SaS, ktorá má ministerstvo školstva, si dokázala vymôcť, aby aspoň školy zostali naďalej otvorené. A dal to do kontrastu s veriacim premiérom a jeho predchodcom, ktorí opakovane a bez mihnutia oka obmedzujú bohoslužby.

Status Antona Ziolkovského nie je izolovaný výkrik a najnovšie obmedzenie verejných bohoslužieb zo strany vlády nie je prvou vecou, ktorou predstavitelia OĽaNO skúšajú trpezlivosť práve kresťanských voličov. Skôr poslednou kvapkou.

Chceli sme „obyčajných ľudí“, dostali sme ich

V roku 2020 mnohí kresťania volili hnutie Igora Matoviča. Priťahoval ich nielen jeho protikorupčný étos po rokoch smeráckeho marazmu, ale aj viaceré kresťanské osobnosti na kandidátke, ktoré boli vo svojom prostredí dobre známe ako angažovaní aktivisti či laickí kazatelia. Mená, ktoré sa osvedčili v cirkvách, mali priniesť poctivejšie spravovanie vecí verejných a možno aj vrátiť nejaké tie kresťanské témy do verejného života.

Analogicky k týmto očakávaniam vznikla hystéria na strane sociálne liberálnych médií či intelektuálnych salónov, že táto vláda zavedie „kresťanskú teokraciu“. No hoci vládna koalícia získala vo voľbách ústavnú väčšinu, konzervatívni kresťania v jej radoch nedokázali presadiť žiadne svoje vlajkové kultúrno-etické témy: neprešlo zatvorenie obchodov v nedeľu (v mnohých sekulárnejších západoeurópskych krajinách nespochybňovaný štandard), opakovane stroskotal mierny zákon Anny Záborskej na pomoc ženám, no asi najväčším príkladom druhých huslí, ktoré hrá vo vláde záujem kresťanských voličov, je opakované pozastavenie bohoslužieb za situácie, keď aj viaceré západoeurópske krajiny ponechali chrámy otvorené (pri zachovaní prísnych pravidiel).

Ide o hlbší problém, ktorý zrejme súvisí s celkovým fungovaním najsilnejšej vládnej strany. Parlamentný výskyt postavičiek ako Romana Tabák naznačuje, že kandidátna listina OĽaNO pred voľbami vznikala nie metódou „výber“, ale skôr „nábor“. Šancu stať sa poslancom mal asi naozaj hocikto, okolo koho prešiel Igor Matovič niekedy na bicykli, a verejnosť sa vlastne ani nemôže čudovať, že dostala presne taký istý obsah, aký bol napísaný na vývesnom štítku, totiž „obyčajných ľudí“.

To bol parlament. Fungovanie zástupcov OĽaNO vo vláde je príkladom toho, že osobná zbožnosť a angažovanie v cirkevných štruktúrach ešte z človeka nerobí dobrého politika. Pôsobenie Mareka Krajčího na poste ministra zdravotníctva ukázalo, že v takomto komplikovanom rezorte je ako súčasť osobnostnej výbavy nutná nielen dobrá vôľa, ale aj priebojnosť. A hoci s nástupom Eduarda Hegera do funkcie predsedu vlády utíchli sústavné mediálne spory s koaličnými partnermi, ktoré generoval jeho predchodca, premiérovi chýba výraznejší samostatný profil.

Súčasťou problému je aj minister financií Igor Matovič, predstavujúci svoju daňovú reformu bez premiéra a koaličných partnerov v neobvyklej sérii tlačoviek, obsahovo inšpirovaný zrejme Klementom Gottwaldom (milionárska daň) a Petrom Kažimírom (oholenie živnostníkov). Toto je téma sama osebe. Prečo by mal konzervatívny volič dať hlas hnutiu, ktoré fakticky robí ľavicovú politiku zvyšovania daní a rozdávania (napríklad 500 eur ako motivácia penzistom, aby sa dali zaočkovať), zatiaľ čo drobní podnikatelia živoria, lebo im vláda prikázala obmedziť prevádzky?!

Inzercia

Ustanovím ťa nad mnohým

Veľkým poučením pre konzervatívne kresťanské prostredie z fungovanie tejto vlády je, že kresťan v politike by mal v sebe integrovať viac vlastností ako len osobnú zbožnosť prejavenú angažovaním sa v cirkevných štruktúrach. Mal by zároveň byť bezúhonný, odborne zdatný a mať vodcovské či organizačné schopnosti.

Ako dopredu zistiť, či to kandidát spĺňa? Kresťanský volič by sa mohol riadiť tým biblickým z Matúša 25, 21: „Bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým.“ Inak povedané, zmysel má posunúť politika na vyššiu pozíciu, ak sa osvedčil v nižšej funkcii (s dôrazom na slovíčko „osvedčil“).

OĽaNO dnes skúša trpezlivosť mnohých svojich voličov aj preto, že väčšina jeho predstaviteľov sa dostala do vysokých výkonných funkcií bez predchádzajúcej skúsenosti vo verejnej službe alebo nanajvýš po niekoľkoročnom pôsobení v parlamente.

Naopak, príkladom, ako by to mohlo vyzerať podľa vyššie zmieneného citátu z Matúša, je politická kariéra predsedu KDH Milana Majerského. Začínal ako poslanec mestského zastupiteľstva, neskôr pôsobil ako primátor Levoče, v súčasnosti je predsedom Prešovského samosprávneho kraja. Ak sa osvedčí aj v tejto funkcii, ďalšou logickou zastávkou by pre neho mala byť celoštátna politika.

Podobným príkladom je nový český premiér a politik ODS Petr Fiala. Aj on je známy ako hlboko veriaci praktizujúci katolík. Tým sa však jeho kvalifikácia na úrad nevyčerpáva. Fiala postupne viedol vysokoškolskú katedru, fakultu a veľmi úspešne ako rektor aj univerzitu (konkrétne Masarykovu univerzitu v Brne), bol poslancom českého parlamentu i ministrom školstva. Odvčera je predsedom vlády ČR…

Chcete politikov, ktorí nebudú vo vysokej štátnej funkcii pôsobiť amatérsky a chaoticky, ale profesionálne a predvídateľne? Hľadajte štandardné kariéry, ktoré začínali v malom, svoju funkciu dobre zvládali a postupne stúpali po rebríčku vo verejných službách.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva