Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2021, 12:40

Igor Matovič

Školy sa mali zatvoriť. Lockdown sa po dvoch týždňoch zrejme predĺži

Školy sa mali zatvoriť. Lockdown sa po dvoch týždňoch zrejme predĺži

Igor Matovič. FOTO TASR – Jakub Kotian

Pri školách sa podľa ministra financií SaS „hodila o zem“ a pohrozila odchodom z koalície. Tieto dva týždne ukážu, či má koalícia ešte zmysel. Ministra Lengvarského nevymení, kým neprejde tretia vlna.

Minister financií Igor Matovič označil nezatvorenie škôl za veľkú chybu. Zopakoval tvrdenie predsedu klubu OĽaNO Michala Šipoša, že SaS v prípade ich zatvorenia hrozila odchodom z koalície.

„SaS sa hodila o zem a povedala, že odídu z koalície,“ povedal Matovič v relácii TA3 V politike s tým, že takéto „vydieranie“ do koalície nepatrí.

Tvrdí, že vždy počúval názory odborníkov a tí podľa jeho slov radili zatvoriť školy teraz. Skonštatoval, že máme dvakrát viac pozitívnych medzi školopovinnými deťmi ako inde. Školy označil za "semenište covidu".

Negatívne vníma aj to, že sa ustúpilo z opatrení a deti nemuseli nosiť v škole rúška. Hovorí o nezodpovednom rozhodnutí. Na otázku, či sa školy plošne od nového roka zatvoria, odpovedal, že nechce predbiehať.

Čítajte tiež

Matovič tiež predpokladá, že situácia sa po dvoch týždňoch lockdownu nezlepší a bude ho tak treba predĺžiť. Podľa šéfa OĽaNO sa mali všetci na dva týždne utlmiť a boli by krajšie Vianoce. Ľuďom neodporúča cestovanie za rodinou na Vianoce ani vytváranie bublín, ako to bolo minulý rok. Dúfa však, že situácia bude po Vianociach lepšia. 

Kým neprejde tretia vlna, Lengvarského nevymení

Boj s pandémiou podľa Matoviča zatiaľ zvládame, nevyčnievame spomedzi okolitých krajín, no mohlo to byť lepšie. Z pohľadu počtu obetí a ekonomických dôsledkov však hovorí o zbytočných škodách.

Expremiér opäť kritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Napriek tomu, že mal so svojím tímom podľa Matoviča dosť času poučiť sa z druhej vlny a pripraviť sa lepšie na tretiu, nestalo sa tak a Slovensko zvláda dnes pandémiu oveľa horšie ako za ministrovania Mareka Krajčího. Tomu podľa jeho slov ukrivdila prezidentka Čaputová.

Lengvarský si podľa slov Matoviča teraz musí zožať, čo zasial. Šéf OĽaNO povedal, že kým neprejde tretia vlna, Lengvarského na poste ministra nevymení. Exminister Krajčí sa však na jeho pozíciu nevráti, pretože by to podľa Matoviča spoločnosť neprijala.

Marek Krajčí v rozhovore pre Postoj povedal, že keď v tretej vlne dôjde k niečomu, ako je lockdown, je to zlyhanie manažmentu pandémie.

Inzercia

„Máme očkovanie a účinnú liečbu pre rizikových, máme samotesty a aj masívnejšie testovania by sa robili oveľa jednoduchšie, máme skúsenosti z predchádzajúcich vĺn. Keď napriek tomuto musí krajina pristúpiť k lockdownu, tak sa niekde urobila chyba.“

Čítajte tiež

Očkovaciu kampaň ministerstva označil Igor Matovič aj v TA3 za detinskú. Podobne sa pred časom vyjadril aj v iným médiách. Minister financií tvrdí, že ľudí treba najskôr presvedčiť poctivými argumentmi, aby pri téme vakcinácie neboli „na vážkach“, a ak to nezaberie, až potom možno hovoriť o povinnom očkovaní.

„Nemáme morálne právo tlačiť na ľudí, ktorých sme nechali oblbnúť antivaxermi,“ povedal a skritizoval opozíciu za to, že veľmi nepomohla motivácii na očkovanie.

SaS by pri očkovacom bonuse nemusela mať právo veta

Aktuálne považuje minister financií za potrebné získať pre očkovanie ľudí, ktorí "podľahli bludom". Jednou z možností, ako seniorov presvedčiť dať sa zaočkovať, označil práve ním navrhovaný 500-eurový poukaz pre ľudí nad 60 rokov, ktorý by však dostali aj tí už zaočkovaní.

Za 150 eur, ktoré navrhovala strana SaS, sa podľa ministra financií ľudia neprídu očkovať. „Boli by to vyhodené peniaze.“ O bonuse chce dať v parlamente hlasovať už v utorok.

Čítajte tiež

SaS podľa Matoviča nemôže pri tejto téme použiť veto, lebo ide o ochranu života. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková však tvrdí, že nejde o ochranu života, ale zdravia, takže by to vetovať mohli.

Igor Matovič dodal, že tieto dva týždne ukážu, či má koalícia ešte zmysel. Uviedol to v súvislosti s tým, či sa v koalícii dokážu dohodnúť na ústavných zmenách udržateľnosti verejných financií, ako sú dlhová brzda či výdavkové stropy. Ak to nedokážu, mali by to podľa neho „radšej rozpustiť“.

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Egyptský futbalista Mohamed Salah bude obliekať dres FC Liverpool aj v ďalších sezónach. Dvadsaťdeväťročný útočník podpísal s anglickým vicemajstrom nový dlhodobý kontrakt. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.