Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2021, 17:30

Z Bieloruska letecky previezli do vlasti ďalších vyše 400 Iračanov

Do Iraku a Sýrie sa už takto vrátilo vyše 1 500 ľudí, pričom Bagdad plánuje ďalšie repatriačné lety. Významný počet migrantov repatriovaných do Iraku tvoria Kurdi.

Do Bagdadu sa v piatok z Minska vrátila ďalšia skupina Iračanov, ktorí celé týždne táborili pri bieloruských hraniciach s Poľskom, dúfajúc, že sa im podarí dostať do Európskej únie. Uviedol to v sobotu šéf poľského úradu pre národnú bezpečnosť Stanislaw Žaryn, informuje agentúra PAP.

„V piatok odletelo z Minska do Iraku ďalšie lietadlo s migrantmi. Tentoraz bolo na jeho palube vyše 400 ľudí,“ povedal.

Do Iraku a Sýrie sa podľa Žaryna už takto vrátilo vyše 1 500 ľudí, pričom Bagdad plánuje ďalšie repatriačně lety. Žaryn spresnil, že významný počet migrantov repatriovaných do Iraku tvoria Kurdi.

Bagdad v piatok oznámil, že v nadchádzajúcich dňoch chystá dva lety: piatkový, ktorým sa do Iraku malo vrátiť 431 ľudí, a sobotný pre 430 ľudí. Prvé lietadlo s vyše 431 Iračanmi odletelo z Minska do Bagdadu (s medzipristátím v severoirackom meste Arbíl) 18. novembra.

Žaryn napriek takýmto letom vyjadril presvedčenie, že Bielorusko stále vedie „operáciu“ proti Poľsku a plánuje v nej pokračovať aj v budúcnosti, pričom ciele tejto operácie sú „súčasťou strategických krokov Ruska proti NATO“.

„Vracajú sa najmä [irackí] Kurdi, ale stále je tam dosť ľudí z Jemenu, pričom týchto zvyšných ľudí priviedli cez Moskvu,“ uviedol. Žaryn ešte v piatok informoval, že v Bielorusku sa stále nachádza viac ako 10 000 migrantov, ktorých tamojšie úrady do krajiny priviedli v ostatných mesiacoch a ktorí dúfajú, že sa dostanú do EÚ.

Inzercia

Migranti do Poľska a rovnako aj do Litvy a Lotyšska začali prichádzať po tom, ako bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez svoje územie, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.

EÚ tvrdí, že Lukašenkov režim odvtedy vysiela migrantov na hranice zmienených krajín zámerne, aby tak spôsobil chaos a spory v Únii. Lukašenko to popiera.

Poľsko na prílev migrantov zareagovalo vyslaním tisícov vojakov do pohraničnej oblasti, zavedením výnimočného stavu, ako aj rýchlym stavaním plotu z ostnatého drôtu. Avizovalo tiež, že v decembri chce začať na hraniciach stavať múr, pričom jeho stavbu plánuje dokončiť v prvej polovici budúceho roka.

Poľská pohraničná stráž v sobotu informovala, že v piatok zabránila vo vstupe na svoje územie ďalšej skupine približne 100 migrantov, ktorí sa pokúsili do Poľska dostať cez plot pri pohraničnej obci Bialowieža.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva