Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. december 2015

Grécky parlament odporúča vláde uznať nezávislý palestínsky štát

Grécky parlament dnes aklamačným hlasovaním jednohlasne prijal uznesenie, ktorým vláde odporúča uznať nezávislý palestínsky štát existujúci v hraniciach z roku 1967 a s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme.

Návrh na uznanie palestínskeho štátu v pondelok jednohlasne podporil aj zahraničný a branný výbor gréckeho parlamentu.

Grécke ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že Grécka republika zatiaľ nezávislú Palestínu neuzná, aby nedošlo k poškodeniu dobrých vzťahov s Izraelom. 

Podobné rezolúcie ako dnes grécky parlament v minulosti prijali aj parlamenty Británie, Francúzska či ďalších štátov EÚ. V rámci eurobloku uznali suverenitu Palestíny aj Slovensko, Poľsko a Maďarsko - tie tak však urobili ešte pred vstupom do únie pred desiatimi rokmi.

Európsky parlament vlani v decembri prijal kompromisnú rezolúciu, v ktorej v princípe vyjadruje podporu pre vznik palestínskeho štátu. 

Nezávislú Palestínu už uznali desiatky mimoeurópskych štátov sveta - väčšina afrického kontinentu, ázijských krajín i juhoamerických štátov.

Inzercia

Ako uviedla agentúra AP, poslancom gréckeho parlamentu sa dnes prihovoril aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý je od nedele na návšteve Grécka a v pondelok rokoval s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. Išlo o Abbásov prvý prejav na pôde gréckeho parlamentu.

Tsipras sa snaží o vyvážané vzťahy s Izraelom, aj keď jeho ľavicová strana Syriza dlhodobo podporuje Palestínčanov a ich boj za nezávislosť. V novembri navštívil Izrael, kde rokoval s premiérom Benjaminom Netanjahuom, a zavítal vtedy aj do Ramalláhu, kde ho prijal Abbás.

Palestínsky prezident v pondelok po rokovaní s Tsiprasom uviedol, že jeho vláda navrhuje zmeniť na cestovných dokladoch Palestínsku samosprávu na Palestínsky štát. Spresnil, že pasy s novým názvom by sa mali začať vydávať v priebehu budúceho roka.

Tsipras v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii v Aténach oznámil, že na všetkých verejných tlačivách v Grécku sa prestane používať doteraz používaný termín Palestínska samospráva a nahradí ho pomenovanie Palestína.

Odporúčame