Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2021, 16:55

Irak vyslal do Bieloruska ďalšie lietadlá určené na repatriáciu migrantov

Od 18. novembra sa takto domov vrátilo zhruba tisíc ľudí, prevažne Kurdov zo severného Iraku.

Irak sa rozhodol vyslať do Bieloruska ďalšie lietadlá, aby pomocou nich repatrioval vyše 800 migrantov, ktorí sa momentálne nachádzajú pri tamojších hraniciach s Poľskom. Oznámili to v piatok iracké úrady.

Irak takýmto spôsobom vrátil do vlasti už približne 1000 ľudí, uvádza agentúra AFP. Išlo prevažne o Kurdov, pričom prvý repatriačný let – z Minska do Bagdadu s medzipristátím v severoirackom meste Arbíl – sa uskutočnil 18. novembra.

Bagdad teraz chystá ďalšie dva lety: piatkový, ktorým by sa do Iraku malo vrátiť 431 ľudí, a sobotný pre 430 ľudí, informoval hovorca irackého ministerstva zahraničných vecí.

Tisíce migrantov táborili celé týždne v hrozných podmienkach pri hraniciach Bieloruska s Poľskom dúfajúc, že sa im podarí dostať do Európskej únie. Mnohí sa následne do Iraku vrátili aj so zraneniami spôsobenými mrazom, ktorému tam boli vystavení.

Väčšina z Iračanov, ktorí na hraniciach uviazli, tvrdila, že minula svoje úspory, predala cennosti a dokonca si zobrala pôžičky, aby sa vydala na cestu do EÚ, začala tam nový život a unikla ekonomickým problémom v Iraku.

EÚ obviňuje režim bieloruského autoritárskeho lídra Alexandra Lukašenka z toho, že migrantov a utečencov prevažne z blízkovýchodných krajín vysiela na hranice Poľska, Litvy aj Lotyšska zámerne, aby tak vyvolal chaos a spory v Únii. Minsk to popiera a EÚ kritizuje, za to, že migrantov na svoje územie nevpúšťa.

Bezprecedentná migračná kríza na východných hraniciach EÚ vypukla po tom, ako Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk už nebude brániť migrantom v ceste do EÚ, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu. Ľudskoprávne organizácie uvádzajú, že v snahe dostať sa do EÚ cez Bielorusko už od leta zahynulo najmenej 11 migrantov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Vláda schválila odklad splatnosti poistného za január. Odvody na sociálne poistenie si budú môcť odložiť samostatne zárobkovo činné osoby a možnosť odkladu sa vzťahuje aj na poistné, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca. Splatnosť sa posunie do 31. marca 2025. (tasr)

pred 2 hodinami

Generálny tajomník OSN António Guterres údajne oslovil bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú s pracovnou ponukou. Ponúkol jej pozíciu predsedníčky poradnej rady, na čele ktorej stoja spravidla niekdajší prezidenti či šéfovia vlád. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva