Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. december 2015

Dopyt po zamestnancoch je opäť vysoký ako pred krízou

Vplyvom nových investícií a vznikom projektov reagoval pracovný trh na aktuálne trendy a potreby zamestnávateľov nielen v hlavnom meste, ale aj v ostatných regiónoch Slovenska.

"V roku 2015 dosiahol dopyt po zamestnancoch úroveň pred obdobím krízy. Trh práce zaznamenal výrazné oživenie," zhodnotil manažér pobočky spoločnosti v Bratislave Michal Batis. Ako uviedla personálna agentúra Grafton Recruitment, v Trenčianskom kraji bol zaznamenaný vyšší záujem o špecialistov na technické pozície so zameraním na kvalitu, inžinierstvo, projektový manažment, výrobu, logistiku a lean manažment.

Výhodu v tomto roku pritom mali najmä kandidáti so znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka. "Veľmi vysoký záujem bol o výrobných pracovníkov na dočasné pridelenie i do kmeňového stavu," priblížil manažér pobočky agentúry v Trenčíne Marian Mitošinka.

V bratislavskom regióne bol najväčší dopyt po administratívnych pracovníkoch s dobrou jazykovou vybavenosťou. Vo výrobnom sektore bol dopyt najmä po skúsených inžinieroch v automotive výrobe.

Najčastejšou požiadavkou zo strany klientov pri hľadaní zamestnancov boli najmä znalosti cudzích jazykov a odborná prax. Ako uviedla Grafton Recruitment, firmy väčšinou vyžadujú dobrú znalosť balíka MS Office a anglický jazyk. V prípade, že sa vyžaduje druhý cudzí jazyk, požadované boli nemčina či francúzština. Požiadavky po znalostiach cudzích jazykov sú trendom, ktorý sa významne nemení.

V strojárskom priemysle medzi najžiadanejšie pozície v tomto roku patril odborník v oblasti procesnej kvality, procesný inžinier a konštruktér. Všeobecne boli žiadané pozície ako elektroúdržbár, elektrotechnik, nastavovač, zoraďovač strojov, naďalej bude podľa spoločnosti pozvoľne rásť dopyt po zručných výrobných pracovníkoch. V IT sektore bol dopyt po vývojároch, v ekonomike a účtovníctve zase firmy najčastejšie obsadzovali administratívne pozície s aktívnym využitím nemeckého jazyka, pozície v oblasti zákazníckeho servisu s jazykovou kombináciou anglického jazyka a iného svetového jazyka. "Vzostup v tomto sektore je najmä na východnom Slovensku, a to v oblasti zákazníckeho servisu či call centier," doplnila personálna agentúra s tým, že v oblasti obchodu rástol dopyt po technicko-obchodných špecialistoch.

V košickom regióne bol v oblasti výroby najväčší dopyt po kvalitných a skúsených výrobných pracovníkoch, akými sú napríklad operátori výroby a montáže, vodiči vysokozdvižných vozíkov, CNC operátori a nastavovači. "Zaznamenali sme dopyt po operátoroch výroby s jazykovými znalosťami, s čím sme sa v minulosti stretávali iba ojedinele. Vysoký dopyt je aj naďalej po špecialistoch na opravu a údržbu počítačovo riadených strojov," dodala Ričányová.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.