Dopyt po zamestnancoch je opäť vysoký ako pred krízou

Vplyvom nových investícií a vznikom projektov reagoval pracovný trh na aktuálne trendy a potreby zamestnávateľov nielen v hlavnom meste, ale aj v ostatných regiónoch Slovenska.

"V roku 2015 dosiahol dopyt po zamestnancoch úroveň pred obdobím krízy. Trh práce zaznamenal výrazné oživenie," zhodnotil manažér pobočky spoločnosti v Bratislave Michal Batis. Ako uviedla personálna agentúra Grafton Recruitment, v Trenčianskom kraji bol zaznamenaný vyšší záujem o špecialistov na technické pozície so zameraním na kvalitu, inžinierstvo, projektový manažment, výrobu, logistiku a lean manažment.

Výhodu v tomto roku pritom mali najmä kandidáti so znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka. "Veľmi vysoký záujem bol o výrobných pracovníkov na dočasné pridelenie i do kmeňového stavu," priblížil manažér pobočky agentúry v Trenčíne Marian Mitošinka.

V bratislavskom regióne bol najväčší dopyt po administratívnych pracovníkoch s dobrou jazykovou vybavenosťou. Vo výrobnom sektore bol dopyt najmä po skúsených inžinieroch v automotive výrobe.

Najčastejšou požiadavkou zo strany klientov pri hľadaní zamestnancov boli najmä znalosti cudzích jazykov a odborná prax. Ako uviedla Grafton Recruitment, firmy väčšinou vyžadujú dobrú znalosť balíka MS Office a anglický jazyk. V prípade, že sa vyžaduje druhý cudzí jazyk, požadované boli nemčina či francúzština. Požiadavky po znalostiach cudzích jazykov sú trendom, ktorý sa významne nemení.

V strojárskom priemysle medzi najžiadanejšie pozície v tomto roku patril odborník v oblasti procesnej kvality, procesný inžinier a konštruktér. Všeobecne boli žiadané pozície ako elektroúdržbár, elektrotechnik, nastavovač, zoraďovač strojov, naďalej bude podľa spoločnosti pozvoľne rásť dopyt po zručných výrobných pracovníkoch. V IT sektore bol dopyt po vývojároch, v ekonomike a účtovníctve zase firmy najčastejšie obsadzovali administratívne pozície s aktívnym využitím nemeckého jazyka, pozície v oblasti zákazníckeho servisu s jazykovou kombináciou anglického jazyka a iného svetového jazyka. "Vzostup v tomto sektore je najmä na východnom Slovensku, a to v oblasti zákazníckeho servisu či call centier," doplnila personálna agentúra s tým, že v oblasti obchodu rástol dopyt po technicko-obchodných špecialistoch.

V košickom regióne bol v oblasti výroby najväčší dopyt po kvalitných a skúsených výrobných pracovníkoch, akými sú napríklad operátori výroby a montáže, vodiči vysokozdvižných vozíkov, CNC operátori a nastavovači. "Zaznamenali sme dopyt po operátoroch výroby s jazykovými znalosťami, s čím sme sa v minulosti stretávali iba ojedinele. Vysoký dopyt je aj naďalej po špecialistoch na opravu a údržbu počítačovo riadených strojov," dodala Ričányová.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo