Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2021, 15:42

Nový juhoafrický variant

Prvý európsky prípad hlási Belgicko, Slovensko zvažuje pre navrátilcov karanténu

Prvý európsky prípad hlási Belgicko, Slovensko zvažuje pre navrátilcov karanténu

Ľudia čakajú v rade na očkovanie v nákupnom centre v Johannesburgu. Foto – TASR/AP

Nový variant koronavírusu má až 32 mutácií a šíri sa zrejme ešte rýchlejšie ako delta. Obmedzenia pre cestujúcich oznámili už Taliani, Nemci, Briti či Česi. Slovensko ešte stále situáciu vyhodnocuje.

Belgicko v piatok oznámilo, že zaznamenalo prvý prípad nového koronavírusového variantu B.1.1.529 u nezaočkovanej osoby, ktorá sa vrátila zo zahraničia. Infikovaná osoba mala pozitívny test 22. novembra a predtým covid nemala.

Minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke zdôraznil, že zatiaľ netreba robiť paniku, a dodal, že belgická skupina pre hodnotenie rizika COVID-19 analyzuje situáciu. Popredný belgický virológ Marc Van Ranst na sociálnej sieti Twitter uviedol, že infikovaná osoba sa vrátila z Egypta ešte 11. novembra.

Európske krajiny už zakazujú lety z Juhoafrickej republiky

Taliansko a Nemecko aj Česko oznámili obmedzenia pre cestujúcich z Juhoafrickej republiky a okolitých štátov po tom, čo tam detegovali nový variant. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová medzitým avizovala, že EÚ navrhne pozastaviť letecké spojenia medzi JAR a celým euroblokom.

Izrael v piatok tiež nariadil okamžité posúdenie možnosti zastavenia letov z JAR a viacerých iných afrických krajín do Izraela a naopak. Miestne zdravotnícke úrady vzápätí ohlásili prvý potvrdený prípad nákazy týmto novým variantom v Izraeli.      

Európska komisia „v blízkej spolupráci s členskými štátmi navrhne, aby bola zatiahnutá ručná brzda“ v dôsledku objavenia sa nového variantu v JAR, priblížila Leyenová na Twitteri.

Talianske úrady zakázali vstup do krajiny ľuďom, ktorí za posledné dva týždne navštívili Juhoafrickú republiku (JAR), Lesotho, Botswanu, Zimbabwe, Mozambik, Namíbiu alebo Eswatini (bývalé Svazijsko). Nemecko a Veľká Británia avizuje podobné pravidlá.

Česko koná, Slovensko postup ešte zvažuje

Podobné opatrenia podľa vzoru Talianska už zavádza Česká republika. Na Twitteri to v piatok oznámil dosluhujúci minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. Zákaz príletov do Česka sa vzťahuje okrem siedmich spomínaných krajín aj na Zambiu.

Občania Česka a EÚ a osoby s dlhodobým pobytom v Českej republike sa budú môcť vrátiť za dodržania prísnych epidemiologických opatrení. Tento režim bude platiť zatiaľ do 12. decembra.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch uviedol, že nový variant vyzerá podľa prvých analýz ako „veľmi nebezpečný“, čo sa týka rýchlosti šírenia. Avizoval, že jeho ministerstvo ešte dnes predstaví konkrétne preventívne opatrenia.

Inzercia

Slovensko ešte len plánuje zaviesť opatrenia v súvislosti s novým juhoafrickým variantom pre občanov, ktorí sa vracajú z krajín Afriky. Minister dopravy Andrej Doležal zo Sme rodina navrhuje okamžité opatrenia, ktoré podporuje aj premiér Eduard Heger.

Uvažuje sa o určitej forme izolácie či karantény. „Cieľom je čo najrýchlejšie predísť tomu, aby sa k nám nový variant vírusu dostal,“ napísal minister na sociálnej sieti. Podrobnosti plánujú oznámiť v najbližšom čase.

Ministerstvo vnútra oznámilo, že je pripravené reagovať na novú africkú mutáciu, nemôže však reagovať priamo, keďže na rozdiel od okolitých krajín nemá priame letecké spojenie s africkými krajinami, ktoré sú rizikové.

Nový variant s veľkým počtom mutácií

Správy o tom, že vedci študujú nový variant B.1.1.529, sa objavili vo štvrtok, keď bol v JAR zaznamenaný exponenciálny nárast počtu nakazených. Tento nový variant koronavírusu bol zistený aj v Botswane a Hongkongu. V JAR zatiaľ zistili 22 pozitívnych prípadov variantu.

„Žiaľ, zistili sme nový variant, ktorý je v Juhoafrickej republike dôvodom na obavy,“ povedal virológ Tulio de Oliveira na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii.

Kvôli svojim mnohým mutáciám na spike proteíne by tento variant mohol ľahšie obísť imunitný systém človeka a následne aj nakaziť viac ľudí. Práve spike proteínom preniká koronavírus do ľudskej bunky.

Nový variant má veľký počet mutácií – 32 –, čo podľa  virológov predstavuje „vážny problém“ oproti dvom mutáciám delty a trom mutáciám bety (ktorá sa tiež zistila vlani v Juhoafrickej republike). Tieto genetické zmeny totiž ovplyvňujú základné charakteristiky tohto vírusu.

Britský denník The Guardian informoval, že Svetová zdravotnícka organizácia sa v piatok zíde, aby kvalifikovala nový variant SARS-CoV-2 a rozhodla, či ho zaradí medzi varianty vyvolávajúce obavy.

Dnes treba vedieť

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.