Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2021, 12:02

Lukašenko sľúbil migrantom, že im pomôže splniť ich sen o živote v Nemecku

Lukašenko sľúbil migrantom, že im pomôže splniť ich sen o živote v Nemecku

Migrantka z Blízkeho východu, ktorá sa pokúša prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska, nesie dieťa k bieloruskému lekárovi. Foto TASR/AP

Bieloruský prezident prišiel do logistického centra na hraniciach s Poľskom, ktoré slúži na dočasné ubytovanie migrantov z Blízkeho východu. „Nemôžeme začať vojnu, aby sme vám prerazili koridor do Nemecka,“ prihovoril sa k utečencom.

Lukašenko na stretnutí vyzval Nemecko, aby "utečencov" z bielorusko-poľských hraníc prichýlilo. Vysvetlil, že "väčšina ľudí, ktorí sú tu, chcú spojiť svoje rodiny. Vezmite týchto ľudí k sebe. Pre Nemecko je to malá záťaž". Upozornil však, že "Poliaci to blokujú".

Bieloruský prezident preto vyzval poľskú stranu, aby vpustila utečencov do Nemecka, a apeloval na poľských občanov, aby v tomto zmysle vyvinuli na poľských politikov tlak.

"Poliaci sú nespokojní s politikou vládnej koalície. Aby (politici) odvrátili pozornosť od týchto problémov, (poľské úrady) zorganizovali masaker na hranici," povedal Lukašenko.

Dodal, že bieloruská strana "nebude len dúfať" v riešenie migračnej krízy na hraniciach, "ale bude aj pracovať na tom, aby sa migrantom splnil ich sen". Lukašenko varoval, že "ak teraz nevyriešime problém s utečencami v Bielorusku, bude to rádovo horšie".

Vyhlásil, že "nič neurobíme nasilu". "Ak sa chcete odtiaľto dostať, pomôžeme. Ak nechcete, urobíme všetko pre to, aby sme vám zachránili život," zdôraznil. "Nebudeme utečencov násilím nútiť robiť to, čo nechcú," dodal.

Ubezpečil, že Bielorusko urobí všetko pre zlepšenie života migrantov uviaznuvších na hraniciach. "Pokúsime sa vám zabezpečiť jedlo, obliecť vás, urobiť všetko pre to, aby ste dostali pitnú vodu a mohli sa poumývať," uviedol s tým, že "našou úlohou je pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitli v problémoch".

Poznamenal, že mnohí utečenci majú mobilné telefóny a vďaka tomu môžu sprostredkovať informácie o dianí na hraniciach či v tábore. Dodal, že nie všetky sú spravodlivé a pravdivé, preto apeloval, že "je veľmi dôležité vedieť, kde je pravda a kde nepravda."

Inzercia

Informoval, že okrem asi dvetisíc ľudí v logistickom centre Bruzgi je v Bielorusku ešte asi do tritisíc migrantov z Blízkeho východu. "Sú to veľmi približné čísla," priznal Lukašenko.

Dodal, že znepokojenie v Bielorusku vyvolávajú utečenci z Afganistanu, ktorí by sa mohli pokúšať dostať do EÚ cez Ukrajinu. Aby totiž Ukrajinci mohli čeliť náporu migrantov, rozmiestňujú na hraniciach s Bieloruskom svoje bezpečnostné zložky, vysvetlil Lukašenko.

Tlačová agentúra Belta napísala, že záujem o stretnutie s Lukašenkom prejavili stovky migrantov, ktorí ho zdravili, mávali, nahrávali si ho na mobilné telefóny a ďakovali mu za podporu.

"Je to pre nás veľmi dôležité," uviedla jedna z mladých žien pred Lukašenkom. "Keby boli všetci prezidenti v Európe ako vy, nemali by sme nijaké problémy," vyhlásila.

Lukašenko si prezrel výdajňu potravín v centre a stretol sa aj s predstaviteľmi Červeného kríža, ktorí pomáhajú migrantom snažiacim sa dostať cez hranice Bieloruska na územie Európskej únie. Časť migrantov už medzičasom odletela do svojej vlasti tromi letmi irackých aerolínií.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Vláda schválila odklad splatnosti poistného za január. Odvody na sociálne poistenie si budú môcť odložiť samostatne zárobkovo činné osoby a možnosť odkladu sa vzťahuje aj na poistné, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca. Splatnosť sa posunie do 31. marca 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Generálny tajomník OSN António Guterres údajne oslovil bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú s pracovnou ponukou. Ponúkol jej pozíciu predsedníčky poradnej rady, na čele ktorej stoja spravidla niekdajší prezidenti či šéfovia vlád. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva