Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. december 2015

Vyhliadky ekonomiky eurozóny sa zlepšujú, tvrdí šéf Bundesbank J. Weidmann

Ekonomické vyhliadky eurozóny sa podľa šéfa nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jensa Weidmanna čoraz viac zlepšujú. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Rast v eurozóne by sa mohol dokonca mierne zrýchliť," uviedol Weidmann vo svojom príspevku napísanom pre týždenník WirtschaftsWoche. Ekonomiku menovej únie podporuje aj prudký prepad cien ropy. To znamená, že spotrebiteľom zostane viac peňazí, ktoré môžu minúť. Ďalším faktorom je extrémne uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá tiež podporuje rast ekonomiky. Firmy totiž môžu lacnejšie financovať svoje investície. A pokles kurzu eura podporuje export.

Rast ekonomiky je však stále slabý na to, aby sa nezamestnanosť v eurozóne radikálnejšie znížila. "Na konci tohto roka je v eurozóne bez práce takmer o šesť miliónov ľudí viac než pred finančnou a dlhovou krízou," upozornil Weidmann. Aj osem rokov od začiatku krízy je výkon ekonomiky niektorých krajín v eurozóne naďalej pod predkrízovou úrovňou. "Stále sme tú krízu neprekonali," dodal Weidmann.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.