Vyhliadky ekonomiky eurozóny sa zlepšujú, tvrdí šéf Bundesbank J. Weidmann

Ekonomické vyhliadky eurozóny sa podľa šéfa nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jensa Weidmanna čoraz viac zlepšujú. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Rast v eurozóne by sa mohol dokonca mierne zrýchliť," uviedol Weidmann vo svojom príspevku napísanom pre týždenník WirtschaftsWoche. Ekonomiku menovej únie podporuje aj prudký prepad cien ropy. To znamená, že spotrebiteľom zostane viac peňazí, ktoré môžu minúť. Ďalším faktorom je extrémne uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá tiež podporuje rast ekonomiky. Firmy totiž môžu lacnejšie financovať svoje investície. A pokles kurzu eura podporuje export.

Rast ekonomiky je však stále slabý na to, aby sa nezamestnanosť v eurozóne radikálnejšie znížila. "Na konci tohto roka je v eurozóne bez práce takmer o šesť miliónov ľudí viac než pred finančnou a dlhovou krízou," upozornil Weidmann. Aj osem rokov od začiatku krízy je výkon ekonomiky niektorých krajín v eurozóne naďalej pod predkrízovou úrovňou. "Stále sme tú krízu neprekonali," dodal Weidmann.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo