Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Exminister Krajčí

Manažment pandémie zlyhal, tento lockdown stačiť nebude (+ podcast)

Rozhovor s bývalým ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím o tom, či politici nerobia rovnakú chybu ako pred rokom a čo treba zmeniť.

Nie je to tak dávno, čo ste tu ešte ako minister sedeli a hovorili o tej kľúčovej chvíli z decembra 2020, keď vláda neschválila odborníkmi navrhnuté a vami podporované opatrenia. Vedeli ste v tej chvíli, že to bude stáť životy. Dnes sme v oveľa horšej situácii, ale vláda aj tak nevypočula návrhy odborníkov, hlavne čo sa týka zatvorenia škôl. Pripomína vám dnešok situáciu spred roka?

Nielenže mi to pripomína, ale situácia je dnes ešte oveľa dramatickejšia a epidemiologicky závažnejšia ako vtedy. Mali sme menej ľudí v nemocniciach, menej úmrtí a aj menej nakazených ľudí. Keď sa pozriem na opatrenia, ktoré sa teraz prijali, môžem povedať, že sú v niečom ešte slabšie, ako to bolo v tom období. Vtedy sme išli do úplného zatvorenia škôl, bolo menej výnimiek. Dnešný lockdown pravdepodobne nebude stačiť.

Boli ste priamym aktérom udalostí spred roka. Ako si sám v sebe odpovedáte na otázku, ako je možné, že konzílium odborníkov príde v dramatickej pandemickej situácii s návrhom opatrení a politici ich napriek vážnosti situácie zmiernia?

Vidíte, nebolo to možno len mojou osobnosťou, keďže pred rokom sa mi vysmievali, že som slabý, lebo som si nevedel buchnúť po stole. Diskusie na vláde sú často veľmi tvrdé, každý si presadzuje svoje a potom, žiaľ, vznikajú takéto situácie, ktoré sa opakujú. Myslím si, že to je najmä na vrub partnerov zo strany SaS, ktorí si manažment pandémie neustále predstavujú miernejšie, a podľa mňa je ich pohľad na riadenie epidémie nedostatočný a spôsobuje obrovské problémy. Naozaj ma však prekvapilo to, že proti bola aj Veronika Remišová.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na rozdiel od vás neplakal, aj keď všetky opatrenia konzília neprešli. O jeho zlyhaní hovorí hlavne opozičný Smer či Igor Matovič. Vás však z ministerskej stoličky „vytlačili“ vlastní koaliční partneri. Keď sa pozeráte na dnešnú situáciu, necítite osobnú krivdu? 

Je mi ľúto, čo sa deje, lebo mi to naozaj pripomína situáciu spred roka. Už v tej situácii nie som ja a úprimne poviem, že to bola taká ťažká misia, že som teraz aj rád, že to nemusím opäť riešiť. V tejto situácii nejde o osobnú krivdu. Ide o to, aby sme urobili čo najlepšie rozhodnutie pre ľudí.

To, že pandémia nie je optimálne manažovaná, je skrátka fakt – a to hovorím bez toho, že by som chcel niekoho kritizovať. Keď v tretej vlne dôjde k niečomu, ako je lockdown, je to zlyhanie manažmentu pandémie. Máme očkovanie a účinnú liečbu pre rizikových, máme samotesty a aj masívnejšie testovania by sa robili oveľa jednoduchšie, máme skúsenosti z predchádzajúcich vĺn. Keď napriek tomuto musí krajina pristúpiť k lockdownu, tak sa niekde urobila chyba.

Celý rozhovor s exministrom zdravotníctva nájdete v tomto videu:

 

Ak naše rozhovory radi počúvate vo forme podcastov, ponúkame vám aj túto možnosť:

 

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva