Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2021, 11:44

Maximálna výška poskytovaného náhradného výživného sa zruší

Tá bola nastavená na 3,7-násobok životného minima pre nezaopatrené dieťa, parlament však schválil zrušenie tejto hranice.

Maximálna výška poskytovaného náhradného výživného sa zruší. Momentálne by mala byť v rozpore so súdnym rozhodnutím a obmedzuje sumu poskytovaného náhradného výživného pre oprávnenú osobu maximálne na 3,7-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 368,37 eura. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady.

Takéto obmedzenie súdom určeného výživného na dieťa podľa navrhovateľov nereflektuje na odôvodnené potreby dieťaťa, nezohľadňuje jeho zdravotný stav či iné potreby, ktoré súd pri určovaní výšky výživného zohľadňoval. Zámerom predloženého návrhu zákona je teda vytvoriť pre deti a oprávnené osoby plnú vykonateľnosť rozhodnutí súdov o vyživovacej povinnosti. Ďalej v prípade jej neplnenia poskytnúť oprávnenej osobe náhradné výživné vo výške, aká jej bola priznaná rozhodnutím súdu.

Ďalším zámerom návrhu je zacielenie poskytovania náhradného výživného na čo najširšiu skupinu nezaopatrených detí tak, aby neprepadali cez systém. Predkladatelia navrhujú, aby sa zrušilo testovanie príjmu ako jedna z podmienok nároku na náhradné výživné. "V dôsledku testovania príjmu a určovania príjmovej hranice ako podmienky nároku na náhradné výživné aktuálne vznikne nárok na náhradné výživné len časti oprávnených osôb, ktoré výživné od povinného nedostávajú. Tým dochádza nielen k neúmernému zaťaženiu rodiča, ale aj k diskriminácii detí, a neraz i k ohrozeniu ich zdravého fyzického a psychického vývoja," uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Okrem toho navrhujú zmenu, keď by si mala oprávnená osoba požiadať o náhradné výživné ihneď po podaní návrhu na vykonanie exekúcie. V súčasnosti musí totiž človek čakať na uplynutie dvoch mesiacov od podania návrhu na vykonanie exekúcie. Až potom si môže uplatniť nárok na náhradné výživné. Úpravou by sa táto podmienka mala zmeniť a oprávnená osoba by už nemusela čakať dva mesiace od podania návrhu, ale mohla by si nárok na náhradné výživné uplatniť hneď.

Predkladatelia zároveň navrhujú zvýšiť náhradné výživné, ktoré sa poskytuje oprávneným osobám, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok. V súčasnosti sa toto náhradné výživné poskytuje v sume minimálneho výživného. Ide tak o 30 % sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 29,87 eura. Táto suma by sa mala zvýšiť na 0,7-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 69,69 eura. Touto zmenou by sa malo finančne podporiť približne 1000 detí, ktoré už teraz poberajú náhradné výživné. Súčasne v systéme pribudne okolo 1700 ďalších detí, ktoré majú sirotský dôchodok nižší ako 70 eur. Celkovo by sa tak zlepšila finančná situácia u 2700 detí.  

Náhradné výživné by sa malo poskytovať odo dňa úmrtia rodiča, a nie až odo dňa podania žiadosti. Zamedzí sa tak situácii, keď dieťa po úmrtí rodiča za obdobie približne dvoch mesiacov nedostáva žiadnu finančnú podporu od štátu. Práve touto zmenou by sa mala zabezpečiť podpora osamelých rodín so sirotami.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovensko si propomína 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. O čo vlastne išlo v politike, ktorú reprezentoval? Akú šancu mala na úspech?  Dalo sa vôbec vytvoriť niečo na spôsob prívetivého komunistického systému, kde by ľudia napĺňali svoje práva, mohli sa cítiť slobodne, speli by k blahobytu, aký mali vtedy na Západe? Odpoveď hľadá Jozef Hajko.

pred 2 hodinami

Richard Sulík reagoval na Matovičove slová, že Sulíkov sen o odvodovom bonuse dotiahol o niekoľko levelov vyššie. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ napísal šéf SaS na sociálnej sieti na margo Matovičovej „daňovej revolúcie“.

pred 3 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva odporúča všetkým záujemcom o tretiu dávku vakcíny, aby využili registračný formulár na stránke korona.gov.sk alebo vakcinacia.nczisk.sk. Po registrácii v čakárni bude záujemcom pridelený presný termín, vďaka čomu sa vyhnú čakaniu pred očkovacími centrami. Zároveň sa tým umožní efektívnejšia distribúcia vakcín a manažment pacientov a zdravotníkov. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva