Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2021, 10:55

Z Ruska emigrovali ďalší opoziční aktivisti, Navaľnyj podal štvrtú sťažnosť

Ruské úrady po zatknutí Navaľného obvinili viacerých jeho spolupracovníkov zo založenia extrémistickej skupiny.

Z Ruska emigrovali ďalší dvaja spolupracovníci väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného. Ide o Irinu Fatianovovú, ktorá pracovala ako šéfka Navaľného siete regionálnych štábov v Petrohrade, informovala v stredu na svojom webe stanica Rádio Sloboda. Pre odchod z Ruska sa rozhodol aj právnik Jevgenij Smirnov.

Fatianovová tento týždeň na svojom konte na sociálnej sieti Facebook napísala, že pred týždňom odišla z Ruska do bližšie nešpecifikovanej krajiny. Zdôraznila, že to pre ňu bolo "najťažšie rozhodnutie v živote".

Vysvetlila tiež, že Rusko sa rozhodla opustiť po zatknutí bývalej šéfky Navaľného podpornej skupiny v Ufe. Liliju Čanyševovú zadržali pred dvoma týždňami a momentálne sa nachádza vo väzbe v Moskovskej oblasti, spresnilo Rádio Sloboda. Väzobne stíhaná má byť najmenej do 9. januára.

Samotný Navaľnyj je vo väzení od februára, keď mu bol v kauze sprenevery zmenený podmienečný trest na nepodmienečný.

Ruské úrady následne viacerých jeho spolupracovníkov, z ktorých mnohí utiekli z Ruska, obvinili zo založenia extrémistickej skupiny. Takým prípadom je aj Čanyševová, ktorej za údajnú extrémistickú činnosť hrozí desať rokov väzenia.

Inzercia

Právnik Vladimir Voronin podľa Rádio Sloboda uviedol, že zatknutie Čanyševovej bolo prvé svojho druhu, odkedy ruské úrady zakázali organizácie a združenia založené Navaľným alebo s ním spájané. Obvinenia voči Čanyševovej sú podľa Voronina zrejme "retroaktívne, pretože organizácia, pre ktorú pracovala, sa rozpadla skôr, ako bola právne klasifikovaná ako extrémistická".

Fatianovová sa chcela v lete tohto roku zaregistrovať ako nezávislá kandidátka do volieb do mestského zastupiteľstva v Petrohrade. Jej žiadosť však volebná komisia zamietla, pričom sa odvolala na Fatianovovej prepojenie s Navaľného tímom v minulosti.

Samotný Navaľnyj v stredu podal v poradí už svoju štvrtú sťažnosť na nápravnovýchovný tábor č. 2 pre Vladimirskú oblasť, kde si odpykáva svoj trest. Podľa agentúry TASS Navaľnyj žiada, aby úrady zrušili jeho status väzňa klasifikovaného ako náchylného na "páchanie činov teroristickej a extrémistickej povahy".

Navaľného právnik Vadim Kobzev vysvetlil, že jeho mandant sa odhodlal na tento krok pre to, lebo daný status preňho znamená "ďalšie obmedzenia" v porovnaní s bežnými väzňami.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovensko si propomína 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. O čo vlastne išlo v politike, ktorú reprezentoval? Akú šancu mala na úspech?  Dalo sa vôbec vytvoriť niečo na spôsob prívetivého komunistického systému, kde by ľudia napĺňali svoje práva, mohli sa cítiť slobodne, speli by k blahobytu, aký mali vtedy na Západe? Odpoveď hľadá Jozef Hajko.

pred hodinou

Richard Sulík reagoval na Matovičove slová, že Sulíkov sen o odvodovom bonuse dotiahol o niekoľko levelov vyššie. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ napísal šéf SaS na sociálnej sieti na margo Matovičovej „daňovej revolúcie“.

pred 3 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva odporúča všetkým záujemcom o tretiu dávku vakcíny, aby využili registračný formulár na stránke korona.gov.sk alebo vakcinacia.nczisk.sk. Po registrácii v čakárni bude záujemcom pridelený presný termín, vďaka čomu sa vyhnú čakaniu pred očkovacími centrami. Zároveň sa tým umožní efektívnejšia distribúcia vakcín a manažment pacientov a zdravotníkov. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva