Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2021, 10:58

Mačkopes nás z krízy nemusí dostať, reaguje na opatrenia KDH

Kresťanskí demokrati tvrdia, že veriaci dostali mylný sľub, že kostoly nebudú zatvorené. „Ako sa ukazuje, pri dodržiavaní opatrení bohoslužby nie sú prekážkou, ale vzhľadom na potrebu duševného zdravia, naopak, vážnym predpokladom k úspešnému zvládnutiu covidu,“ vraví predseda hnutia Milan Majerský.

Ak chce vláda vyhovieť len niekomu, nevyhovie nikomu, lebo neférovými pravidlami nakoniec trpí spoločnosť ako celok. V boji s pandémiou sme však všetci spoločne na jednej lodi, reaguje KDH na prijaté pravidlá lockdownu, ktoré považuje za "mačkopsa".

Isté skupiny obyvateľstva podľa hnutia oprávnene cítia krivdu, lebo pravidlá namiesto rešpektovania odborníkov aplikujú na ľudí naopak dvojaký meter. 

„Opatrenia musia byť spravodlivé a vykonateľné, inak nebudú účinné. Zdravotníctvo kolabuje, preto sme za lockdown pre všetkých s kompenzáciami. Ale mali by sme počúvať odborníkov, nie v napätej situácii ľuďom oznámiť, že niekoľkým sa vyhovie a iní nech to vydržia. Buď hasíme oheň ako celok, alebo nič," reaguje na prijaté opatrenia predseda KDH Milan Majerský.

Vláda podľa KDH po dlhom čase rozhodovania nakoniec ustúpila viacerým skupinám a opäť neposlúchla odborníkov. „Je prirodzené, že ľudia ťažko prijímajú, ak majú byť školy otvorené bez obmedzení, ale bohoslužby majú čeliť tvrdým reguláciám. Že sa možno učiť v interiéri, ale športovať v kolektíve vonku už nie. Že výrobná sféra pobeží s nedotiahnutými pravidlami v režime OTP, ale mnohí živnostníci v službách nemôžu podnikať," upozorňuje Majerský. 

O bohoslužbách

Kresťanskí demokrati pripomínajú, že veriaci dostali mylný sľub, že kostoly nebudú zatvorené, pričom tento sa ruší ako súčasť balíka, kde vláda povolila pohyb a zhromažďovanie v iných oblastiach.

„Prirodzene cítia krivdu. Cirkvi principiálne deklarovali jasný postoj k očkovaniu, dlhodobo vyzývajú k dodržiavaniu pravidiel a fungujú v obmedzenom režime. Teraz im je zobratý aj ten. Ako sa však ukazuje, pri dôslednom dodržiavaní opatrení bohoslužby nie sú prekážkou, ale vzhľadom na potrebu duševného zdravia naopak vážnym predpokladom k úspešnému zvládnutiu covidu," hodnotí Majerský.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa KDH dokážu operatívne reagovať tak v iných oblastiach, ako aj pri otázke podujatí v kostoloch, čo umožňuje ponechať verejné bohoslužby podľa prijatého covid-automatu. „Vláda by prijaté pravidlá mala ešte raz zhodnotiť tak, aby pamätali na všetkých," doplnil. 

Inzercia

O školách a finančnej pomoci

Líder KDH zdôrazňuje, že vzdelanie je pre spoločnosť nevyhnutné, ale dvojtýždňové prísnejšie opatrenia pre školy, ako ich navrhovali odborníci, by boli v tejto kritickej situácii pochopiteľné a dávali by lepšie vyhliadky na zastavenie hrozivého vývoja pandémie.

„Polovičaté riešenia nikdy nie sú dobré. Nemusia priniesť žiadaný výsledok a zároveň vzbudzujú zbytočné napätie tým, že istá skupina ľudí sa vždy bude právom cítiť ukrivdená," uviedol Majerský. K živnostníkom KDH uvádza, že kým na Slovensku budú "vypnutí", ľudia v pohraničí budú chodiť za službami do susedných krajín.

Podľa hnutia je tiež zásadne nemanažérske prijať večer niečo, čo má platiť o niekoľko hodín - zvlášť, keď na to čakáme dlhší čas.

KDH zdôrazňuje, že akékoľvek obmedzenia môžu priniesť pozitívnu zmenu iba vtedy, ak nebude chýbať masívna motivácia k očkovaniu, pravdivá komunikácia, dodržiavanie opatrení, ich dôsledná kontrola a operatívne prehodnocovanie tých pravidiel, ktoré sú neprimerané a v praxi sa ukázali ako nefunkčné.

Opatreniami zasiahnutým zamestnávateľom, živnostníkom, zamestnancom i sektorom musí vláda podľa kresťanských demokratov doručiť okamžitú a zásadnú finančnú kompenzáciu tak, aby menší podnikatelia a živnostníci neboli znevýhodňovaní oproti veľkým zamestnávateľom.

„Teraz nemáme na výber. Musíme sa zjednotiť národ a k jednote viesť rozumnými odbornými rozhodnutiami. Apelujem na vládu, aby to mala na pamäti pri akýchkoľvek prijímaných nariadeniach a ich prehodnocovaní," uzavrel Majerský. 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovensko si propomína 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. O čo vlastne išlo v politike, ktorú reprezentoval? Akú šancu mala na úspech?  Dalo sa vôbec vytvoriť niečo na spôsob prívetivého komunistického systému, kde by ľudia napĺňali svoje práva, mohli sa cítiť slobodne, speli by k blahobytu, aký mali vtedy na Západe? Odpoveď hľadá Jozef Hajko.

pred hodinou

Richard Sulík reagoval na Matovičove slová, že Sulíkov sen o odvodovom bonuse dotiahol o niekoľko levelov vyššie. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ napísal šéf SaS na sociálnej sieti na margo Matovičovej „daňovej revolúcie“.

pred 3 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva odporúča všetkým záujemcom o tretiu dávku vakcíny, aby využili registračný formulár na stránke korona.gov.sk alebo vakcinacia.nczisk.sk. Po registrácii v čakárni bude záujemcom pridelený presný termín, vďaka čomu sa vyhnú čakaniu pred očkovacími centrami. Zároveň sa tým umožní efektívnejšia distribúcia vakcín a manažment pacientov a zdravotníkov. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva