Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2021, 10:44

Prezidentom Interpolu bude kandidát obviňovaný z porušovania ľudských práv

Na pozícii bude mať prevažne reprezentatívnu úlohu, každodenné fungovanie organizácie má na starosti jej generálny tajomník.

Novým prezidentom Medzinárodnej organizácie kriminálnej polície (Interpol) bude nasledujúce štyri roky generálmajor Ahmad Násir Raísí zo Spojených arabských emirátov, ktorý čelí obvineniam z mučenia. Interpol o tom rozhodol vo štvrtok na svojom výročnom valnom zhromaždení v Istanbule, informovala agentúra AFP.

Raísí, ktorý v súčasnosti pôsobí na poste generálneho inšpektora ministerstva vnútra Spojených arabských emirátov, bude mať na tejto pozícii prevažne reprezentatívnu úlohu, pričom každodenné fungovanie Interpolu má na starosti generálny tajomník organizácie Jürgen Stock, ktorého v roku 2019 zvolili do tejto funkcie na druhé päťročné obdobie.  

Obvineniam z mučenia čelí Raísí vo Francúzsku a tiež v Turecku, ktoré hostí tohtotýždňové valné zhromaždenie Interpolu. Raísího vymenovanie do funkcie prišlo po správach o štedrom financovaní tejto medzinárodnej policajnej organizácie so sídlom vo francúzskom Lyone zo strany Spojených arabských emirátov i po obvineniach, že Abú Zabí zneužilo systém takzvaných červených obežníkov – teda zatýkacích rozkazov Interpolu vydaných na hľadané osoby – na prenasledovanie disidentov.

Europoslanci adresovali 11. novembra predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej list, v ktorom ju varovali pred nepriaznivými dôsledkami prípadného zvolenia Raísího na Interpol.

Vlani v októbri 19 mimovládnych organizácií vrátane Human Rights Watch vyjadrilo obavy pred možným zvolením Raísího za prezidenta Interpolu. Označili ho za "súčasť bezpečnostného aparátu, ktorý sa naďalej systematicky zameriava na svojich kritikov".

Raísího protikandidátkou bola plukovníčka českej polície a súčasná viceprezidentka európskej časti Interpolu Šárka Havránková. Tá svoju kandidatúru oznámila až koncom leta.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Slovensko si propomína 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. O čo vlastne išlo v politike, ktorú reprezentoval? Akú šancu mala na úspech?  Dalo sa vôbec vytvoriť niečo na spôsob prívetivého komunistického systému, kde by ľudia napĺňali svoje práva, mohli sa cítiť slobodne, speli by k blahobytu, aký mali vtedy na Západe? Odpoveď hľadá Jozef Hajko.

pred 3 hodinami

Richard Sulík reagoval na Matovičove slová, že Sulíkov sen o odvodovom bonuse dotiahol o niekoľko levelov vyššie. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ napísal šéf SaS na sociálnej sieti na margo Matovičovej „daňovej revolúcie“.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva