Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. november 2021

Pandémia

Buďme vďační za Veroniku Remišovú

Ministerka Remišová nepodporila hlasovanie o lockdowne. Nepáči sa jej, že očkovaní dočasne nebudú mať výhody.

Buďme vďační za Veroniku Remišovú

TASR

Za tento postoj môžeme byť ministerke vďační. Je výbornou ukážkou, ako naivne uvažujú nielen niektorí lídri, ale aj veľká časť spoločnosti. Ešte stále sa nájdu takí, ktorí vo vakcíne vidia priepustku na slobodu – aj na vrchole pandémie.

V priepustke na slobodu zas vidia bič na tých, ktorí vakcínu proti kovidu odmietajú.

Prístup Remišovej je postavený na mylnom názore, že tu máme len „pandémiu neočkovaných“.

Nie je to tak. A vieme to už pol roka. Nemocnice sú pod tlakom aj v krajinách ako Nemecko či Belgicko, kde majú zaočkovanosť pomerne vysokú.

Dočasné obmedzenie nákupov, hromadného stravovania a zábavy aj pre očkovaných (ktoré Remišová nepodporila) je otravné, ale potrebné rozhodnutie. Infekcia sa masívne šíri medzi neočkovanými aj očkovanými. Vrátane Bratislavy. V nemocniciach je viac ako tritisíc pacientov s kovidom. Pľúcnych ventilácií je k dispozícii výrazne menej než počas druhej vlny. Lebo chýba zdravotnícky personál (nové ventilácie sú nerozbalené na skladoch). V tejto situácii nemáme na výber. Pokračovanie hry na voľný režim pre očkovaných (plus tých z nás, ktorí prekonali kovid) by bolo nezodpovedné. Hlavne voči lekárom.

Ďalšie správne rozhodnutie je aktívnejšie motivovať k očkovaniu seniorov. Večer to riešila koaličná rada ako prioritu. Konečne. Lebo presne tu je jadro problému. A kľúč k riešeniu. Hrubé makroštatistiky o očkovaní sú nepodstatné. Dôležité je v maximálnej miere chrániť (a očkovať) špecifické skupiny, ktoré kovid ohrozuje najviac.

Ak sa pozrieme na štruktúru hospitalizácií, uvidíme, že kapacity najviac napĺňa skupina 60+. Mladší nemocnice nepreťažujú. Napriek tomu sme sa od januára až dodnes o najviac zraniteľné skupiny (seniorov) veľmi nestarali. Prioritou boli – celkom nelogicky – plošné kampane s dôrazom na mladších. Cez tlak na dovolenkujúcich či na zamestnaných ľudí v produktívnom veku.

Dnes už vieme, že vakcíny proti kovidu pomáhajú, no nie tak spoľahlivo ako vakcíny proti kiahňam či mumpsu. Nevedia zabrániť infekcii ani ochoreniu a nevedú ku kolektívnej imunite. Fungujú veľmi podobne ako vakcíny proti chrípke: vyžaduje sa pravidelné očkovanie, ktoré síce nezabráni epidémiám, no znižuje riziká.

Vakcína proti kovidu (alebo sezónnej chrípke) spravidla zaberá obmedzene a na niekoľko mesiacov. Potom treba očkovanie opakovať.

Inzercia

V takýchto prípadoch je rozumné zamerať program intenzívneho očkovania na zraniteľné skupiny, nie na všetkých či dokonca na mladších a na deti. Pri očkovaní špecifických skupín, ktoré kovid zabíja, prínosy vakcín prevažujú nad rizikami. Pri mladších, ktorých kovid ohrozuje na živote len v zriedkavých prípadoch, je to otázne.

Mimochodom, nové očkovacie látky sú ešte stále vo fáze vyhodnocovania účinnosti, bezpečnosti a kontraindikácií. A výrobcovia ešte stále odmietajú niesť zodpovednosť za prípadné nežiaduce následky vakcín. S vysvetlením, že dnes presne nevedia, aké účinky sa môžu prejaviť po pár rokoch ich používania (vlády sa museli v zmluvách zaviazať, že náklady na prípadné žaloby zo strany poškodených výrobcom preplatia).

Žiaľ, práve ľudia ako Veronika Remišová sa zrejme postarajú o to, že prioritou nebude len očkovanie seniorov. A že sa vrátime do zabehanej kampane, nastavenej plošne. Na vynucovanie pravidelného očkovania ľudí v produktívnom veku.

Napokon, priznáva to aj premiér. Tvrdí, že lockdown pre všetkých tu má byť dva týždne. Potom tu máme mať lockdown pre neočkovaných a „zvýhodnenie“ (v skutočnosti len základné práva) pre očkovaných.

Do istej miery je to tak už dnes. Očkovaných majú zamestnávatelia zvýhodniť – nebudú potrebovať testy (hoci infekciu na pracovisku šíria obe skupiny). Ak po pár týždňoch prídu ďalšie sľubované „výnimky“ pre očkovaných, budeme tam, kde sme boli. V intenzívnej kampani a nátlaku na pravidelné očkovanie mladších.

A vo vynucovaní programu boosterových dávok, ktorými si očkovaní predĺžia svoje priepustky na „slobodu“. Vždy o pár mesiacov.

Remišová to svojím statusom vystihla veľmi presne. Potláčanie epidémie je dôležité, no ešte dôležitejšie je potláčanie neočkovaných. Bez ohľadu na ich vek.

Ochranu seniorov, ktorí najviac zapĺňajú nemocnice, nespomenula jediným slovom. V kampani za nový, klinický spoločenský poriadok je to už od začiatku okrajová téma.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva