Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2021, 18:29

Švédska premiérka odstúpila niekoľko hodín po svojom vymenovaní

Dôvodom jej kroku je fakt, že v parlamente neprešiel návrh štátneho rozpočtu.

Novozvolená švédska premiérka Magdalena Anderssonová v stredu podala demisiu len niekoľko hodín po tom, ako jej parlament vyjadril dôveru. Dôvodom jej kroku je fakt, že v parlamente neprešiel návrh štátneho rozpočtu a Strana zelených opustila koaličnú vládu. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

„Existuje ústavná prax, podľa ktorej by koaličná vláda mala podať demisiu, ak jedna z koaličných strán opustí koalíciu,“ povedala Anderssonová.

„Nechcem viesť vládu, ktorej legitimita bude spochybnená,“ dodala s tým, že dúfa, že neskôr bude opäť zvolená do funkcie.

Anderssonová už informovala predsedu parlamentu Anderasa Norléna o tom, že má stále záujem viesť sociálnodemokratickú vládu jednej strany.

Švédsky parlament vládu novej premiérky Anderssonovej schválil v stredu. Bývalá ministerka financií Anderssonová (54) už začiatkom novembra nahradila na čele Švédskej sociálnodemokratickej strany bývalého premiéra Stefana Löfvena.

Löfven bol premiérom krajiny sedem rokov a oficiálne odstúpil pred dvoma týždňami po tom, čo stratil dôveru parlamentu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovensko si propomína 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. O čo vlastne išlo v politike, ktorú reprezentoval? Akú šancu mala na úspech?  Dalo sa vôbec vytvoriť niečo na spôsob prívetivého komunistického systému, kde by ľudia napĺňali svoje práva, mohli sa cítiť slobodne, speli by k blahobytu, aký mali vtedy na Západe? Odpoveď hľadá Jozef Hajko.

pred 2 hodinami

Richard Sulík reagoval na Matovičove slová, že Sulíkov sen o odvodovom bonuse dotiahol o niekoľko levelov vyššie. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ napísal šéf SaS na sociálnej sieti na margo Matovičovej „daňovej revolúcie“.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva