Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2021, 16:03

Advokáti v regiónoch budú pomáhať hygienikom s vymáhaním opatrení

Pružnejšiu spoluprácu umožnia upravené pravidlá, ktoré prijala vláda na návrh ministerstva spravodlivosti.

Advokáti v regiónoch budú pomáhať hygienikom s prípravou rozhodnutí a podkladov v súvislosti s vymáhaním protipandemických opatrení.

Pružnejšiu spoluprácu umožnia upravené pravidlá, ktoré na rokovanie vlády predložilo ministerstvo spravodlivosti. Kabinet v stredu odsúhlasil návrh na zmenu pravidiel pri využívaní právnych služieb advokátov zo strany úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva vrátane ich výberu a odmeňovania.

Podľa schválenej výnimky RÚVZ a ÚVZ nie sú v čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 viazané pravidlami, ktorými sa pre štátne orgány upravujú transparentné zásady využívania právnych služieb advokátov zo strany štátu. Ide o prípravu podkladov a rozhodnutí pre RÚVZ a ÚVZ SR zo strany advokátov na základe zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Obe inštitúcie sú po novom povinné pri výbere advokátov používať zoznam advokátov určený na tento účel Slovenskou advokátskou komorou, ktorý je už aj verejne dostupný na stránke SAK.

„Hygienici sú tiež povinní pri uzatváraní zmlúv dodržiavať minimálne zmluvné štandardy na tento účel pripravené ministerstvom spravodlivosti a dojednať jednotkovú odmenu nepresahujúcu sumu určenú ministerstvom spravodlivosti. Tá je 180 eur bez DPH na celé konanie, bez ohľadu na počet vykonaných úkonov, ako aj bez ohľadu na to, či pôjde o jednostupňové alebo viacstupňové konanie,“ uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas podpísali spoločné memorandum, ktorým sa zaväzujú spolupracovať pri zabezpečovaní efektivity vymáhania protipandemických opatrení štátu v čase pandémie. Ministerka preto predložila na rokovanie vlády návrh na zmenu pravidiel pri využívaní právnych služieb advokátov.  

Dôvodom úpravy je, že ÚVZ a RÚVZ sú pre zvýšený počet pojednávaných priestupkov v súvislosti s porušovaním opatrení v boji proti pandémii markantne viac zaťažené.

Cieľom pravidiel pri využívaní právnych služieb advokátov zo strany štátu, ktoré vláda schválila v apríli 2019, je dosiahnuť stav, keď bude štát využívať právne služby advokátov len v tých prípadoch, keď je to nevyhnutné a účelné, pričom sa preferuje zabezpečovanie právnych služieb vlastnými kapacitami štátu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovensko si propomína 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. O čo vlastne išlo v politike, ktorú reprezentoval? Akú šancu mala na úspech?  Dalo sa vôbec vytvoriť niečo na spôsob prívetivého komunistického systému, kde by ľudia napĺňali svoje práva, mohli sa cítiť slobodne, speli by k blahobytu, aký mali vtedy na Západe? Odpoveď hľadá Jozef Hajko.

pred 3 hodinami

Richard Sulík reagoval na Matovičove slová, že Sulíkov sen o odvodovom bonuse dotiahol o niekoľko levelov vyššie. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ napísal šéf SaS na sociálnej sieti na margo Matovičovej „daňovej revolúcie“.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva