Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. december 2015

Kiska podpísal zmenu ústavy. Podozrivého budú môcť policajti držať 96 hodín

Prezident SR Andrej Kiska dnes podpísal novelu Ústavy SR. Ústavná zmena je súčasťou antiteroristického balíčka zákonov, ktorý kabinet Roberta Fica pripravil po teroristických útokoch v Paríži.

Na základe zmeny Ústavy SR bude môcť od januára 2016 polícia zadržať osobu pri trestných činoch terorizmu až na 96 hodín, doteraz to bolo 48. Vládna strana Smer-SD túto ústavnú zmenu v parlamente presadila aj za pomoci hlasov Mosta-Híd.

Ďalšie legislatívne úpravy, týkajúce sa v rámci antiteroristického balíčka zmien Trestného zákona, prezident nepodpísal. V odôvodnení uviedol, že "vláda nepreukázala, že bezpečnostná situácia na Slovensku je taká, aby bol dôvod schváliť rozsiahly balík noviel 16 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní a ani to, že existujúce zákony sú na riešenie prípadných hrozieb nedostatočné".

Novele Trestného zákona vyčítal takisto, že neprípustne narušuje rovnováhu medzi záujmom na ochranu bezpečnosti štátu a slobodou a ochranou súkromia jednotlivca. Poukázal pritom na rozširujúce sa právomoci polície či tajných služieb, pričom viaceré z nich majú podľa prezidenta všeobecnú povahu a nesúvisia len s deklarovaným bojom proti terorizmu. Kiska zdôraznil, že zmenám tohto druhu zákonov musí predchádzať dôkladná odborná diskusia, vrátane analýzy využitia súčasných legislatívnych možností pri obrane pred terorizmom, ale aj v prípadoch podnecovania rasovej či náboženskej neznášanlivosti.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.