Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. december 2015

Českí zbrojári zarobia na slovenskom boji proti terorizmu

V rámci "najväčšieho prezbrojenia bezpečnostných zložiek samostatnej histórie" Slovenska dodajú Česi 26.641 kusov služobných zbraní pre políciu a to s celkovou hodnotou 14,19 milióna eur.

Rozhodnutie o prezbrojení slovenských bezpečnostných zložiek prinieslo podniku Česká zbrojovka Uherský brod "významný kontrakt a výhľad na dlhodobý biznis", píše dnes spravodajský portál iDNES.cz. Zvyšnú časť zo 46.000 objednaných zbraní dodá rakúska zbrojovka Glock, pripomína iDNES.cz.

Česká zbrojovka zarobí aj na "kontroverznom balíčku protiteroristických zákonov" prijatom slovenskou vládou po novembrových teroristických útokoch v Paríži, ktorý bude v prípade podpísania prezidentom Andrejom Kiskom znamenať dodávku "výzbroje pre ďalších 2500 slovenských policajtov", uvádza český portál. Dodáva, že aj táto zákazka môže byť "len začiatkom", pričom cituje vyhlásenie slovenského premiéra Roberta Fica o investíciách do rozšírenia polície a armády.

"Sme samozrejme veľmi radi, že Česká zbrojovka uspela v tak náročnom a dôkladnom výberovom konaní so svojimi modelmi pištolí CZ P-07, CZ P-09 a CZ 2075 D RAMI. O to viac nás teší, že ide práve o Slovensko, ktoré je nielen z pohľadu historických súvislostí významným strategickým partnerom, a to nielen v obchodnej oblasti," cituje iDNES.cz Dalibora Mikuša, generálneho riaditeľa spoločnosti CZ-Slovensko - dcérskej firmy Českej zbrojovky.

Otázku týkajúcu sa využitia dodávaných zbraní odporučil Mikuš smerovať "skôr na predstaviteľov SR"; slovenské ministerstvo vnútra však internetovému vydaniu denníka Mladá fronta DNES "napriek prísľubom" neodpovedalo.

Český spravodajský portál uvádza, že v rukách Českej zbrojovky je taktiež zákazka na tisíce zbraní pre armádne zložky. Po dodávkach pre českú armádu by totiž malo z rovnakého zdroja nakúpiť aj Slovensko, a to v súlade s memorandom o spoločnom vyzbrojovaní bezpečnostných zložiek v rámci NATO.

Portál iDNES.cz v tejto súvislosti poukazuje na otvorenie nového závodu Českej zbrojovky vybudovaného na Slovensku spoločne s firmou MSM Martin, ktorá patrí spoločnosti Excalibur Army českého podnikateľa Jaroslava Strnada.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.