Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. 12. 2015, 11:50

Českí zbrojári zarobia na slovenskom boji proti terorizmu

V rámci "najväčšieho prezbrojenia bezpečnostných zložiek samostatnej histórie" Slovenska dodajú Česi 26.641 kusov služobných zbraní pre políciu a to s celkovou hodnotou 14,19 milióna eur.

Rozhodnutie o prezbrojení slovenských bezpečnostných zložiek prinieslo podniku Česká zbrojovka Uherský brod "významný kontrakt a výhľad na dlhodobý biznis", píše dnes spravodajský portál iDNES.cz. Zvyšnú časť zo 46.000 objednaných zbraní dodá rakúska zbrojovka Glock, pripomína iDNES.cz.

Česká zbrojovka zarobí aj na "kontroverznom balíčku protiteroristických zákonov" prijatom slovenskou vládou po novembrových teroristických útokoch v Paríži, ktorý bude v prípade podpísania prezidentom Andrejom Kiskom znamenať dodávku "výzbroje pre ďalších 2500 slovenských policajtov", uvádza český portál. Dodáva, že aj táto zákazka môže byť "len začiatkom", pričom cituje vyhlásenie slovenského premiéra Roberta Fica o investíciách do rozšírenia polície a armády.

"Sme samozrejme veľmi radi, že Česká zbrojovka uspela v tak náročnom a dôkladnom výberovom konaní so svojimi modelmi pištolí CZ P-07, CZ P-09 a CZ 2075 D RAMI. O to viac nás teší, že ide práve o Slovensko, ktoré je nielen z pohľadu historických súvislostí významným strategickým partnerom, a to nielen v obchodnej oblasti," cituje iDNES.cz Dalibora Mikuša, generálneho riaditeľa spoločnosti CZ-Slovensko - dcérskej firmy Českej zbrojovky.

Otázku týkajúcu sa využitia dodávaných zbraní odporučil Mikuš smerovať "skôr na predstaviteľov SR"; slovenské ministerstvo vnútra však internetovému vydaniu denníka Mladá fronta DNES "napriek prísľubom" neodpovedalo.

Český spravodajský portál uvádza, že v rukách Českej zbrojovky je taktiež zákazka na tisíce zbraní pre armádne zložky. Po dodávkach pre českú armádu by totiž malo z rovnakého zdroja nakúpiť aj Slovensko, a to v súlade s memorandom o spoločnom vyzbrojovaní bezpečnostných zložiek v rámci NATO.

Portál iDNES.cz v tejto súvislosti poukazuje na otvorenie nového závodu Českej zbrojovky vybudovaného na Slovensku spoločne s firmou MSM Martin, ktorá patrí spoločnosti Excalibur Army českého podnikateľa Jaroslava Strnada.

Odporúčame

Španielsky premiér Rajoy sa aj po stratách svojej Ľudovej strany pokúsi vytvoriť vládu

Španielsky premiér Rajoy sa aj po stratách svojej Ľudovej strany pokúsi vytvoriť vládu

Španielsko čaká po značných stratách oboch tradičných veľkých strán v nedeľňajších parlamentných voľbách náročná tvorba novej vlády. Konzervatívna Ľudová strana (PP) premiéra Mariana Rajoya síce potvrdila svoju pozíciu najsilnejšieho politického subjektu, príde však o tretinu kresiel a nadpolovičnú väčšinu. Rajoy napriek tomu v noci na dnes oznámil, že chce naďalej vládnuť.

Výstavba novej nemocnice v Bratislave štátom by podľa IFP bola výhodnejšia

Výstavba novej nemocnice v Bratislave štátom by podľa IFP bola výhodnejšia

Verejno-súkromné partnerstvo (PPP) nie je najvýhodnejším variantom pre výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB). Ako ukázala analýza Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií, výstavba štátom by bola lepšia. "Dosahuje pozitívnu čistú súčasnú hodnotu 72 miliónov eur a je tak z rozpočtového hľadiska najlepšou možnosťou riešenia dnešného akútneho stavu UNB," píše sa v analýze. Tá tiež hovorí, že všetky varianty sú lepšie ako nerobiť nič. Odkladanie investície a čiastočná oprava by len navýšili budúce výdavky.