Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
22. november 2021

Slovenskí študenti pripravili podcast o živote v pohraničí z rôznych perspektív

V dňoch 22. - 24. septembra sa účastníci vzdelávacieho projektu In Between? – Susedia sa stretávajú v pohraničí stretli v Berlíne. Tento program zameraný na objavovanie historického dedičstva pohraničných oblastí každoročne realizuje Európska sieť Pamäť a solidarita (ENRS).

Slovenskí študenti pripravili podcast o živote v pohraničí z rôznych perspektív

Slovenskí a poľskí účastníci projektu s lektormi. Foto: Európska sieť Pamäť a solidarita (facebook.com/enrs.eu)

Stretnutie v Berlíne ponúklo zhrnutie výsledkov výskumu, ktorý koncom augusta a začiatkom septembra 2021 uskutočnila medzinárodná skupina vysokoškolských študentov v pohraničných oblastiach Nemecka, Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Oficiálna prezentácia výsledkov ich práce a diskusia o vytvorených podkapitolách o jedinečných črtách navštívených regiónov sa uskutočnila v sídle Zastupiteľstva spolkovej krajiny Brandenbursko (Landesvertretung Brandenburg beim Bund).

Účastníkov privítala Dr. Jutta Jahns-Böhm, štátna tajomníčka a zástupkyňa spolkovej krajiny Brandenbursko v spolkovej vláde, Dr. Vasco Kretschmann, zástupca Nemeckej komisie pre vojnové hroby (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge), Rafał Rogulski, riaditeľ ENRS, a Dr. Annemarie Franke, koordinátorka projektu In Between? Poďakovali sa spoluorganizátorom tohto ročníka: Ústavu pamäti národa (ÚPN), Kreisau-Initiative a Nemeckej komisii pre vojnové hroby (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge), ako aj miestnym partnerom: Múzeu pohraničia v Lubaczówe, Centru poľskej kultúry a európskeho dialógu v Ivano-Frankivsku, mimovládnej organizácii Komunitná nadácia Bardejov a Jugendbegegnungsstätte Golm. Osobitné poďakovanie patrí Nadácii EVZ, ktorá projekt spolufinancovala v rámci programu Európania za mier. Na diskusii sa zúčastnili títo odborníci: Hanna Radziejowska, riaditeľka Pileckého inštitútu v Berlíne, Dr. Mateusz Hartwich, historik a publicista špecializujúci sa na poľsko-nemecké vzťahy, a Tibor Macák, rozhlasový a televízny spravodajca RTVS z Bratislavy.

Jedným z porotcov projektu bol aj slovenský novinár Tibor Macák. Foto: Európska sieť Pamäť a solidarita (facebook.com/enrs.eu)

Počas tohtoročného (šiesteho) ročníka projektu In Between? účastníci pracovali na workshopoch zameraných na fotografovanie, tvorbu podcastov a výskum metódou oral history. V prvých septembrových týždňoch sa študenti vybrali na študijné pobyty do nemecko-poľského, poľsko-slovenského a poľsko-ukrajinského pohraničia, kde robili rozhovory s členmi miestnych komunít a vytvorili štyri podcasty, ktoré sú dostupné na Spotify a Simplecast.

Together in between (Spoločne na pomedzí) je podcast nemecko-poľskej skupiny nahraný v Ahlbecku, Kamminke a Świnoujście na ostrove Uznam/Usedom, ktorý sa zameriava na výzvy súvisiace s rozvojom cestovného ruchu v regióne. Hoci pláže Uznamu/Usedomu už neoddeľuje ostnatý drôt a nemecké a poľské prímorské letoviská teraz spája promenáda dlhá mnoho kilometrov, hranice naďalej pretrvávajú v mentalite ľudí. Autori podcastu sa pýtajú respondentov na oboch stranách hranice, prečo je to tak a ako to zmeniť. Together in between vykresľuje obraz pohraničia ako živého regiónu: jeho obyvatelia denne prekonávajú inštitucionálne a komunikačné bariéry, ktoré sú oveľa hmatateľnejšie ako samotný pojem hranice.

Autori: Giang Le, Anja Binkofski, Kajetan Chlipalski, Antonia Zitterbart, Julia Kondratowicz, Marlena Bułanow, Merret Shiva Saunus, Lukas Vogel

Who, if not us (Kto, ak nie my) je podcast vytvorený v poľských a slovenských Karpatoch. Hlavnými postavami vystupujúcimi v nahrávke sú osoby, ktorých poslaním je ochrana dedičstva regiónu, ako aj identity jeho obyvateľov. Začína sa výrokmi aktivistov, ktorí zachraňujú pred zabudnutím pamiatku židovských komunít v Bardejove (Slovensko) a v obci Biecz (Poľsko). Ich členovia zahynuli v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny alebo emigrovali a budovy, ktoré po sebe zanechali, ležia v ruinách. V druhej časti podcastu sa poslucháči zoznámia s vedúcou rusínskej obce Osadné a so ženami spievajúcimi v lemkovskom hudobnom súbore Ruty Uwite, ktoré hovoria o výzvach, ktorým čelia etnické menšiny v dnešnom svete.

Autori: Martin Mlynár, Barbara Bačová, Alicja Szostak, Rabia Atsay, Richard Keračík, Martin Látal

Lost mosaic of the borderland (Stratená mozaika pohraničia) je podcast, ktorý vznikol počas študijnej návštevy lubaczówskeho okresu na poľsko-ukrajinskom pohraničí a tvorí ho nostalgické rozprávanie o prítomnosti neprítomných. Pred rokom 1939 obývala tento región pestrofarebná mozaika obyvateľstva, ktorú tvorili Židia, Nemci, Poliaci a Ukrajinci. V dôsledku holokaustu a masového vysídľovania po zmenách hraníc zostali v druhej polovici 40. rokov 20. storočia v Lubaczówe a jeho okolí len tí, ktorí sa hlásili k poľskej národnosti. Pri počúvaní výpovedí respondentov, ktorí opisujú pokojný život v mestách a dedinách Roztocza pred vojnou, možno hmatateľne cítiť, že spomienka na ozbrojený konflikt, ktorý vypukol medzi Poliakmi a Ukrajincami v rokoch 1943 – 1945, je stále silná. 

Inzercia

Autori: Jakub Stepaniuk, Małgorzata Łakomska, Aleksandra Seń, Joanna Kowalska, Aleksandra Oczkowicz

Borders at a crossing (Hranice na križovatke) sú výsledkom výskumu, ktorý uskutočnil tím zbierajúci materiál na ukrajinskej strane pohraničnej oblasti. Účastníci projektu navštívili Verchovinu a Ivano-Frankivsk, ktoré sa nachádzajú v bývalej Haliči a v súčasnosti na križovatke hraníc medzi Rumunskom, Maďarskom, Slovenskom a Poľskom. V časti venovanej Verchovine študenti viedli rozhovory s huculskými aktivistami bojujúcimi za zachovanie jazyka a tradícií svojej komunity a hovoria o osobitnom mieste, ktoré majú hory v ich povedomí. Materiál zaznamenaný v Ivano-Frankivsku sa zameriava na multietnický pôvod mesta. Zástupcovia židovskej, poľskej, maďarskej a arménskej menšiny, ktorí zostali na Ukrajine, odpovedajú na otázky týkajúce sa minulosti, súčasnosti a budúcnosti regiónu.

Autori: Alexandra Fediushkina, Olena Hutak, Oleh Shnaider, Sofiia Matsiuk, Anna Andreieva

Účastníci projektu počas záverečnej konferencie. Foto: Európska sieť Pamäť a solidarita (facebook.com/enrs.eu)

Počas diskusie uzatvárajúcej prezentácie sa účastníci projektu a odborníci podelili o svoje úvahy o tom, čo ich v podcastoch prekvapilo, rozrušilo a fascinovalo. Mateusz Hartwich zdôraznil, že podcast Together in between (Spoločne na pomedzí) potvrdil jeho vlastné pozorovania, pokiaľ ide o to, že riešenia zdola sú dôležitejšie ako inštitucionálne riešenia. Použil aj príklad z podcastu, ktorý apeloval na budovanie mostov namiesto ich premeny na symboly.

Poznámky Tibora Macáka na tému Who, if not us (Kto, ak nie my) sa týkali procesu konfrontácie s minulosťou, ktorý na Slovensku prebiehal po roku 1989. Židia, ktorí prichádzali do krajiny, aby získali späť svoj stratený majetok, upozornili Slovákov na to, že opustené a chátrajúce budovy kedysi patrili komunite, ktorá tu žila po stáročia, no v kolektívnej pamäti bola vymazaná.

Hanna Radziejowska zasa poukázala na napätie hmatateľné v podcastoch s názvami Lost mosaic of the borderland (Stratená mozaika pohraničia) a Borders at a crossing (Hranice na križovatke). Jeho príčinou môže byť absencia možnosti viesť slobodný dialóg so susedmi v poľsko-ukrajinskom pohraničí. Zatiaľ čo otvorené hranice na ostrove Uznam/Usedom a v Karpatoch umožňujú každodenné kontakty, budovanie susedských vzťahov a integráciu, poľsko-ukrajinská a zároveň hranica Európskej únie odsudzuje miestne obyvateľstvo na izoláciu a život v minulosti.

Projekt In Between? – Susedia sa stretávajú v pohraničí predstavuje krok k prekonaniu bariér a nadviazaniu dialógu založeného na skutočných vzájomných kontaktoch, a to tak v poľsko-ukrajinskom kontexte, ako aj v kontexte ostatných regiónov. Vďaka práci v tímoch zložených zo zástupcov dvoch národov mohli účastníci spoznať miestnu históriu pohraničných oblastí z dvoch rôznych perspektív a rozvíjať formy vyjadrovania zohľadňujúce pohľad oboch strán. Výsledkom je, že takto vytvorené podcasty nie sú len pokusom o prezentáciu reality a špecifických aspektov života susedov žijúcich na štátnych hraniciach, ale aj výsledkom konsenzu, ku ktorému dospeli ich autori.

   

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Košice opäť ožijú mestským kultúrnym festivalom Košické Hanusove dni!

Košice opäť ožijú mestským kultúrnym festivalom Košické Hanusove dni!

Hanusove dni už po šiestykrát zavítajú do Košíc, kde rozprúdia diskusie, prednášky a TEDx talky zjednotené témou Zlato sa čistí v ohni: Ako sa vyhnúť lacnému kresťanstvu? „Chceme sa spoločne zamyslieť nad výzvami súčasných kresťanov v politike či environmentalistike, nad osobným i verejným prežívaním problémov a kríz či reflektovať návštevu pápeža Františka netradičným spôsobom,“ približuje riaditeľ festivalu Juraj Šúst.

Miriam Lexmann pozýva vysokoškolákov do esejistickej súťaže

Miriam Lexmann pozýva vysokoškolákov do esejistickej súťaže

Poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann spolu s Nadáciou Hannsa Seidla vyhlasujú esejistickú súťaž pre študentov všetkých odborov vysokých škôl a univerzít. Autori troch najlepších esejí budú ocenení vecnými cenami s ponukou stáže v kancelárii Nadácie Hannsa Seidla a víťaz súťaže získa iPad a návštevu Bruselu.  

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.