Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
21. november 2021

Týždenný výber šéfredaktora

Potrebujeme lockdown pre všetkých a dilema s povinným očkovaním

Komentár k aktuálnej téme plus prehľad článkov za uplynulý týždeň, ktoré by vám nemali ujsť.

Potrebujeme lockdown pre všetkých a dilema s povinným očkovaním

Premiér Eduard Heger, foto TASR/AP

Opäť sme uprostred covidovej katastrofy ako v druhej vlne, a to je zima ešte pred nami. Nemocnice sú plné a budú ešte plnšie, zase nás každodenne strašia štatistiky o rastúcom počte covidových pacientov a obetiach. Na druhej strane nikdy nespoznáme štatistiky o tisícoch ľudí, ktorí v dôsledku zablokovania nemocníc a vyťaženia pomocného personálu a anestéziológov nedostali adekvátnu starostlivosť, ich operácie sa odložili o dlhé mesiace, na čo často doplatia horším zdravím či kratším životom.

O ďalšej covidovej jeseni a zime sme rozhodli už koncom jari, keď sa spomalilo a potom takmer zastavilo napredovanie v očkovaní. Aj keby sa teraz vakcinácia nanovo rozbehla, už toho do konca roka veľa nezmeníme: každý deň sa v skutočnosti nakazí okolo 25- až 30-tisíc ľudí, v najbližších týždňoch sa tak premoria státisíce a niekedy potom – len nevieme, kedy presne – sa šírenie vírusu spomalí, keďže narazí na čoraz väčší obranný val (dočasne) imunizovanej spoločnosti.

Ale ak chceme zmierniť ďalší nával v nemocniciach, nemáme poruke opäť žiaden nástroj než onen primitívny a viackrát odskúšaný tvrdý lockdown. Ten bude témou už o pár dní, keď prestane platiť nový covid automat, lebo sa prekročia stanovené horné limity v nemocniciach a budeme potrebovať ďalšie opatrenia. A pretože vírus šíria aj očkovaní, pritvrdenie by sa podľa rakúskeho vzoru malo týkať aj ich, inak sa to minie účinku.

Premiér Eduard Heger včera otvoril debatu o povinnom očkovaní, ktorá ešte viac rozčesne spoločnosť, napriek tomu ju musíme viesť.

Volaniu po celoplošnom očkovaní však chýba dostatočná legitimita – pre deti a mladších ľudí je korona niečo ako nádcha či chrípka, očkovacia povinnosť sa nedá porovnávať s detskými očkovaniami proti obrne či žltačke. Navyše, očkovanie ani nebráni šíreniu, len ho spomaľuje, a ani tu si nie sme istí, či vo významnej miere.

Lenže niečo iné je volať po povinnom očkovaní rizikových skupín a seniorov, u ktorých v prípade nákazy prudko stúpa pravdepodobnosť hospitalizácie a úmrtia. Len covidových pacientov nad 70 rokov je dnes v našich nemocniciach okolo 1700, všetkých do 50 rokov je menej ako 500.

Požiadavka povinného očkovania seniorov je legitímna zo zdravotného aj spoločenského hľadiska – zo zdravotného preto, že vírus ich až príliš často ohrozuje na živote, zo spoločenského preto, že nemocnice preplnené staršími ľuďmi znemožňujú normálny život v krajine.

Je to však ťažká téma, lebo existujú tiež dobré dôvody na skepsu: ak by sa aj Hegerova vláda na takomto radikálnom kroku zhodla, pričom na dohodu o povinnom očkovaní seniorov to teraz vôbec nevyzerá, narazila by na veľký spoločenský odpor s rozbesnenou opozíciou. Vyvstal by praktický problém, ako takú povinnosť vymáhať, možno by to ako symbolická páka na desaťtisíce nedôverčivých seniorov pomohlo, alebo by sa to celé skončilo blamážou. Skôr by to zvládla vláda, ktorá má povedzme silu takého Orbána v Maďarsku alebo ľudovecko-zelenej dvojkoalície v Rakúsku, ale sú na niečo také stavaní Heger, Matovič, Kollár a Sulík?

Dá sa vzniesť ešte iná námietka – krajina sa vo veľkom premoruje, onedlho budú aj tak všetci imunizovaní po vakcíne alebo po prekonaní. Vírus potom významne zoslabne, možno zmutuje do slabšieho subvariantu na úrovni iných neškodných koronavírusov a pandémia sa touto vlnou definitívne skončí, maximálne bude z korony endemický jav. Preto sa už dnes s očkovacou ofenzívou ani netreba trápiť, to sme sa mali na jar.

Inzercia

Problém je, že pri tejto pandémii sa dosiaľ napĺňali skôr pesimistické prognózy. Ak tu delta s obdobne infekčnými a škodlivými mutantmi zostane aj budúci rok či ďalšie roky, úspešné a neúspešné spoločnosti bude od seba líšiť miera, s akou sú schopné zaočkovať populáciu, najmä tú nad 60 rokov.

Aj preto je dosť možné, že bez pravidelného a povinného očkovania tých starších sa z tohto covidového marazmu jednoducho nevyhrabeme.   

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva