Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. december 2015

V slovinskom referende o manželstvách gejov hlasovalo dopoludnia 9,3 % voličov

Celkovo 159.490 Slovincov, čiže 9,3 percenta voličov, dnes do 11.00 h SEČ odovzdalo hlas v referende o právach gejov. Informovala o tom slovinská tlačová agentúra STA s odvolaním sa na údaje Národnej volebnej komisie.

Účasť voličov do 11.00 h SEČ je tak o 1,62 percentuálneho bodu vyššia než v referende v roku 2012, keď Slovinci hlasovali o zákone o rodine. Vtedy bola nakoniec celková účasť 30,31 percenta.

Najvyššiu účasť voličov dnes zaznamenali v meste Ajdovščina na západe krajiny, kde svoj hlas odovzdalo 15,48 percenta obyvateľov. Najnižšiu účasť do 11.00 h SEČ zaznamenali vo volebnej miestnosti Domale II. - 5,96 percenta. Médiám to oznámil podpredseda volebnej komisie Peter Golob.

V Slovinsku dnes hlasujú v referende o legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Hlasovanie presadili odporcovia dodatku k zákonu o rodine, ktorý redefinuje manželstvo ako spolok dvoch ľudí a nie ako spolok výlučne muža a ženy, píše agentúra DPA.

Na to, aby bolo referendum platné, musí prísť ku hlasovacím urnám najmenej 20 percent z 1,7 milióna registrovaných voličov. Prieskumy verejnej mienky naznačujú tesný výsledok. Politické strany stredoľavicovej vládnej koalície podporujú legislatívu o zväzkoch ľudí rovnakého pohlavia, argumentujúc, že sa tým odstránila diskriminácia gejov.

Vyše 3150 volebných miestností sa otvorilo o 07.00 h SEČ, uzavrú sa o 19.00 h SEČ. Predbežné výsledky sa očakávajú okolo 21.00 h SEČ, keď bude spočítaná väčšina hlasovacích lístkov. Konečné výsledky referenda však budú známe až v polovici februára budúceho roka.

Odporcovia súčasného zákona, zoskupení pod heslom "V stávke sú deti", sú podporovaní najmä katolíckou cirkvou. Iniciatívu za zmenu legislatívy začali vyvíjať už týždeň po jej prijatí.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.