Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. december 2015

Vo vysokohorskom teréne Tatier trvá mierne nebezpečenstvo zosuvu lavín

Aj počas dnešného dňa trvá vo vysokohorskom teréne Vysokých Tatier od nadmorskej výšky 2000 metrov mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

V ostatných slovenských pohoriach naďalej trvá malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Informoval o tom Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS).

SLP HZS aj dnes upozorňuje na možnosť ojedinelého výskytu lavín pri veľkom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky na záveterných svahoch, kde sa vytvorili nestabilné snehové vankúše a dosky. S tvrdým ľadovým podkladom nie sú dostatočne zviazané a môžu sa pri dodatočnom zaťažení alebo pri oteplení uvoľniť.

Za posledných 24 hodín nový sneh nepripadol. Výška snehovej pokrývky je veľmi nerovnomerná, najmä na záveterných južných, juhovýchodných a východných svahoch v záveroch dolín a v úzkych žľaboch sa vo vyšších nadmorských výškach nachádza miestami 40 až 100 centimetrov snehu.

V stredných polohách je do 20 centimetrov, pričom súvislá snehová pokrývka sa nachádza približne od nadmorskej výšky 1200 metrov. Povrch snehovej pokrývky je taktiež veľmi rôznorodý. Miestami je sneh nosný, miestami sa na povrchu pokrývky vyskytuje poľadovica, miestami nový sneh, ktorý nie je previazaný so starým zľadovateným podkladom.

Dnes ráno bolo v najvyšších a stredných polohách jasno, v nižších sa vyskytovala hmla alebo nízka oblačnosť. Oteplenie trvá, teploty vzduchu sa pohybovali od -3 do 6 stupňov Celzia. Fúkal len mierny, až dosť čerstvý vietor západných a južných smerov s rýchlosťou do 30 kilometrov za hodinu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.