Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. december 2015

Turecko na žiadosť USA stiahne zo severného Iraku viac svojich vojakov

Turecko vyhlásilo, že zo severného Iraku stiahne ďalších svojich vojakov. Zároveň pripustilo zlyhanie komunikácie s irackou vládou ohľadom tejto záležitosti, informovala dnes agentúra Reuters.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí v sobotu večer oznámilo, že vláda "s ohľadom na iracké záujmy a v súlade s požiadavkami na boj proti Dáišu (tzv. Islamskému štátu) pokračuje v presúvaní vojenských síl z provincie Ninive".

Krok nasledoval po výzve amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý v piatok oslovil svojho tureckého náprotivka Recepa Tayyipa Erdogana so žiadosťou, aby "podnikol dodatočné opatrenia na deeskaláciu napätia" medzi Ankarou a Bagdadom.

Turecko-iracký rozkol je prekážkou pre úsilie Spojených štátov v boji proti islamských extrémistom.

Turecko začalo sťahovať svojich vojakov rozmiestnených neďaleko džihádistami kontrolovaného irackého mesta Mósul v priebehu uplynulého týždňa. Bagdad, ktorý považuje vyslanie tureckých síl na svoje územie za nezákonnú inváziu, však na schôdzi Bezpečnostnej rady OSN požadoval okamžité stiahnutie všetkých tureckých vojakov z irackého územia.

Spor vzplanul začiatkom tohto mesiaca po tom, ako Turecko vyslalo vojenské posily do tábora v oblasti irackého mesta Bašika, kde sa uskutočňuje výcvik sunnitských a kurdských vojakov, ktorí následne odchádzajú bojovať proti fundamentalistom z Dáišu. Tureckí vojaci sú tu rozmiestnení od minulého roka, nedávno sem však Turecko vyslalo ďalších so zámerom ochrany svojich jednotiek pred útokmi islamistov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.