Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. november 2021

„Náš človek“

Prepustenie Bašternáka vyzerá ako zlý vtip

Podnikateľ Bašternák nebol len daňovým podvodníkom. Bol oveľa viac. Jeho prepustenie je karikatúrou spravodlivosti.

Prepustenie Bašternáka vyzerá ako zlý vtip

TASR

S Bašternákom to vlastne dopadlo presne tak, ako si to nakreslili Kaliňák s Ficom. Keď videli, že jeho miliónové podvody sa už nedajú zakryť, prišiel malý ústupový plán. Bašternák sa priznal, že si zo štátnej kasy načapoval dva milióny eur (cez vymyslené transakcie). Časť peňazí vrátil. Majetok preventívne prepísal na manželku. Súd mu vymeral trest päť rokov.

Znamenalo to, že po necelých troch rokoch môže ísť na slobodu. Také sú pravidlá. Bašternák ich využil. Súd to akceptoval.

Tento „štandardný postup“ by sa dal prijať v prípade, keby to bolo naozaj tak, ako sa vec uzavrela v roku 2019. Teda ak by bol Bašternák len jedným z daňových podvodníkov, ktorí to vyskúšali. A zarobili na fiktívnych schémach s DPH.

Dvorný maklér

Bašternákov prípad však bol celkom iný. V hierarchii politickej korupcie a miliónových daňových podvodov stál na tých vyšších poschodiach. Bol ukážkovým prípadom „našich ľudí“, ktorí to mohli s rozkrádaním štátnej kasy preháňať. Pretože mali politické krytie priamo na finančnej správe, na ministerstvách a dokonca aj na úrovni predsedu vlády Roberta Fica.

Bašternák sa netajil okázalým prepychom. Za jeho vilu z mramoru a ónyxu a s vlastnými kúpeľmi by sa nehanbili ani arabskí šejkovia (mali o ňu záujem diplomati z Kuvajtu, ale zdala sa im pridrahá). Popritom mal záľubu v luxusných autách: vlastnil Bugatti Veyron s cenovkou milión eur a k tomu flotilu mercedesov. Autá vraj striedal podľa počasia a nálady.

Slovom, Bašternák sa hral na magnáta.

A aj ním bol. Fungoval ako dvorný realitný maklér pre prominentov Smeru. Staral sa im o domy a luxusné byty. Alebo rovno o realitné firmy, ktoré im zarábali stovky tisíc eur.

Pôvod Bašternákovho majetku podľa investigatívnych médií nemohol byť legálny. Poslanci SaS vypočítali, že podvody s DPH mohli prekročiť 10 miliónov eur. Dva milióny, ku ktorým sa priznal, údajne tvorili len zlomok jeho „šedých výnosov“.

Politická linka

Od čias tretej Ficovej vlády vieme, že Bašternák sa musel o výnosy deliť. Také boli pravidlá hry. Predsedovi vlády Ficovi dal Bašternák kľúče od svojho bytu v Bonaparte. Jeho hodnota prevyšovala milión eur.

Ministrovi Kaliňákovi prihrali Bašternákovci podiel v realitnej firme BA Haus. Kaliňákovi pristávali na účte stovky tisíc eur. Vraj legálne.

Podobná schéma bola aj pri ministrovi Počiatkovi. Od Bašternákovcov získal podiel v realitnej firme BG Invest. Aj Počiatkovi pristávali na účte stovky tisíc eur.

Bašternákova starostlivosť o týchto dvoch ministrov (a ich šéfa) bola zákonitá. Kaliňák s Počiatkom vo vláde zastupovali oligarchu Jozefa Brhela, ktorému patrila finančná správa. Teda úrad, ktorý vyplácal – alebo nevyplácal – požiadavky na odpočty DPH.

Inzercia

Kladivo prokurátora Špirka

Po voľbách 2020 sa o Bašternákove, Kaliňákove a Počiatkove príjmy začal zaujímať prokurátor Vasiľ Špirko. Tvrdil, že cez skupiny podvodníkov s DPH a cez miliónové tendre táto skupina za niekoľko rokov činnosti zarobila 200 miliónov eur. Časť výnosu sa podľa Špirka legalizovala cez firmy ako BA Haus a BG Invest. Časť ostala v rovine čiernych príjmov.

Výsledok vyšetrovania, ktoré viedol Špirko, poznáme. Obvinenia proti Bašternákovi a Kaliňákovi sa hodili do koša. Skutok sa nestal. Naopak, prokurátor Špirko bol na dva pokusy trestne stíhaný – za údajné manipulácie s výpoveďou svedka Vargu (zatupoval ho Kočnerov právnik Para).

O obrat sa postarali až masové verejné protesty z roku 2017. Bašternákov starý prípad sa opäť otvoril a začalo sa jeho stíhanie. Žiaľ, v minimalistickej verzii. Presne podľa ústupových plánov vlády. Bašternák bol stíhaný „len“ za podvod v objeme dva milióny eur. Ďalšie podozrenia sa nedotiahli. Ani za Ficovej vlády. Ani za Pellegriniho vlády.

Kľúč

Kľúč k tajomstvám Bašternáka (Kaliňáka) bol a stále je na finančnej správe. A na jej kriminálnom úrade. Ten do roku 2020 viedol člen skupiny bödörovcov Ľudovít Makó. Dnes kráľ udavačov.

Pri Bašternákovi by celkom stačilo, ak by finančná správa konečne vypracovala protokoly s analýzou všetkých pochybných vratiek DPH, ktoré si uplatňovali firmy previazané s Bašternákom. Aj tie, ktoré po použití predal spolu s účtovníctvom (vraj strateným) do zahraničia. Protokoly by následne preskúmal Kriminálny úrad finančnej správy. A potom NAKA.

Môžeme predpokladať, že pri ľuďoch ako Bašternák by išlo o výdatné čítanie. S množstvom káuz, ktoré sa podobajú na Five Star Residence. Nazdávať sa, že Bašternák použil tieto triky s DPH jediný raz, by bolo asi naivné. Finančná správa by mala mať prehľad o všetkých podozrivých vratkách DPH pre tohto „podnikateľa“. Chce to len kus nudnej systematickej práce s archívmi.

Inými slovami, kľúč k starým Bašternákovým podvodom leží priamo na stole ministra financií Igora Matoviča. Pod neho dnes spadá finančná správa a jej kriminálny úrad.

Ak by si minister Matovič a jeho tím našli čas na túto výzvu, mohli by získať tony materiálu. A nielen o Bašternákovi, ale aj o ďalších veľkých postavách z nedávnej éry zlatokopov.

Ako sa s Bašternákovou kauzou naložilo za Ficovej vlády, veľmi neprekvapuje. Postup bol zhovievavý. Bašternák sa po dvoch rokoch a ôsmich mesiacoch chystá domov.

Trochu viac prekvapuje, aký výkon pri vystavení účtov Bašternákovi sledujeme dnes, keď páky finančnej správy drží v rukách víťaz volieb. Osobne.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.