Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. december 2015

Ústavný súd SR spustil elektronické služby pre občanov

V konaní pred Ústavným súdom (ÚS) SR už môžu občania využívať elektronické služby. Umožnil im to projekt Elektronizácia služieb ÚS SR spolufinancovaný z eurofondov. Jeho cieľom je aj väčšia dostupnosť informácií o konaniach pre ich účastníkov a elektronizácia interných procesov, čím sa zrýchli a zefektívni priebeh konaní pred ÚS.

Projekt trval viac ako dva roky, nenávratný finančný príspevok naň predstavuje 3,5 milióna eur. "Dosiahnutie vytýčených cieľov projektu sa premietne do zavedenia elektronickej komunikácie s účastníkmi konania, a to od podania žiadosti alebo návrhu na začatie konania cez elektronické prideľovanie spisov, sprístupňovania spisov, respektíve jeho častí v elektronickej podobe účastníkom konania, až po elektronické rozhodnutia a elektronické doručovanie verejných listín," informoval ešte v novembri vedúci Kancelárie ÚS Ivan Mikuš. 

Od tohto týždňa je spustená nová webová stránka ÚS SR - www.ustavnysud.sk. Fyzické a právnické osoby môžu v komunikácii s ÚS využívať elektronické formuláre na podanie na začatie konania pred ÚS, na jeho doplnenie, ďalej na žiadosť o informáciu podľa infozákona či na podanie sťažnosti. Navrhovateľom a sťažovateľom pred ÚS bude umožnené sledovať priebeh a stav činností, ktoré majú vzťah k ich podaniu. Efektívnejšie bude aj vyhľadávanie podaní a rozhodnutí ústavného súdu.

Využívať elektronické formuláre s ich zaslaním budú môcť občania s elektronickým občianskym preukazom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.