Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
16. november 2021

Červená streda: Kresťania – najviac prenasledovaná náboženská skupina na svete

Aj v novembri tohto roka budú stovky katedrál, kostolov, pamiatok a verejných budov po celom svete osvetlené načerveno. Ide o súčasť medzinárodnej kampane, ktorej cieľom je upozorniť na prenasledovanie kresťanov a dodržiavanie náboženskej slobody vo svete.

Červená streda: Kresťania – najviac prenasledovaná náboženská skupina na svete

Slovenská kancelária ACN upozorňuje na skutočnosť, že za svoju príslušnosť ku kresťanstvu je utláčaný každý siedmy kresťan. Denne pre svoju vieru v Krista umrie až 11 ľudí.


Podľa aktuálnej Správy o stave náboženskej slobody vo svete žijú dve tretiny svetovej populácie v krajinách, kde sa právo na náboženskú slobodu vážne porušuje. Kampaň iniciovala pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v roku 2015 a odvtedy sa každoročne opakuje v mnohých krajinách sveta. Dr. Thomas Heine-Geldern, výkonný prezident ACN, uviedol, že kampaň vysiela „jasné posolstvo solidarity s  kresťanmi na celom svete“. Ide o spôsob, ako „dať našim projektovým partnerom hlas, ako dať hlas tým, ktorí sú tragicky poznačení dôsledkami prenasledovania“. Podľa neho je „pre nás slobodné praktizovanie náboženstva jedným zo základných pilierov liberálnej demokracie. Každú formu diskriminácie z dôvodu náboženskej príslušnosti preto treba rozhodne odmietnuť“. Mnoho budov na celom svete sa symbolicky rozsvieti načerveno – farbou, ktorá symbolizuje krv mučeníkov.

Nasvietené budú katedrály v Kanade či Bazilika Sacré-Coeur v Paríži. V Austrálii červené svetlo zaplaví budovy škôl v šiestich katolíckych diecézach, v Belgicku budú tí, ktorí sa zapoja do kampane, zapaľovať za prenasledovaných sviečky. Na Slovensku sa rozsvietia načerveno Bratislavský hrad a Most SNP, katedrála v Žiline, Dóm svätej Alžbety v Košiciach, bazilika i katedrála v Trnave, hrad v Nitre, Spišská kapitula i Mariánska hora a mnoho ďalších. Počas novembra sa budú kresťania na Slovensku i na celom svete stretávať, aby sa modlili za svojich prenasledovaných bratov a sestry.


Viac informácií o Červenej strede nájdete na www.cervenastreda.sk, kde sú dostupné aj materiály na stiahnutie.

Inzercia

Odporúčame

Miriam Lexmann pozýva vysokoškolákov do esejistickej súťaže

Miriam Lexmann pozýva vysokoškolákov do esejistickej súťaže

Poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann spolu s Nadáciou Hannsa Seidla vyhlasujú esejistickú súťaž pre študentov všetkých odborov vysokých škôl a univerzít. Autori troch najlepších esejí budú ocenení vecnými cenami s ponukou stáže v kancelárii Nadácie Hannsa Seidla a víťaz súťaže získa iPad a návštevu Bruselu.  

Festival slobody opäť naživo pre verejnosť

Festival slobody opäť naživo pre verejnosť

Hlavnými témami XI. ročníka Festivalu slobody sú 80. výročie prijatia tzv. Židovského kódexu a protižidovského zákonodarstva, problematika železnej opony a zákona o ochrane štátnych hraníc z roku 1951 a osobnosť disidenta a zakladateľa ÚPN Jána Langoša.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.