Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. december 2015

Nord Stream 2 podľa Tuska nepovedie k zníženiu energetickej závislosti EÚ

Predseda Európskej rady Donald Tusk včera po skončení dvojdňového summitu EÚ v Bruseli priznal, že debaty lídrov ohľadom plánovaného plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka boli "emotívne a ťažké", avšak členské krajiny sa dohodli na spoločných záveroch.

Projekt predvída výstavbu nového potrubia plynovodu v Baltskom mori, ktorý by mal ročne dodávať ďalších 55 miliárd kubických metrov zemného plynu do Nemecka a ďalších krajín EÚ. Berlín tomuto projektu vyjadril podporu a nemecká kancelárka Angela Merkelová aj včera na summite EÚ zdôraznila, že ide o čisto komerčný projekt so súkromnými investormi.

Merkelová zároveň uviedla, že Ukrajina, ktorú by Nord Stream 2 mohol vylúčiť z tranzitnej mapy plynovodov, by mala aj naďalej hrať úlohu tranzitnej krajiny pre dodávky plynu.

Tusk pred novinármi spresnil, že ak by k výstavbe Nord Stream 2 došlo, až 80 % ruského zemného plynu by do Európy prúdilo iba touto trasou.

"Viedlo by to k získaniu dominantného postavenia Gazpromu na nemeckom trhu tým, že by si zvýšil svoj podiel na viac ako 60 %," upozornil Tusk na výhody, ktoré by získala ruská štátom riadená plynárenská spoločnosť. Tusk zdôraznil, že projekt Nord Stream 2 nie je pomoc pre diverzifikáciu energonosičov a ani nepovedie k zníženiu energetickej závislosti EÚ od jedného dodávateľa.

Lídri EÚ sa dohodli na tom, že Európska komisia bude musieť posúdiť, či je projekt plynovodu Nord Stream 2 v súlade s európskou legislatívou a tiež s pravidlami a princípmi Energetickej únie.

Téma Energetickej únie sa na pracovný stôl lídrov EÚ dostala aj z iniciatívy Slovenskej republiky, ktorú v tomto úsilí podporovali najmä krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), ale aj pobaltské krajiny, Rumunsko, Bulharsko a Taliansko.

Český premiér Bohuslav Sobotka po skončení summitu EÚ zopakoval pozíciu vlády Českej republiky, ktorá je proti výstavbe plynovodu Nord Stream 2.

Inzercia

Odporúčame