Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. december 2015

Americký Kongres schválil návrh na reformu hlasovacích kvót MMF

Americký Kongres dnes po dlhých odkladoch schválil návrh na reformu hlasovacích kvót Medzinárodného menového fondu (MMF). Informovala o tom agentúra DPA.

Členské štáty MMF sa už v roku 2010 dohodli na reforme kvót a rozšírení hlasovacích práv aj na veľké transformujúce sa ekonomiky ako sú Čína a India, na úkor niektorých vyspelých štátov, najmä západoeurópskych, ale aj USA.

Transformujúce sa krajiny tak získajú väčší vplyv na rozhodovanie fondu. Napríklad Čína by po reforme mala mať tretí najväčší počet hlasovacích práv v MMF. A úmerne s nárastom hlasovacích práv sa zároveň sa zvýšia aj finančné príspevky Číny a ďalších štátov do fondu.

Americká vláda návrh na reformy podporila, ale Kongres jeho schválenie stále odkladal. Až dnes pri hlasovaní o návrhu zákona o federálnych výdavkoch, konečne schválil aj reformu MMF.

Generálna riaditeľka MMF Christine Lagardeová dnešné schválenie reforiem v americkom Kongrese uvítala a označila ho za rozhodujúci krok vpred. Dodala, že posilní MMF pri plnení jeho úlohy, ktorou je podpora globálnej finančnej stability.

Inzercia

Odporúčame

Orbán necíti zadosťučinenie, skôr radosť, že sa Európa pomaly spamätáva

Orbán necíti zadosťučinenie, skôr radosť, že sa Európa pomaly spamätáva

Vytratenie úvah zdravého rozumu z európskej politiky označil maďarský premiér Viktor Orbán za problém. V rozhovore, ktorý začiatkom decembra poskytol pre pražské Lidové noviny a z ktorého dnes internetový server lidovky.cz priniesol prvé vyjadrenia, predseda maďarskej vlády konštatoval, že pocit zadosťučinenia z toho, že mal s varovaním pred migračnou krízou pravdu, by bol malicherný.

Podľa Fica sa zdá, že dohoda s Tureckom nie celkom funguje

Podľa Fica sa zdá, že dohoda s Tureckom nie celkom funguje

Na poslednom tohtoročnom summite Európskej rady, ktorý sa dnes skončil v Bruseli, padlo podľa premiéra Roberta Fica rozhodnutie o príprave plánu, ktorý by mobilizoval tri miliardy eur pre utečenecké tábory v Turecku. Na tejto sume sa dohodla únia s Ankarou 29. novembra. Turecko má výmenou za to prijať opatrenia proti pašerákom organizujúcim prepravu migrantov do Európy a zamedziť ich príchodu na územie EÚ.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.