Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. november 2021

Peniaze pre rodiny

Návrhy Matoviča si zaslúžia podporu

Igor Matovič prichádza s nápadmi, ktoré sú užitočné.

Návrhy Matoviča si zaslúžia podporu

TASR

Na úvod si doprajme malé vyjasnenie pojmov. Návrhy ministra financií nie sú ani revolučné (ako sa predstavujú), ani reformné. Sú to skôr, ako sme pri Matovičovi zvyknutí, nápady. Balíky na podporu rodín a pracujúcich, ktoré ešte treba prepočítať a upraviť. Tak, aby si nerozbili hlavu o realitu.

Tentoraz sú však Matovičove nápady – na rozdiel od starších zápasov za „blackouty“ či plošné testovanie – užitočné. Zaslúžia si pozornosť a po úpravách do schodnej podoby aj podporu.

Balík odvodových a daňových zmien je obdoba toho, čo sa pripravovalo už za Radičovej vlády. Dane aj odvody zamestnaných by mala cez jednoduché makrosadzby vyberať finančná správa. Následné rozdeľovanie výnosu na účty správcu dane, Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní by si mali riešiť úrady. Nie účtovníčky firiem.

Toto jednoduché opatrenie odbremení firmy. A prácu s rozdeľovaním daní a odvodov zavesí na krk štátu. Čo môžeme len privítať.

Oceniť môžeme aj snahu daňovo a odvodovo zvýhodniť ľudí so slabšími príjmami. Je to len iná forma klasického nezdaniteľného základu – a jeho zvýšenia.

Ďalším balíkom zmien, ktoré Matovič predstavil už v nedeľu, je finančná podpora rodín s deťmi. Teda téma, ktorá bola roky odsúvaná do kúta. Ficove vlády boli zamerané na svojich voličov, čiže prevažne na podporu seniorov. Pravicové vlády boli posadnuté podporou podnikania a znižovaním výdavkov. Pomoc pre rodiny nebola nikdy priorita.

Matovič navrhuje, aby sa deti cez odpočítateľné bonusy, prídavky a sociálne poukazy podporovali sumou približne 200 eur mesačne. Platené aktivity majú byť dostupné pre každé dieťa.

Dnes tu máme dve skupiny detí. Tie, ktorým rodičia môžu platiť angličtinu, lyžovačky, futbal, cestovanie či letné tábory. A tie, pre ktoré je to roky nedostupné.

Bolo by optimálne, ak by boli v 21. storočí pravidelné pohybové či vzdelávacie krúžky dostupné pre každého, koho sa týka povinná školská dochádzka. Štátne finančné poukazy, ktoré navrhuje Matovič, by to mohli zabezpečiť.

Potiaľto sú Matovičove snahy pomáhať pracujúcim a rodinám v poriadku.

O niečo horšie to vyzerá, ak sa presťahujeme z roviny nápadov do roviny remeselnej. Technokratickej. Teda do terénu, v ktorom treba zabezpečiť finančné krytie, politické dohody, byrokratickú podporu, výkon rozhodnutí, kontrolu… V tomto boli Matovičove zručnosti vždy slabšie.

Inzercia

Táto časť politickej práce je síce nudná, ale kľúčová. Práve počas nej sa rozhoduje o tom, či tu po vláde ostanú len veľké nápady. Alebo aj veľké výsledky.

Matovič pri väčšine nápadov predvádza tri chyby, ktoré spravidla vedú k tomu, že zámery narazia a vyschnú. Prípadne sa prelepia celkom novými (ktoré potom čaká to isté).

Prvou chybou je posadnutosť Matoviča veľkovýpravnými obrazmi. Fascinujú ho veľké a jednoduché „riešenia“. A tie, ako hovorí skúsenosť, väčšinou stroskotávajú krátko po prezentácii. V biznise sa tomu hovorí agresívne ciele. V politike sa tomu hovorí revolučné riešenia. Ak sú príliš megalomanské a prepálené, v 99 percentách prípadov končia len na papieri.

Matovič dnes predstavuje veľkolepé balíky s astronomickou cenou jeden a pol miliardy eur. Inými slovami: kreslí si na stenu niečo, na čo vláda nemá (reči o úsporách na obrane či na rušení sústavy výnimiek sú nepodložené). Jeho návrhy budú finančne a technicky priechodné len v prípade, že sa prispôsobia možnostiam kasy. A tie sú po pandemickej kríze skromné.

Druhou chybou Matoviča je jeho zlozvyk obchádzať partnerov alebo kľúčových ministrov. Svoje nápady s masívnou podporou rodín riešil od januára s Borisom Kollárom. Druhý pokus s tou istou témou nasledoval začiatkom leta. Bez pointy. Otázna bola aj politická podpora. Dnes sledujeme tretí, viac rozpracovaný pokus. A opäť s nie veľmi istým výsledkom.

Matovič, ako obyčajne, predstavil ohňostroj nápadov bez toho, aby boli dôsledne pripravené, schválené a opreté o podporu celej vlády.

Treťou chybou Matoviča sú jeho sklony nedoťahovať nadhodené sľuby do konca. Pri insitných a celkom nereálnych revolučných zámeroch (plošné skrátenie čakacej lehoty na všetky operácie) je to vlastne dobrá správa.

Pri tých užitočných a potrebných, ako finančná podpora detí, je to škoda. Ak program podpory rodín nebude mať podporu „zvonku“ a všetko bude závisieť len od schopností Matoviča, dopadne to asi podobne ako iné nadrozmerné akcie.

Najväčšou výzvou Matoviča bude pretlačiť to všetko, položku po položke, cez ministra financií a jemu podriadené úrady (finančná správa). Ak na to vôbec nadíde čas…

Niekedy si totiž líder Obyčajných – po vzore kyjakov z Mrázika – vyhadzuje nápady tak vysoko, že nie je celkom známe, kedy a kde dopadnú na zem.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.