Neznesiteľné mlčanie opozície

Neznesiteľné mlčanie opozície

Udalosťou týždňa je dohoda o predaji akcií Enelu a vstupe EPH do Slovenských elektrární. Udalosťou mesiaca je mlčanie opozície.

Fakt prvý: Taliansky Enel má podľa potvrdených informácií predať 33 percent akcií Slovenských elektrární, kúpiť ich má Energetický a průmyslový holding.

Fakt druhý: Premiér Fico tvrdí, že vláda s tým nič nedokáže urobiť. Žiada však, aby štát v budúcnosti získal 17 percent akcií Enelu a mal v elektrárňach väčšinu.

Fakt tretí: Z opozície som nepočul k plánovanému vstupu oligarchickej skupiny EPH do elektrární ani slovo.

A to považujem za nepochopiteľné zlyhanie.

Keď Ficova vláda schválila vlaky pre dôchodcov zadarmo, opozičný krik nemal konca kraja. Pritom ide o milióny. Keď ide o miliardy a skupinu, ktorá bude o chvíľu mocnejšia ako Penta, nepočuť ani slovo. Maximálne niekto niekde šušká, že či náhodou ten náš premiér nie je skrytý spolumajiteľ EPH, pretože keby bol, nesprával by sa inak.

A to je zlyhanie opozície.

Kedysi panoval názor, že pár mesiacov pred voľbami nesmie odchádzajúca vláda privatizovať. Nikto to nekričal hlasnejšie ako Robert Fico.

Predaj akcií Enelu je, samozrejme, trochu iná vec. Samozrejme, nie je to privatizácia. Enel je talianska firma pod kontrolou štátu a svoje akcie predáva súkromnému investorovi, čo by na pohľad štát nemalo zaujímať.

Lenže je tu jedna drobnosť.

Nazvať EPH investorom nie celkom spĺňa definíciu tohto slova. Najmä ak EPH kupuje akcie Slovenských elektrární za požičané peniaze, bude ich teda splácať z toho, čo získa (slovo „zarobí“ sa tu akosi prieči) z elektrární. A to by štát, slovenskú verejnosť a v tomto prípade parlamentnú opozíciu malo zaujímať. Ak si dokáže požičať peniaze na akcie pán Křetínský, zvládne to aj štát. A ak je to ekonomicky zaujímavé pre neho a J&T, je to zaujímavé aj pre štát. Skrátka, chýba opozičný tlak, ktorý bude žiadať vládu a Enel, aby predaj akcií odložila po voľbách, ale aj diskusia o tom, prečo tie akcie nekúpi štát. Napríklad ako cestu k tomu, aby bolo za čo zvýšiť platy učiteľom.

Vyrušuje ešte niečo, čo by malo prekážať všetkým naprieč spektrom. Nejde len o to, že považujeme za neprijateľné, aby do elektrární vstúpili Číňania alebo Rusi. Problémom je, ak tým vzniká aj nová mocná oligarchická skupina, ktorá bude deformovať tunajšie prostredie.

A pravicová opozícia mlčí. Jedenásť týždňov pred voľbami je to mlčanie neznesiteľné.

Najmä ak sme sa v našej krajine od rezešovských čias už posunuli niekam inam. A riziko, že štát je vždy najhorší majiteľ, už celkom neplatí.

 

Foto: TASR/Štefan Puškáš

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo